Ahvenanmaa Ruotsille ellei Suomi kommunikoi ruotsiksi!!!

åkeW.

Tällaisia uhkauksia tulee oolannin suunnalta mutta jos syventyy ajattelemaan vähän syvällisemmin niin se ei taida ollakaan mikään huonompi idea. Silloin oolanti olisi vain yksi maakunta muitten joukossa Ruotsissa ja suomenkielisetkin saisivat oikeutta ainakin nykyistä paremmin. Ruotsissa kun suomenkielisille on taattu vähemmistöoikeus ja oikeus lasten kotikielen opiskeluun niin suomenkielisten olot suorastaan paranisivat huomattavasti. Hinnasta jolla oolanti myytäisiin voitaisiin keskustella.


http://hbl.fi/nyheter/2012-06-05/politiker-aland-till-sverige-om-staten-inte-klarar-svenskan

7

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21

      Ei Ruotsi halua tuollaisia piloille lellittyjä kiukuttelijoita.

      Vaihdetaan ennemmin Venäjän kanssa Petsamoon. Venäläiset voisivat rakentaa Ahvenanmaalla kesämökkejä ja Suomi saisi Jäämerelle yhteyden.

    • savobo

      Myydään mokoma lokkiluoto Putinille, hän kyllä hoitaa kieliasiat kuntoon nopeesti :)

    • Jep!

      Ruotsi ei varmasti hyväksyisi yhden kielivähemmistön sortamista, vaikka se olisi suomalaista. Lisäksi Ruotsi ei kylvisi tukirahoja saarelle Suomen tapaan.

      Affenat tietävät nämä tosiasiat tarkkaan, joten kyse on vain uhkailusta.

    • Taitaa olla jo turha

      Ahvenanmaa Rkp:n pelinappula jolla se nyt yrittää uhkailla ja parantaa omaa
      huonoa tilaansa.

    • huusianna

      Ahvenanmaan ratkaisu.

      Mielestäni meidän pitää tarjota Ahvenanmaalle maksullista itsenäisyyttä. Heille tarjotaan itsenäisyyttä jos he ensin maksavat kaikki tukiaiset takaisin 30 - 50 viime vuoden ajalta. Tällöin heillä on mahdollisuuus saada kauan kaipaama itsenäisyys. Taasen jos ei heillä ole kiinnostusta maksaa omasta itsenäisyydestään edes saatuja tukiaisia takaisin, niin silloin heidän on syytä lopettaa itsenäisyydestä kitiseminen.

      Saisimme nähdä miten heidän suunsa menisi. Jos ei rahaa löytyisi niin niin turvat olisivat kyllä kiinni. Ruotsi voisi sitten tulla hätiin ja lunastaa Ahvenamaan pois Suomen niskoilta - ja hyvä niin.

      Ei me voida myydä Ahvenanmaata mutta voimme antaa houkuttelevan täkyn joka ei todennäköisesti toteudu. Näin me säilytämme Ahvenanmaan itsellämme mutta saamme suut tukittua. :)

      • Toinen tapa!

        Selkein ratkaisu on se, että Suomen eduskunta julistaa yksipuolisesti Ahvenanmaan kansainvälisen sopimuksen vanhentuneeksi ja saarimaakunta liitetään muuhun valtakuntaan ilman mitään erioikeuksia.

        Koirat(riikit, affenat, surut) vähän aikaa haukkuisivat, mutta karavaani kulkisi eteenpäin.


    • Ennusmerkit

      Kuinka paljon Ruotsille pitäisi maksaa, että se ottaisi Ahvenanmaan vastaan? Olisi halvinta kaikille (paitsi ohvenanmaalaisille), että Ahvenanmaa yrittäisi pärjätä omillaan EU:n ulkopuolella.

      EU:n jäseneksi ei itsenäinen Ahvenanmaa voisi liittyä, koska veroton viinanmyynti loppuisi laivoilta, vähemmistöille pitäisi antaa oikeuksia, asuinpaikkaoikeudesta johtuvat rajoitukset poistettaisiin, ulkomaalaiset saisivat omistaa kiinteistöjä ja harjoittaa liiketoimintaa. Kaiken lisäksi EU valvoisi että rasismia ei enää esiintyisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      14
      3187
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      12
      2178
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      118
      1802
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1166
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      153
      1063
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1002
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      823
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      758
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      711
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      685
    Aihe