Kuka tukee kun työpaikalta löytyy hometta?

Sinisiipi'

Työyksikössäni todettiin hometta, jolle muutama meistä on oireillut pidempään, osa ei taas ole oireillut lainkaan. Takana lukemattomia antibioottikuureja ja lääkärissäkäyntejä. Kun tilanne äityy työpaikalla niin hankalaksi, että ihminen tarvitsee sairaslomaa kun ei enää vain riitä voimat olla työssä, ei fyysisesti eikä henkisesti, vaikka halu olisi töitä tehdä. Useimmat ns työkaverit kääntävät takkinsa ja alkaa kahvihuonekeskustelut selän takana. Kun huoneeseen astuu, niin supina lakkaa, ei ollut vaikea tietää mistä puhuttiin.

Olisi mukava kuulla kuinka te sairastuneet olette saaneet työkavereilta tukea/ymmärrystä sairastuttuanne, jotka eivät oireile? Vai olenko tosiaan ainut, joka on saanut lokaa niskaansa jo kuukausien ajan?

6

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muista kuitenkin

      että tällä palstalla on sellaisia henkilöitä, joilla on oma päähänpinttymä että vain heidän käsitys tästä ongelmasta on oikea. Tämä varmaan johtuu siitä siitä että heillä ei ole omaa rehellistä ja avointa käsitystä koko tilanteesta.
      Mutta älä anna heidän sotkea ajatuksiasi.
      Onhan tällä palstalla sellaisia ihmisiä, onneksi, joilla on monenmuotoista kokemusta koko tilanteesta, kuuntele heitä. He eivät lähde siihen kelkkaan, joka on sorvattu valmiiksi tiettyjen tahojen mukaan.

      Mutta mennään asiaan. Tuo jota kerroin on täyttä totta.
      Yksi mikä tässä nykyisessä tekniikassa mättää on nämä uudet ilmastointilaitteet. Mutta sen epäilyhän on kiellettyä nykyisin, koska niiden pitäisi olla se suuri pelastaja poliitikkojen ja insinöörien mukaan.

      Miten monta "vanhanaikaisesti" perustavanlaatuisesti hyvin rakennettua rakennusta on tuhottu ja siinä samalla monen ihmisen terveys näiden nykyisten EU:n (Erittäin Uunojen) määräysten vuoksi.
      Ja tätä meidän eri tahojen päättäjät noudattavat ilman minkäänlaista kritisointia.

      Toivottavasti sinulle vastaavat monet oikeat sairastuneet ja antavat hyvää tietoutta jotta tiedät miten missäkin tilanteessa pitää menetellä.

      terveisin retu

      • Aivan

        "Yksi mikä tässä nykyisessä tekniikassa mättää on nämä uudet ilmastointilaitteet".
        Ne mitkä panee mimmien sukat pyörimään jaloissa.
        Kellaappa vanhoja juttuja lissää. Mutta ei passaa tukkia räppänöitä vaikka veto käy.


      • Juu ilmastointi
        Aivan kirjoitti:

        "Yksi mikä tässä nykyisessä tekniikassa mättää on nämä uudet ilmastointilaitteet".
        Ne mitkä panee mimmien sukat pyörimään jaloissa.
        Kellaappa vanhoja juttuja lissää. Mutta ei passaa tukkia räppänöitä vaikka veto käy.

        Ilmastointikanaviin kertyy likaa ja pölyä sekä kosteutta. Loistava kasvualusta mikrobeille. Homeeet ja myrkyt pölähtää sisätilaan ja kyllä on vaikeaa.
        Siinä ei paljoa suodattimet auta kun mikrobit ilmavirtauksella pakotetaan sisätiloihin. Nanohiukkaset mineraalivillakuidut ja kaikki epäpuhtaudet kertaheitolla.
        Suodattimien vaihto usein ei sekään riitä. Ilmastointikanavien puhdistus on suorastaan melkein mahdotonta. Se siitä ilmastoinnista nykyaikana.
        Puhdasta "allergiavapaata" asuntoa etsin. Homeesta ja myrkyistä pois ei sen parempaa.
        Tämän päivän ESS (huippulehti) päiväkodin ilmastointi ongelma.
        Eihän se olekaan kuin ilmastointi helppo homma.

        Mutta asiaan.
        " Vai olenko tosiaan ainut, joka on saanut lokaa niskaansa jo kuukausien ajan"?
        Et ole jos väännät jotain muuta kuin "homeallergiaa".
        Jos työpaikalla oireilet ja sairastelet ja ulkopuolella et, niin mitäpä tuohon muutakaan kuin menoksi.


      • retu taitaa

        olla niitä "ilmastointimiehii". Onko oma firma ja minkä niminen?

        Ilmastointikanavien sisältä ilmanvaihtolaitteet levittävät mineraalivillakuituja sisätiloihin. Uskon asia tuokin. Kun tarpeeksi paljon uskoo niin onhan se pianaikaa niinkin.

        Onko se vocipaskanjauhanta tullut tiensä päähän sittenkin kun muovimattoja ei niin paljoa enää liimailla kostealle alustalle. Se myrkkyjen myrkky 2-etyylihexanoli.
        Puhukaa kuitenkin vielä jatkossakin "homeesta". Kastuneet ja homehtuneet rakennusmateriaalit sairastuttavat myrkyllisillä kaasuillaan sisäilmaan joutuessaan ihmisiä vauvasta vaariin se on faktaa se. Usko tai älä. Tämä päähänpinttymä on jo monella "homebisneksessä". On seurattava aikaansa tai hommat loppuu. Orvaskesijutuilla ei enää pitkälle pötkitä.


    • poltetut siivet

      Et ole ainut, et todellakaan. En ole saanut tukea en oireettomilta enkä oireilevilta, pikemminkin selkään puukotusta, olen naisvaltaiselta alalta, joten johtuisiko osittain siitä. Yritä etsiä työpaikka, jossa et oireile ja jätä ne muut rotat oireilemaan yksi kerrallaan, joihinkin sisäilmaongelmat putkahtelee syöpinä ja toisiin hengitystieoireina samassakin rakennuksessa.

    • vaadi oikeutta

      Käy lukemassa HOME-GATE-sivuilta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe