Kia vs. Skoda

WhitePutinPower

Kumpi merkeistä sopii kommunistille paremmin? Asun Tampereella ja jäsenkirja löytyy.

11

497

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hienoa

      Mukava kun kysyt! En vain tiedä kommunistista mitään mutta sen tiedän että raha säästyy Skodan hankkijalla. Jos ei rahasta pulaa hanki Kia.
      Itsellä ensimäinen ja olen tyytyväisempi kuin muun maalaisiin, joist myös kokemusta. Paras on ollut ylivoimaisesti Saab. Se onkin seuraava autoni.

    • hämeensilta.fi

      Skoda on kuin tehty sinulle. Kyllä sillä kodin ja leninmuseon väliä ajelee sekä piipahtaa tammelan torilla ostamassa sitä mustaa mervinmakkaraa.

    • musta kokoomuslainen

      Kumpikin sopii huonosti kun kumpikaan ei ole kommunistimaassa tehty. Skoda on tehty tsekeissä ja kia kaiketi etelä-koreassa, joten ei pysty sanomaan kumpi sopii paremmin - molemmat yhtä huonosti.

      Kommunistin kannattaa ostaa kommunistimaassa tehty auto eli olisko se sitten joku kiinassa valmistettu?

      • 70elyiada

        Tai Kiinalaisten omistama, Geely/Volvo. Kia/Skoda kapitalistien kouhotuksia.


      • senza_cuore

        On muuten sekä Kia että Skoda tehty ihan naapurimaissa, toinen Slovakiassa ja toinen Tsekeissä.

        Kokonaan toinen juttu on sitten se että mistä löytää TODELLA kommunistimaassa tehdyn auton. Kiina on nykyään lähinnä yltiökapitalistinen diktatuuri.

        Tehdäänkös Pohjois-Koreassa mitään autoja, se on Kuuban lisäksi viimeisiä kommunistisia persläpiä mailmassa...


      • Eugene P. Köykkä

        varmaa joku kiinalaine täytys olla... ku ei kai kuubass tehä enää eikä pohjois-koreass autoja, ja venäjäkii on jo kapitalistine...


      • kommariskoda
        70elyiada kirjoitti:

        Tai Kiinalaisten omistama, Geely/Volvo. Kia/Skoda kapitalistien kouhotuksia.

        Škoda Octavia
        Valmistaja ja valmistusmaa Škoda,
        Tsekki, Intia, Kiina
        Valmistusaika 1996–
        Luokka C-segmentti
        Kori 5-ovinen Hatchback
        5-ovinen Farmari

        http://www.autowiki.fi/index.php/Škoda_Octavia


    • Kommunistin uni

      Kyllä on Toyota proletaarille paras

    • skoda surkein
    • Skodister / Kioster

      Kyllähän tuo 7vuoden takuu auttaa skodasta luopumaan kian hyväksi.Järkyttävän lyhyt takuu skodalla ja laatukin on kärsinyt..varsinkin viime aikoina ketju ongelmineen esimerkiksi.Jos haluaa pitkäksi ajaksi luotettavan menopelin niin kiasta löytyy moniakin hyviä vaihtoehtoja.Olen kokeillut uutta ceedia ja vengaa jotka yllättivät positiivisesti,mutta myös sorento optima (varsinkin juuri optima) ja myös sportage ovat hyviä varmasti.Kunhan vain ulkonäkö ketäkin ja mitäkin mallia eniten viehättää,auto on kyllä hyvä.Poikkea koeajolle!Kahvit ja pullat koeajostakin pelkästään :)....muusta nyt puhumattakaan .

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe