Tätähän minä olen aina epäillytkin!

ylermijunior

Jos Vasabladetin lemput saaneeseen pääkirjoitustoimittajaan on luottamista niin suomenruotsalainen ei haluakaan elää suomalaista elämää ruotsin kielellä vaan pitäisi olla erityisratkaisut joka hommaan.
- Eli tämä Myntti takertuu Hannu Olkinuoran sanomaan, että ruotsinkielisten pitäisi lopettaa kielivalitus ja sopeutua suomalaiseen elämään vaikkakin ruotsin kielellä. Ja tämä ei Mynttiä miellytä. Eihän se tunnu miltään jos suomalaiset uutiset olisivat vain ruotsin kielellä, pitää olla omia kieliaiheita joista löytyy sytykettä suurempaankin roihuun on Myntin kanta.


Om de finlandssvenska massmedierna fullt ut följer Hannu Olkinuoras råd om att "upphöra med språkgnället" förlorar de sin värdegrund och i samma veva sitt existensberättigande. Då blir de organ för finska nyheter på svenska.

Sådana organ behövs inte.

Kenneth Myntti

2

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pöntöstä ALAS !

    • Suuri roihu?

      Pitäisi pienen vähemmistön edustajan olla hieman varovaisempi, kun kaipailee "suuria roihuja".

      Nimittäin historia todistaa, että nimenomaan vähemmistön perskarvat palaa kun todella alkaa roihuamaan.

      Eli svekosurujen kannattaisi lopettaa se pullistelu ja vaatiminen, oman turvallisuutensa takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe