Raukkamaista käytöstä puolisoa kohtaan,,,

onneaosuuskauppaan

normaalina pidetyltä naiselta. Miksi pitää loukata lähimmäistä ihmistä kurjalla pettämis touhulla. Onko tunteista puhuminen vaikeaa?? Luulisi fiksuna pitämäni naisen tietävän mikä on oikein ja mikä väärin. Tasapainoisena pidetyn parin kaikki yhteinen huuhtoutuu hukkaan. Miksi ihmiset ei jaksa puhua ja pussata omalle puolisolleen, vaan pitää lohtua hakea työpaikan P-leikeistä,,,,. Sen minkä taakseen jättää sen edestään löytää. Toivottavasti pitää paikkansa tällä naisella.

11

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satuitko pitämään

      jalkoja kun noin hyvin tiedät? vai puhutko itestäsi?

    • nooooooh

      kuuluuko asia sivullisille...yhdyn edelliseen puhujaan!?!??!?!?

    • ammattilaisenvastaus

      Pettäminen voi olla niin pakkomielteistä, että pettäjä saattaa jopa provosoida puolisoaan voidakseen olla tähän tyytymätön ja saadakseen siirrettyä syyllisyytensä toisen kannettavaksi: ”Eihän tuollaisen kanssa voi elää.”

      – Kun uskottomalta kysyy, oletko oikeasti valmis siihen, että avioliittosi voi tuhoutua, hän useimmiten hätkähtää. Hän ei itsekään tiedä, mitä pettämisellään saa aikaan ja mitä välttää tai etsii sen avulla.

      Vaikka päälle päin näyttää siltä, että pettäjä on vahvoilla ja uuden salarakkautensa kanssa onnellinen, hän on Kaija Maria Junkkarin mukaan usein vähintään yhtä kipeästi terapian tarpeessa kuin petetty.

      – Uskoton tarvitsee apua kyetäkseen kysymään itseltään, mikä on tämä puoli minussa, joka pettää, valehtelee ja kuvittelee, ettei pettämisellä ole mitään seurauksia. Useimmiten hän ei lainkaan tunnu ymmärtävän, miten syvästi loukkaa puolisoa ja parisuhteen perusoletusta uskollisuudesta ja luottamuksesta.

      Vähiten pettäjä ymmärtää sitä, mitä uskottomuus vaikuttaa häneen itseensä.

      • No niin

        Aloittajalle: huh.. huh... että tätäkin kokeillaan...


      • aikuinen nainen

        (ammattilaisenvastaus6.6.2012 17:12) siinä sinulle pierase pöntöön pröööt ja katso tuliko mitään.


    • "työkaveri"

      Tämän saman osaa miehetkin ihan yhtä lailla...

    • Fiksuja ja viksuja

      Ootko sä se sama, joka menetti kunnoituksensa fiksuna pitämäänsä mieheen, jolla oli perhe ja lapsiakin? Vikestiketju taisi lähteä mäkeen...

      Olisikohan aika tarkistaa ne fiksuuden kohteet ihan laajemminkin?

      • Sekö taiteilija

        ketju?
        Jollekkin se vaan kolahti ja pyysi poistoon. Tunnisti itsensä, ja oli käärmeissää kohtelusta, kun siemenlinkona paikkakunnalla vaimon tietämättä pyöri, ja jäi lopulta kiinni!


      • Ei mitään uutta
        Sekö taiteilija kirjoitti:

        ketju?
        Jollekkin se vaan kolahti ja pyysi poistoon. Tunnisti itsensä, ja oli käärmeissää kohtelusta, kun siemenlinkona paikkakunnalla vaimon tietämättä pyöri, ja jäi lopulta kiinni!

        Ai kuka niistä kaikista kuvauksiin sopivista siemenlingoista tunnisti itsensä?
        Onhan noita, mitä ihmettä siinä?
        Ihan samoin kuin pettäviä naisiakin, mikään ei ylitä uutiskynnystä.


    • Pettäjät on pers...

      Niin lähti ja ihan sen takia et se kolahti ja ko. ihminen taisi tunnistaa itsensä. Se "taiteilija" meinaan. No tuskinpa se ihminen ihminen miksikään näillä ketjuilla miksikään muuttuu mutta ttietääpähän et tiedossa on mikä on miehiään ;)

      • LissääLissää juoruja

        Pettäjät on perseessä, joo, niinhän ne on.
        Ja tämä normnaalina pidetty nainekin on touhunnut kaiken aikaa miehensä tietämättä pitkin naapurikaupunkejakin ja tehnyt lehtolapsia viiden kuukauden välein eri miehille. Siellä ne on lastensuojen hoidossa ja se mieskin jost täällä kirjoitettiin, niin se siemenlinko on jo häippässyt maasta ois, kun niin monet ruokkomaksut odotti käräjätuvassa.

        No niin, uskokaa nyt ihmneessä, että kaikki kirjoitettu on ihan totta.
        Kertokaa lisää ....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe