Nato ei ole uhka

puolin & toisin

Erkki Tuomioja, sd vastaa venäläiskenraalin kritiikkiin sanomalla että Suomen yhteistyö Naton kanssa ei ole uhka Venäjälle.

Venäjä kuitenkin kokee Suomen Nato-yhteistyön uhkana Venäjän vanhalle optiolle
miehittää Balttia ja Suomi niin halutessaan jos se on Venäjän edun mukaista.
Tässä mielessä Nato-optio on uhka Venäjälle.

8

51

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pointteja on

      Pohjois Norjassa on Naton tukikohta ja se on Venäjälle merkittävä asia ja jos Suomi vielä liittyisi Natoon, niin siinä on yksi ajatus miksi Venäjä ei halua Suomen liittyvän Natoon, koska silloin jos tarvitsee, niin Nato käyttää Suomen ilmatilaa ylillennossa tarvittaessa ja muulloinkin Nato voi silloin tiedustelulentoja tehdä Venäjän vastaisella rajalla ja siitäkö Venäjä tykkäisi. Kyllä näin ajatellen Venäjän mielipiteessä on heillä perusteltuakin näkemystä. Sotilaallinen uhka Suomi ei missään tapauksessa ole kun kysytään Suomen kantaa.

      • Patriootti

        Oletko ajatellut vastavuoroisesti sitä, että pitääkö Suomi Venäjän suorittamista rajan tuntumassa tehdyistä tiedustelulennoista ja ehdottaako Suomi Venäjän armeijan sotaharjoitusten rajaamista?

        Mihin perustuu näkemyksesi vieraan valtion oikeudesta esittää rajoituksia EU-valtion alueella?


    • kuolleena paras..

      ryss.ä on ollut aina suomen vihollinen iankaikkisesti aamen..

      • Pointteja on

        En tuonut esille tuota asiaa, tietenkin on näin, että pitääkö Suomi Venäjän tekemistä vakoiluista? Ehkä Suomella on se kanta, että sitä tekee jokainen valtio kokaisessa maassa napuriaan kohtaan. Venäjä kyllakin siinä mielessä tekee liian radikaaleja lausuntoja, joita suuri armeijankin päälikkö teki kun ei ole asiallistakaan mennä sanomaan toisille mitä ikäänkuin saisitte tehdä ja mitä ei ja tulisi heidän ohjeiden ja mielipiteen mukaan olla ja toimia. Toinen maa ei toista maata tule määräillä.


      • Pointteja on
        Pointteja on kirjoitti:

        En tuonut esille tuota asiaa, tietenkin on näin, että pitääkö Suomi Venäjän tekemistä vakoiluista? Ehkä Suomella on se kanta, että sitä tekee jokainen valtio kokaisessa maassa napuriaan kohtaan. Venäjä kyllakin siinä mielessä tekee liian radikaaleja lausuntoja, joita suuri armeijankin päälikkö teki kun ei ole asiallistakaan mennä sanomaan toisille mitä ikäänkuin saisitte tehdä ja mitä ei ja tulisi heidän ohjeiden ja mielipiteen mukaan olla ja toimia. Toinen maa ei toista maata tule määräillä.

        Puhutaan uutisissa asiasta ja esiin tuodaan Georgia suomen ohelle, jota en ymmärrä miksi kun mitään tekoa meillä ei ole Georgian suhteen, eiköhän jutut ole lähinnä keksittyä ja siitä puhutaan Nato asian ohella sivuten sitä.. Myös Islannin asiasta on tehty juttua.samaten. En ymmärrä sitäkään mitä tekoa on yksittäisellä pienellä saarellaa vähän kauenpana merellä, jolla ei sotilaallisesti ole merkitystä.
        Se mitä en ymmärrä alkuunkaan on pohjois Norjassa oleva Naton tukikohta. Siitä ei edes mainitse kukaan vaikka Nato on pääasiallinen juttu ollut Makarovin puheissakin. Linja Georgia ja Islanti vain ja muita asioita. Mitä tässä kierretään eikä tuoda mielestäni todellista totuutta esiin? Norjan Nato kohde on varmasti jos Suomi menisi Natoon on se ydin kysymys kuitenkin, mutta siitä ei jostakin syystä puhuta? Kaiken kaikkiaan se on nytkin Venäjän suhteen merkittävin asia Suomen sijainti huomioiden. Georgiasta vain puhutaan vaikka se on kaukana muitten maitten takana, jos olisi rajanaapuri, olisi tilanne toinen. Eiköhän siinä ole asioitten peittelyä jossakin suhteessa tai jotakin mikä ei kuitenkaan ole tärkeätä ja tosiasioita peitellään sillä. Eikö rohjeta puhua asioista suoraan?


    • ruski idioot...

      siinä taas nähdään mikä rys.sä oikeasti on.ja täälä hölmöt suomalaiset hyysäävät niitä maa rosvoja hävetkää saatanat.

    • ss67..

      vois aloittaa noitten ryss.iin ajamisen takasiin venäjän aroille sontimaan varastelemaan täältä kotkasta loisimasta ja huo.raamasta.

    • Nato on paha uhka

      Olemme tuhon omat ennemmin tai myöhemmin, jos Natoon ryhdymme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe