Missä Paskalaki Paula

16

Lehtomäki veti Kepun vessasta alas puolustaessaan henkeen ja vereen epäoikeudenmukaista paskalakiaan.
Mitähän lääkettä lie jätevesilaitelobbarit syöttäneet.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskustaporvari

      Sen verran korjausta, että ei Lehtomäki puolustanut paskalakiaan, vaan ministeri Jan Erik Enestamin paskalakia. Mutta kyllä, sen puolustaminen oli äärimmäisen suurta typeryyttä.

      • Paulan P-lain puolustamisessa ei sinällään ollut mitään suurta vääryyttä, kun tarkoitus on pyrkiä luonnon suojeluun. Ongelman tästä teki se, että ihmiset olivat tehneet hintavia ja toimimattomia investointeja ilman kunnon ohjeistusta asiaan. Nimenomaan tämän ohjeistukseen puuttumisesta Paula Lehtomäki kantaa suuren vastuun. Aivan ministerikautensa loppupuolella, kun oltiin jo pahasti myöhässä, hän huomasi ohjeistuksen surkean tilan ja yritti mainostaa sitä, että useissa tapauksissa asia hoituu vähäisillä hankinnoilla kuntien avustaessa asiassa.

        Toinen ongelma tässä oli suhteellisuudentajun puute. Samaan aikaan kun mummoilta vaadittiin vessojen panemista kalliilla rahalla kuntoon, naapurin maanviljelijä saattoi jatkaa ympäristökuormitustaan, mikä on enemmän kuin satakertainen mummon pisseihin verrattuna hehtaaria kohti. Lehtomäki halusi kuria kaikkein köyhimmille ja vähän todellisuudessa saastuttaville, mutta ei puuttunut millään tavalla todellisten päästörohmujen aiheuttamaan saastaan.


    • Puheet ja teot

      Nykyinen hallitus vähentää rajusti ELY-keskusten ympäristövalvontaa mm. kaivosten osalta. Niinistö etunenässä on ajamassa kaivosten asiaa.

    • Voihan Vuotos "

      kts vihreitten politiikkaa

      " lihan kasvatus lopettaa kasvisruokaa kaikkile, myös työtätekeville.

      Kohta oltaisiin kaikki valkeita haamuja kuin laihat vihreät kasvikset

      Teollisuus lopettaa..jne..

      Entä sitten, mistä raha ?

    • siellä se paula..

      Vastaus kysymykseen missä paula,

      http://juhasi.fi/28

      Siellähän se paula on tukemassa lestadiolaista jätevesikeisaria puheenjohtajaksi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe