Beatlesin musiikki on melko köyhää - jonkun mielestä se voi olla kovinkin hienoa! Tässä kohdataan osittain vertailtavat mittarit (harmonia, rakenne, tekniikka) ja osittain makuasiat.
Mutta onko olemassa yhtäkään kertomusta, jossa olisi tullut ilmi että joku Beatlesin jäsen olisi musikaalinen? Käsittääkseni Beatlesin jäsenet olivat aika epämusikaalisia kaikki neljä. Noloa kuunnella tämmöistä.
Noh noh, onko olemassa mitään evidenssiä siitä että piitles haltsasivat musaa? Lennonhan ei osannut kitaraakaan virittää ennen kuin tapasi Paulin ja sama päti muihin bändin sen aikasiin kundeihin! Amatööriräpeltäjiä!
Beatlesin musiikillinen lahjattomuus
15
80
Vastaukset
- Twistandshout foreve
mistä syystä moinen trolli?
Miltei kaikki Beatlesin kipaleet ovat niiden itsensä säveltämiä, sanoittamia, sovittamia ja esittämiä. Ja hittilistan huipulla järjestään. Siinä sitä harmoniaa. Mitä muuta pitäisi vielä todistella?- Yritä parantua
Pakkomielle saa klasun kirjoitustuulelle ja paha olo pitää jotenkin purkaa. Taustalla lienee jokin psyykevamma. Tämä palsta ei kuitenkaan ole mikään auttava puhelin, jossa pahaa oloaan voi purkaa haukkumalla muita palstankäyttäjiä.
- Eggman
Skitsofrenikolla ei aina logiikka pelaa samoilla säännöillä kuin terveillä, siitä moinen trolli.
Sen mielestä Beatles on niin mitätön asia, että sitä pitää tällä palstalla kymmenillä viesteillä joka päivä toitottaa. Ja sitä toitotusta on jatkunut jo ainakin puoli vuotta.
Kukaan himoBeatlesfani ei jaksa kirjoittaa Beatlesista noin paljon. On pelottavaa ajatella millainen spämmin tulva palstalle vyöryisi jos tuon skitson mielestä Beatles olisi hyvä.
Toisaalta tämä on ainoa palsta täällä Viihde/musiikki jossa on edes jonkinlaista elämää. Jonain päivänä se elämä saattaa olla jopa älyllistä, mutta sitä päivää odotellessa muistutetaan että All you need is love ja love is all you need.
Se nimittäin on ihan hyvä levy se Martinin suvun miesten jälki editoima Beatles - Love.- tohtorieivoiauttaa
Beatlesista on kirjoitettu NIIN paljon...tutkittu ja todistettu
- tohtorieivoiparantaa
http://www.icce.rug.nl/~soundscapes/VOLUME01/Baroque_Folk_Lennon.shtml
- gsdjgs
tohtorivoieristää kirjoitti:
http://www.icce.rug.nl/~soundscapes/VOLUME01/The_sound_of_the_Beatles.shtml
- gfgfsgsfgsfgs
gsdjgs kirjoitti:
- huhuuhhuhuhuhuh
harmoniaataiei kirjoitti:
http://www.ualberta.ca/~dmiall/Computing/Readings/Whissell_1996.pdf
- Ihmettelevä Oinonen
Beatlesin musiikillinen lahjattomuus ilmeni Iso-Britanian Lissun 60-vuotta kuningattarena juhlissa. Sir Paul oli kutsuttu esiintymään.
Beatlesin musiikillinen lahjattomuus ilmenee pian Ölympiälaisten avajaisissa. Sir Paul oli kutsuttu esiintymään.
Monissa maissa on tapana että tommottiissa suuremmissa kavalkadeissa pannaan esiintymään parasta mitä saatavilla on, mutta Iso-Britanniassa ne toistamisiin päästää lavalle näköjään tuon musikillisesti ihan lahjattoman vanhan papan.
On kumma että tuota musikillisesti lahjatonta vanhaa pappaa, sillä Sir Paul on 70 v., raijataan joka paikkaan. Löytyis kai sieltä Iso-Britanniasta joku suuri klasarin tekijä, kuten Georg Friedrich Händel, joka voisi näyttää kaikille mitä se musikillinen lahjakkuus onkaan.
Voi mutta Georg Friedrich Händel on kuollut jo 1759. Gustav Holst? On kuollut. Edward Elgar? On kuollut. Henry Purcell? Kuollut jo 1695. Benjamin Britten? Kuollut on hänkin.
Ei niitten tosiaan taida kuin olla tyytyminen tuohon musikillisesti täysin lahjattomaan klasarisäveltäjä Sir Pauliin. - tyhmyyden alaraja?
Popparin logiikkaa? Viimeinen virke puhukoon puolestaan...
- tohtorisetäeiparanna
kannattaa opetella lukemaan hyvin, se auttaa ymmärtämään myös tekstin sisältöä - onneksi pääosaviesteistä on helposti miellettäviä selkokielisiä lyhytviestejä
- Kiitti mulle riitti¦
Äää öö siis mä luulin että tämä on palsta jossa keskustellaan musiikista. Mutta näköjään tämä on Niuvanniemestä avohoitoon lähetettyjen temmellyspalsta.
- AIVAN MAHTAVA
AVAUS ON MAHTAVA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655