Soittoääntä ei enää löydy päivitysten jälkeen?

miksi tekee näin?

Eli puhelin on Nokia 700. Latasin viikonloppuna päivitykset puhelimeen. Edellisistä päivityksistä oli ties kuinka pitkä aika sillä en muistanut että puhelimeen pitää erikseen hakea päivityksen. Myöhemmin kun tuli puhelu, en meinannut viikonlopun aikana tunnistaa että oma puhelimeni soi. Tänään tuli uusi puhelu ja ihmettelin miksi soittoääni ja viestini merkkiääni on erilainen. Menin sitten ääniasetuksiin ja väitti, että soittoääntä ei ole olemassakaan. Noin 60 % äänistä jollei enemmänkin oli hävinnyt kansiosta. Olivat siis tulleet puhelimen mukana ja minusta on outoa, että ne tuosta vain nyt katosivat.

Menin puhelimella Nokian kauppaan, eikä samaa soittoääntä löytynyt. Tietokoneella menin katsomaan Nokian kauppaan saisiko jotain muuta samantyyppistä mutta sieltä ko. soittoääni kuitenkin löytyi. Kun valitsin 700 puhelimen mallin, tuli viestiruutu, ettei se toimi puhelimessa. Miten ihmeessä soittoääni, joka on aikaisemmin toiminut puhelimessa yhtäkkiä ei muka toimimaan? Mitä ihmettä? Saman päivityksen jälkeen puhelin myös oli hävittänyt joitakin numeroita.

Uskaltaako tässä enää ollenkaan ladata päivityksiä?

4

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapunen

      Jollakin muulla on myös ollut sama ongelma Nokia 700 tai 701 mallin kanssa päivityksen jälkeen..

      Mutta suurin osa käyttää soittoäänenä jotakin tiettyä biisiä joten ongelma ei ole kovinkaan suuri.

      • ap.

        Kiitos tiedosta. Eli tuskin oma luuri sitten on rikki. Ei taida korjautua kuin jollain uudella päivityksellä, mikäli Nokia niin haluaa. Pitänee siis ladata joku oma nauhoite soittoääneksi.


    • supermatkustelija

      Tämä on Belle-päivityksen yksi sivuvaikutus. Harmillista, mutta kokonaisuutena päivitys sulavoittaa puhelimen toimintaa huomattavasti. Toivottavasti löydät jonkun toisen mieluisen soittoäänen :)

      P.S. Jos puhelinnumeroita hävisi, palauta Nokia Suiten avulla ennen päivitystä ottamasi varmuuskopio laitteeseen. Jos et ottanut varmuuskopiota, tiedot ovat menneitä iäksi ja se on ainoastaan oma vikasi. Nokia Suite muistuttaa näkyvästi varmuuskopion tärkeydestä.

    • vapunen

      Itseasiassa Nokia Suite ei anna asentaa Belle päivitystä, jos estää varmuuskopion tekemisen päivityksen alkaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe