SAMPOPANKKI

ILMOITTAA

YKSIPUOLEINEN ILMOITUS SAMPOPANKISTA TIPUTTAA SÄÄSTÖTILIN KORKO PUOLEEN! SOITIN "ASIAKASPALVELUUN" MISSÄ EN SAANUT MINKÄÄNLAISTA ASIAKASPALVELUA VAAN MENE PANKKIIN NEUVOTTELEMAAN KEHOTUKSEN. OLIPA ASIAKASPALVELUA. ILMOITIN SUORAAN, ETTÄ OLEN JATKOSSA ENTINEN ASIAKAS!

TILALLE ILMOITUKSESSAAN TARJOTTIIN KORKOKAULUSTA = VIIDEN VUODEN MÄÄRÄAIKAISTALLETUS!

TÄHÄN PANKKIIN EN ENÄÄ KOSKAAN RAHOJANI TULE LAITTAMAAN JA VEDÄN SIELLÄ OLEVAT RAHANI/OSAKESIJOITUKSET POIS!

17

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Markkinakorot

      ovat laskeneet ja tässä lienee syy miksi pankit sitten alentavat tilikorkojaan asiakkaille. Suo siellä, vetelä täällä. Samaan tilanteeseen törmäämme kaikkien pankkien asiakkaina...

    • tyhjätasku

      voiko tyhjällä korkoprosenttiluvulla olevaa korkoprosenttia puolittaa?

      Ei kukaa pidä isoja summia makaamassa säästötilillä liki nollaprosentilla ja alle prosentin korolla ei myöskää muutamilla satasilla saa mitään, kun korosta menee kolmasosa aina veroon.

      Itsellä on rahastosäästössä reilu 1000e ja se on tuottanut puolessa vuodessa n. 70e pääoman päälle ja rahastoesite on ilmoittanut kasvuksi 11% viimeisen 12kk aikana. Tuosta maksan veroa vasta kun nostan sieltä jotain.

      • Sama kirje tuli

        Minulla on Sampopankissa tällä hetkellä Varatilillä 52 00 euroa ja summa kasvaa joka kuukausi 1000 eurolla. Tähän asti olen saanut 1,5 % korkoa ja minullekin tuli tuo sama kirje että korko laskee 0,75 prosenttiin.

        Rahojen on pakko olla säästötilillä sillä ne ovat asuntokaupan omarahoitusosuus ja niitä tullaan tarvitsemaan muutaman päivän varoitusajalla sitten kun sopiva asunto löytyy (ei ole vielä onnistunut). Kyllähän tuo koron lasku ketuttaa mutta minkäs teet. Enpä usko että muista pankeista saisi sen paremmin.


    • kriittinen

      No sama käytäntö se on ihan jokaisella pankilla. Tee määräaikaistalletuksia, jos haluat pidemmälle aikajaksolle ennakkoon tiedettävän korkoprosentin.

    • tyhjätasku

      Tyhjätasku jatkaa

      Tavallisella tilillä on käytössä korko, joka lasketaan kuukauden alimmalle saldolle. Tästä on poikkeuskin jossa korko maksetaan päivän matalimalle saldolle joka päivä, mutta kaava on sama.

      koronlaskunaikainen pääomaXkorkoprosenttiX30/360

      Tästä arvosta sitten otetaan lähdevero joka on 28-30%

      Tuo rahastosäästämisen tuotto taas ei ole korkoprosentilla laskettava, vaan osuuden arvo määräytyy päivien aikana mitättavalla osuusarvon muutoksella.

      Tästä taas maksetaan vain nostettäessä palkkio joka on esim. 0,5% ja lähdevero.

      Rahastojen tuottoa on paljon helpompaa mitäta

    • kannataa aina

      Nykyään ei kannata säästää - kannattaa ottaa ennemmin lainaa. Kysypä pankilta ottaisiko ne ko. säästösi mieluummin lainaan ja voisit itse samalla lainata vastaavan summan pankilta. Tällä nimittäin tienaa...

    • turha valittaa.

      "YKSIPUOLEINEN ILMOITUS SAMPOPANKISTA TIPUTTAA SÄÄSTÖTILIN KORKO PUOLEEN! SOITIN "

      itse en aikoinaan hyväksynyt pudotusta, olin valmis luopumaan silloisesta pankistani,
      pankki ei ollut valmis luopumaan minusta, sain 2.25 % korkoa yli 3 vuotta silloiselle käyttötililleni päiväsaldolle, kyseessä oli säästöpankki noin 5-8 vuotta sitten.

      Saldo oli tuolla vapaalla tilillä satoja tonttuja kun olin ostamassa asuntoa ja sen jälkeenkin kymppitonneja kun olin ostamassa autoja lapsilleni, heti kun 18v täyttivät.

      mutta jos korkosi on nyt 0,4 % ? ja putoaa nolliin ja saldo vain tonneja, eihän se mitään merkitse, €uroissa.

      tuollainen korkotuotto on niin pieni että vuoden tuoton säästää yleensä yhden päivän pienellä elämäntapavalinnalla,
      tai ajamalla autolla 10-20 km rauhallisemmin yhden kerran joka vuosi.
      .

    • hyvä juttu

      Minulla on tilit ålandsbankenissa ja omistan sampopankin osakkeita.

      Kiitos tästä Sampon hallitus, taas tulee kivat osingot ;)

      • 10+2

        Eli siis omistat Danske Bankin osakkeita.

        Toivottavasti et sekota helsingin pörssissä olevaa Sampoa Suomessa toimivaan Sampo pankkiin! Ei niillä ole ollut pitkään aikaan mitään tekemistä keskenään.

        Eikä Danske Bankilla kovinkaan mukavasti ole mennyt, että älä nyt niillä osingiolla juhli!


      • ent. Åland;lainen

        siis dansken.

        eipä olisi kannattanut omistaa, koska "nurkanvaltaus" on ollut käynnissä jo useita vuosia on arvonnousu ja osinkot heikonlaiset, jotta kukaan ei ostaisi.

        muuten sampopankki on nykyään parempi kuin Ålandsbanken, sen aika on ollut ohi jo lähes koko euroajan, koska korot ym on ruotsin mukaisia


      • osinkoaosinkoa
        ent. Åland;lainen kirjoitti:

        siis dansken.

        eipä olisi kannattanut omistaa, koska "nurkanvaltaus" on ollut käynnissä jo useita vuosia on arvonnousu ja osinkot heikonlaiset, jotta kukaan ei ostaisi.

        muuten sampopankki on nykyään parempi kuin Ålandsbanken, sen aika on ollut ohi jo lähes koko euroajan, koska korot ym on ruotsin mukaisia

        Arvonnousua on tullut viikossa yli 10% ja osingot ovat n. 5%.

        Taidat olla vain kateellinen :)


    • 10+2

      Itselle tuli sama ilmoitus ja vaihdoin rahat toiseen pankkiin. Saan 1,5% korkoa päiväsaldolle ilman nostorajoituksia.

      • ???

        Mihin pankkiin siirsit? Tulen tekemään samoin.


    • 1217

      Mitenkäs Sampopankin käyttötilin korko? Sehän on ollut ikiajat mahtavat 0,1 % vuotuista kuukauden alimmalle saldolle. Ollaanko tätäkin korkoa pudottamassa kenties 0,05 %:iin tai vielä alemmaksi?

    • ILMOITTAA

      Soittaessani asiasta niin Sampopankin asiakaspalvelusta yhdistettiin sijoituspalveluun.

      Voisivat mainostaa asiakaspalvelunumeroaan ihan toisella nimellä. Käytännössä soitin puhelinkeskukseen, joka yhdisti asiakkaallevittuilijalle.

      Tähän on näköjään varaa näinä aikoina. Asiakkaasta ei ole heille ilmeisesti kuin haittaa. No pääsevät ainakin yhdestä nyt eroon, ehkä se helpottaa jatkossa edes hitusen asiakkaallevittuilijan työmäärää.

    • hmmmm....

      Hain vain debit korttia ja käyttötiliä Sampopankista ja työ/työttömyyshistoria olisi pitänyt käydä läpi päivämäärineen siis pelkän debit kortin takia. Voi hyvänen aika. Heillä käytetään samoja sopimuspohjia kaikkiin sopimuksiin - siis kysellään lainapakettiin kuuluvia kysymyksiä kaikilta riippumatta siitä kuuluuko sopimuksiin luottokortteja ja lainoja.

      Olin sen verran ihmeissäni, että vaihdan kyllä pankkia heti kun alkaa palvelumaksut juosta.

    • pr7of6kg5ue4n3c

      SAMPO PANKKI ON HUIJARI!
      BJÖRN WAHLROOS ON OIKEASTI MENTAALISAIRAALA ASIAKAS MUTTA OSTI ITSEÄÄN ULOS

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe