elikkäs,kertokaapa oulusta hyviä kirppareita, oon vasta ouluun muuttanu, ja kaikki on vielä hakusessa
kirppareita oulussa...
hukkapiilossa
4142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Järkikirppis on siisti. Paljekirppis on suosituin. Lastenvaatekirppis Vintiö on hyvä. Oulun kierrätyskeskus. Sininen Pysäkki myy huonekaluja. Googleta.
Oulun Meri-Toppilassa löytyy Siilon Alvar Aallon.
Ulkokirppis-maksuton pöytä
Ensimmäinen kerta on keskiviikkona 30.6 klo 10:00-16:00
Voit varata myyntipaikan myös numerosta 040 134 0410 klo 9:00-15:00 Asukastupa Alvari
KIRPPISSÄÄNNÖT
Kirppistavaroita voi tuoda kävelykadulle autolla myyjän lunastettua myyntipaikkansa. Auto pitää siirtää pois välittömästi pois tavaroiden purkamisen jälkeen ja viimeistään klo 10.00.
Kesäkirppiksellä voivat myydä vain yksityishenkilöt. Kirppiksellä saa myydä vain käytettyjä tavaroita sekä omia käsitöitä. Elintarvikkeita eikä uusia tuotteita ei saa myydä. Tämä kielto koskee myös marjoja ja sieniä.
Kirppismyyjä vastaa itse omista tavaroistaan ja vakuuttaa ne niin halutessaan. Myyjän velvollisuus on tarkastaa myyntipöydän kunto ja pitää myyntipöytä kunnossa. Kirppiksen järjestäjä ei korvaa vaurioituneita tai kadonneita tavaroita.
Kirppistoiminta ei saa häiritä kävelykadun yrittäjien toimintaa.
Myynnin päätyttyä kirppismyyjä huolehtii, että myyntipaikka jää siistiksi.
Jos hyvällä kirpparilla tarkotetaan sitä että myynnissä on rikkinäisiä tuotteita, samaan hintaan kuin uudet kaupassa, ja uusia tuotteita, luonnollisesti kalliimpia ja huonolaatuisempia kuin kaupassa,
niin kaikki Oulun kirpparit ovat hyviä. Miksi ostaa laatua kaupasta kun saa rikkinäistä kalliimalla kirpparilta.
Second hand storesta Tuomiokirkon vierestä löytyy nuorille (yleensä naisille) aika monipuolisesti vaatteita. Se vaan, kun tilat on tosi epäsiistit ja pölyiset.. Huh huh. Nykyään mennyt vaan huonompaan suuntaan. Esimerkiksi toisella puolella alakertaa suurin osa valoista rikki, myös sovituskopeissa. Palautetta oon monesti laittanut, mutta aina on jotain kierrellen vastattu niin ku mitkäkin poliitikot.