Muutokset si-nivelessä, SR?

piupou

Millaista teidän kipu si-nivelessä on? Miten tulehduksellisen selkäkivun erottaa tavallisesta? Kuinka kauan kestää?

Itsellä selittämättömiä kipuja oikean puolen si-nivelessä jo 4-5 vuotta, röntgenissä ei näy muutoksia. Kuinka kauan kestää että röntgenissä huomataan ylipäätään mitään?

Kohta 3kk syöty Salazopyriniä Prednisolonia. Ärhäkkä limapussin tulehdus oikeassa lonkassa, siihen kerran kortisooni-puuduteruiske laitettu. Ei tunnu helpottuvan..
Kaikki _ongelmat_ alkoi lonkan kipuilulla, sitten turposi polvi joka jouduttiin viisi kertaa punktoimaan kerta kortisoonia.

Mitään varsinaista diagnoosia en ole saanut, reaktiivinen artriitti ilmeisesti vaihtoehtona, ei vaan ole löytynyt mistään kokeista sen aiheuttajaa. Ei mitään vatsatauteja ole ollut ym.
Omasta mielestäni selkärankareuma, mutta mikäpä sitä itse on diagnoosia antamaan.
JOS tämä nyt artriitin piikkiin meneekin, onko iso mahdollisuus joskus reumaan sairastua? HLA-B27 positiivisuus todettu.

Selän liikkuvuutta mitattu ja reumatologin mukaan melkoisen hyvin liikkuva selkä on. Seuraava reumapolin käynti vasta syksyllä. Kuulostaako kenenkään korvaan tutulle? Koettelee kyllä kärsivällisyyttä tämmöinen jahkailu ja tietämättömyys!

5

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokueräs

      Osin samantyyppisiä oireita minullakin on ollut. Tosin alkoi pikkunivelistä, mutta ensimmäiinen työdiagnoosi toli reaktiivinen artriitti - ilman mitään selkeää aiheuttajaa. Ei tosin verikokein edes etsitty aiheuttajaa, koska mitään oireita ei ollut. Epäiltiin myös nivelreumaa, mutta mitään siihen viittaavaa ei löytynyt, ei edes turvotusta nivelissä.

      Alkuun tuntui pahalta kun tk-lääkäri sanoi, että seurataan kuukausi tai 6 viikkoa. Ensimmäistä reumapoliaikaa odotin lähetteen jälkeen toiset 6 viikkoa, sekin oli tuskaisen pitkä aika elää epätietoisuudessa. Vähitellen vain siihen epätietoisuuteen on tottunut.

      Tosin taudin diagnoosissa on edetty vähitellen. Alkuun suljettiin pois melko varmasti mm. SLE ja sen jälkeen on pitkälti seurantalinjalla saatu valistuneempi arvaus taudista. Tällä hetkelliä (3 vuotta ensioireista) sen arvellaan olevan spondyloartropatiatyyppistä, mutta mitään varmaa siitä ei ole. Virallisesti kyseessä on määrittelemätön niveltulehdus. Selkärankareumaan on vahvin epäilys, mutta ainakaan vielä se ei näy kuvissa (ei röntgenissä eikä magneetissa).

      Selkärankareumassa tuo liikkuvuus on osin suhteellista. Siksi sitä seurataan säännöllisesti, koska siinä tapahtuvat muutokset voivat kertoa enemmän kuin absoluuttiset arvot. Minulla selän rauhallisen ja akuuttivaiheen välillä on selkeä ero, vaikka huonossakin vaiheessa hengityseroa lukuunottamatta liikkuvuus menee normaalin rajoihin.

      Tässä ajan kuluessa on huomannut, että odottamiseen tottuu. Ensin odotettiin reumapolilähetettä, sitten tutkimustuloksia. Sen jälkeen on odotettu ensin 3 kk kerrallaan taudin muutoksia, sitten 6 kk kerrallaan. Onneksi en tiennyt oireiden alkaessa kauan asiaa joudutaan ihmettelemään. Olisi masentanut liikaa. Odottaminen on tullut mukavasti pienemmissä erissä. Lääkitystenkin vaikutusta joutuu odottamaan, onneksi sivuvaikutukset tulevat yleensä heti...

      • heipähei!

        Täällä selkärankareumaa sairastava,jolla muutoksia,epätasaiset si-nivelet.. ihan älyttömän kipeet on,ja lääkäri selitti jotain sen tyyppistä että lonkan jatkuvat limapussin tulehukset voi johtua siitä. Niin sulla on käytössä toi salazopyrin? Ihan siitä kysyisin että onks sulla ollu siinä kuinka pahoja sivuvaikutuksia? Entäs ootko huomannu et kyyneleet olis erivärisiä siis muuttuis punertaviksi? :o


    • piupou

      En ymmärrä miksei minuakin olisi voinu laittaa magneettikuvaukseen ? Siitähän näkisi pehmytkudoksienkin tilanteen, sekä miten tulehduksien laita alueella on?

      CRP itsellä koholla ollut koko tämän ajan, lri ihmetteli syytä.

      Salazopyrinistä; minua varoteltiin polilla ja apteekissa virtsan värjääntymisestä, myös kyynelneste voi muuttua punertavaksi.
      Sivuvaikutuksista vaihdellen on ollut päänsärkyä, oksentelua / vatsan väänteitä aamuisin. Nyttemmin ehkä rauhoittunut.

      Kuusi päivää kortisonin pistoksesta bursiittiin, vieläkin kipuja, eikä kärsi nukkua oikealla kyljellä. Näinköhän joutuu toisen pistoksen hakemaan, vai voiko muka vaikutuksen alkaminen kestää näin kauan?

    • outoa!

      Moi!
      Ihmettelen ettei ne sua piupou laita mangeettikuvauksiin,siellähän näkis että onko sulla muutoksia missään tai sitten juuri noita tulehduksia..
      Samoin muakin varoiteltiin noista samoista asioista että kyynelnesteet voi värjäytyä ja virtsa myös. semmosta en nyt ainakaan oo huomannu.
      Oliks sulla kuinka paha se päänsärky? Kysyitkö lääkäriltä niistä?
      Mulla nyt kolmas viikko menossa ton lääkkeen kanssa, ja ihan kamala päänsärky ja huono olo.Valkosolutki on kuulemma alhaalla,mutta ei ne tee vielä asialle mitän sanoi vaan se reumahoitaja että ootellaan vielä viikko kun sillon on uudet labrat. Oon kyl huomannu sen että on tosi väsyny olo koko ajan. Soitin sitte tänään reumapolille ja kerroin tän mun tilanteen niin sairaanhoitaja siellä sanoi että älä ota lääkettä,huomenna pitäis lääkärin soittaa jos jotain selvyyttä sais.
      Mutta piupou vaadi niitä mangeettikuvauksia, ihmettelen kyllä ettei ne oo niitä ottanu sulta..

    • selkäsökönä...

      Minulta otettiin röngten selästä ja alaraajoista vuonna 2007 siinä näkyi nivelmuutoksia rintarangassa nivelet laatikkomaisia sekä ostefyyttinokkaa nivelissä. SI- nivelissä ei muutoksia. Silloin epäiltiin selkärankareumaa ja tehtiin lähete reumalääkärille. Kävin reumalääkärissä ja magneettikuvissa ja sen jälkeen uudelleen reumalääkärissä. Reumalääkäri totesi ettei ole selkärankareumaa.

      Nyt 2012 fysiatrin lähetteellä kävin magneetissa ja röngtenlääkärin mukaan SI-nivet ankyloituneet
      ( luutuneet) L5/S1 välissä artroosia ja 5mm siirtymä sekä nikamacorpukset ovat syndesmofyyttien fuusioimat. Diagnoosi oli, selkärankareuman jälkitila.Bla-b27 positiivinen ja nyt lääkäri totesi että mulla on selkärankareuma ja aloitettiin arxocia lääkitys.

      On tämä raskasta kuulla mutta samalla helpotus tietää mistä vuosikausia johtuneet nivelkivut ovat johtuneet. Ilmeisesti liikunta auttaa selkärankareuman hoidossa ja niin aion jatkossa tehdä, kunhan saan olkapään kuntoon jossa jänne revennyt poikki ja odotan ortopedille pääsyä. Fysiatri ehdotti vesijuoksua ja sitä voi tehdä vaikka olkapää vaivaakin. Ilmeisesti tuo olkapään jänteen repeämä johtuu tästä reumasta, näin lääkäri sanoi että lihastenpäiden rappeumat kuuluvat selkärankareumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe