Eli ilmeisesti tammikuussa 2013 on taas tulossa uusi ajokorttiuudistus, joka koskee lähes kaikkia korttiluokkia, mutta itseäniä kiinnostaa tuo C-luokka. Jos käyn tämän vuoden puoella tuon C1-kortin niin se on 15 vuotta voimassa niin onko se aina sen 15 vuotta voimassa, vaikka ton ensi vuonna tulevan uudistuksen jälkeen se on enää 5 vuotta voimassa kerrallaan. Eli hyödynkö siinä mitään jos käyn ton nyt tämän vuoden puolella vai joudunko tulevaisuudessa joka tapauksessa uusimaan sen 5 vuoden välein?
ajokorttiuudistuksesta
3
157
Vastaukset
- rahtari666
Toki hyödyt. Kyse on nimenomaan tästä vuodesta. Itse menen vielä tänä vuonna merkkauttamaan varmuuden vuoksi korttiin tiedon silmälaseista. Silloin kortti on voimassa vuoteen 2033. Jos muutoksen tekisin ensi vuoden puolella, niin kortti olisi voimassa viisi vuotta kerrallaan.
- ABEC* **
Sama on ollut itsellänikin mielessä. Silmälasi merkintä tulisi luultavasti 45 vuotis tarkastuksessa kolmen vuoden kuluttua ja sitten korttia pitisi alkaa uusimaan 5 vuoden välein.
Tosin ei tuollakaan tempulla säästä kuin kolme kortin uusintaa, mutta onhan sekin jotain. Minkälainen lääkärin todistuksen pitää olla, vai pitääkö sen olla optikolta?
Toisaalta olen miettinyt sitäkin jos luopuisin kokonaan C-kortista. En ole vuosiin ajanut kuormurilla, mutta on kyllä sellaisia harrastuksia että joskus voi taas joutua ajamaan.
- onko näin
Olen antanut itseni ymmärtää, että 45 v näön tarkastus jää pois ajokorttilain tullessa voimaan 2013.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2575209Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204231- 604051
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363637- 513600
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413355Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv162752Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202606- 232536
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo652417