Nato ei ole uhka

puolin & toisin

Erkki Tuomioja, sd vastaa venäläiskenraalin kritiikkiin sanomalla että Suomen yhteistyö Naton kanssa ei ole uhka Venäjälle.

Venäjä kuitenkin kokee Suomen Nato-yhteistyön uhkana Venäjän vanhalle optiolle
miehittää Balttia ja Suomi niin halutessaan jos se on Venäjän edun mukaista.
Tässä mielessä Nato-optio on uhka Venäjälle.

8

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pointteja on

      Pohjois Norjassa on Naton tukikohta ja se on Venäjälle merkittävä asia ja jos Suomi vielä liittyisi Natoon, niin siinä on yksi ajatus miksi Venäjä ei halua Suomen liittyvän Natoon, koska silloin jos tarvitsee, niin Nato käyttää Suomen ilmatilaa ylillennossa tarvittaessa ja muulloinkin Nato voi silloin tiedustelulentoja tehdä Venäjän vastaisella rajalla ja siitäkö Venäjä tykkäisi. Kyllä näin ajatellen Venäjän mielipiteessä on heillä perusteltuakin näkemystä. Sotilaallinen uhka Suomi ei missään tapauksessa ole kun kysytään Suomen kantaa.

      • Patriootti

        Oletko ajatellut vastavuoroisesti sitä, että pitääkö Suomi Venäjän suorittamista rajan tuntumassa tehdyistä tiedustelulennoista ja ehdottaako Suomi Venäjän armeijan sotaharjoitusten rajaamista?

        Mihin perustuu näkemyksesi vieraan valtion oikeudesta esittää rajoituksia EU-valtion alueella?


    • kuolleena paras..

      ryss.ä on ollut aina suomen vihollinen iankaikkisesti aamen..

      • Pointteja on

        En tuonut esille tuota asiaa, tietenkin on näin, että pitääkö Suomi Venäjän tekemistä vakoiluista? Ehkä Suomella on se kanta, että sitä tekee jokainen valtio kokaisessa maassa napuriaan kohtaan. Venäjä kyllakin siinä mielessä tekee liian radikaaleja lausuntoja, joita suuri armeijankin päälikkö teki kun ei ole asiallistakaan mennä sanomaan toisille mitä ikäänkuin saisitte tehdä ja mitä ei ja tulisi heidän ohjeiden ja mielipiteen mukaan olla ja toimia. Toinen maa ei toista maata tule määräillä.


      • Pointteja on
        Pointteja on kirjoitti:

        En tuonut esille tuota asiaa, tietenkin on näin, että pitääkö Suomi Venäjän tekemistä vakoiluista? Ehkä Suomella on se kanta, että sitä tekee jokainen valtio kokaisessa maassa napuriaan kohtaan. Venäjä kyllakin siinä mielessä tekee liian radikaaleja lausuntoja, joita suuri armeijankin päälikkö teki kun ei ole asiallistakaan mennä sanomaan toisille mitä ikäänkuin saisitte tehdä ja mitä ei ja tulisi heidän ohjeiden ja mielipiteen mukaan olla ja toimia. Toinen maa ei toista maata tule määräillä.

        Puhutaan uutisissa asiasta ja esiin tuodaan Georgia suomen ohelle, jota en ymmärrä miksi kun mitään tekoa meillä ei ole Georgian suhteen, eiköhän jutut ole lähinnä keksittyä ja siitä puhutaan Nato asian ohella sivuten sitä.. Myös Islannin asiasta on tehty juttua.samaten. En ymmärrä sitäkään mitä tekoa on yksittäisellä pienellä saarellaa vähän kauenpana merellä, jolla ei sotilaallisesti ole merkitystä.
        Se mitä en ymmärrä alkuunkaan on pohjois Norjassa oleva Naton tukikohta. Siitä ei edes mainitse kukaan vaikka Nato on pääasiallinen juttu ollut Makarovin puheissakin. Linja Georgia ja Islanti vain ja muita asioita. Mitä tässä kierretään eikä tuoda mielestäni todellista totuutta esiin? Norjan Nato kohde on varmasti jos Suomi menisi Natoon on se ydin kysymys kuitenkin, mutta siitä ei jostakin syystä puhuta? Kaiken kaikkiaan se on nytkin Venäjän suhteen merkittävin asia Suomen sijainti huomioiden. Georgiasta vain puhutaan vaikka se on kaukana muitten maitten takana, jos olisi rajanaapuri, olisi tilanne toinen. Eiköhän siinä ole asioitten peittelyä jossakin suhteessa tai jotakin mikä ei kuitenkaan ole tärkeätä ja tosiasioita peitellään sillä. Eikö rohjeta puhua asioista suoraan?


    • ruski idioot...

      siinä taas nähdään mikä rys.sä oikeasti on.ja täälä hölmöt suomalaiset hyysäävät niitä maa rosvoja hävetkää saatanat.

    • ss67..

      vois aloittaa noitten ryss.iin ajamisen takasiin venäjän aroille sontimaan varastelemaan täältä kotkasta loisimasta ja huo.raamasta.

    • Nato on paha uhka

      Olemme tuhon omat ennemmin tai myöhemmin, jos Natoon ryhdymme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6067
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3606
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2731
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2219
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2175
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1853
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1679
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1282
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1246
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe