Grundfos UP 15-14B kierrättää lämmintä käyttövettä ja spekseissä on mainittu 0,8m³/h, lähtevän veden lämpötila pannuhuoneessa n. 60 C ja palaavan veden lämpötila n. 50 C. Ilmeisestikään pumppu ei kierrätä vettä tuolla nopeudella, koska noilla lämpötiloilla menisi tunnissa n. 9.3 kWh, siinä laulaisi poltin hoosiannaa koko ajan. Kertokaas nyt viisaammat miten tuo homma oikeasti menee.
Kiertoveden energiahukka
Pumpapumparpumpade
5467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riippuu kiertojohdon painehäviöstä, yleensä heti pumpun jälkeen on linjasäätöventtiili jolla virtaus on säädetty oikeaksi.
Lämpimän käyttöveden kiertojohdossa on tärkeää, että virtaus ei ole liian suuri, sillä se kuluttaa kupariputket puhki nopeasti.
Järjestelmä näyttäisi toimivan hyvin. Mulla lähtee 70c ja palaa 50c, kiertojohtoa kokonaisuudessaan n. 200m ja Kolmeks APS 15/2 kierrättää vettä, linjasäätö kuristettu minimiin.
Homma menee juuri kuten olet päätellyt.
.
Virtaus on paljon vähemmän mikä on pumpun kilpiarvo.
Samalla virheellä saadaan huimia tuottoja aurinkokerääjistä.
eikös aloittajalla ole shunttia sekoittamassa tuota? Ei kait koko pumpun teholla lähde vettä kiertoon vaan suurin osa palaa takaisin kattilaan.
Kyllä on shuntit, pumput ja kierrot sekaisin sinulla. Jos suurin osa palaa kattilaan(kierukkaan, vaihtimeen tms.), niin siellähän se vesi lämpenee. Jos haluat viileämpää vettä, niin vesi menee suoraan takaisin kiertoon, eikä käy kattilassa. Käyttöveden kierrossa tosin suurin osa menee kattilan kautta, koska lämpötilan pitäisi pysyä 55-65 välillä koko ajan.
Virtaama mitoitetaan s.e. vesi jäähtyy 5 C pisimmällä lenkillä. Eristepaksuus on optimoitava.