Liiotellaan aina vl määriä ja annetaan kuva suuresta vaikutusvalta-
ryhmästä. Tässä vl lukumääriä Suomessa.
- aikuisia miehiä n. 15000
- aikuisia naisia n. 15000
- lapsia alaikäisiä n. 30000
Ulkomailla asustelee 10000-20000 vl lahkolaista, määräykset ja
säännöt pokkeavat oleellisesti toisistaan.
VL määrät Suomessa
22
202
Vastaukset
- Kamoon
Ei ole olemassa määräyksiä/sääntöjä. Omatunto ohjaa...;)
- Muuta ei olekaan
vl elämä pyörii saarnamiesten määräysten ja sääntöjen vallassa,
puntarissa on joka sekunti saako/eikö saa.
Listoista luettavaa ed. kirjoituksissa syntilista.
Siinä elämä vierähtääkin.
- Lue syntilistasta li
Luvut pitää paikkansa, näyttäs että heitä olisi enemmän kun pyrkivät aktiivisuudellaan jokaiselle elämänalalle, ja lisäksi tuomitsevat, tuputtavat, ovat kateellisia ja ahneita jne.
- Katsoin Wikipediasta
SRK:n oman ilmoituksen mukaan paikallisissa rauhanyhdistyksissä on noin 35 000 jäsentä. Jäsenyyttä voi hakea 16-vuotiaana. Likimainkaan kaikki seuroissa säännöllisesti käyvätkään eivät ole jäseniä.
Päivämies-lehden levikki on vähän päälle 24 000 kpl (Wikipedia). Vanhoillislestadiolaisia on laskettu olevan Suomessa noin 80 000, joskin suurempiakin lukuja on mediassa väläytelty.
Kaikki 18 lestadiolaisuuden suuntaa yhteen laskien lestadioalisia on koko maailmassa yhteensä noin 200 000. Maapallolla elää nyt 7 miljardia ihmistä, joten melkoisen pieneksi kutistuu se joukko jonka takia Jeesus kärsi ristillä.... - rauhan voittonen
Katsoin Wikipediasta kirjoitti:
SRK:n oman ilmoituksen mukaan paikallisissa rauhanyhdistyksissä on noin 35 000 jäsentä. Jäsenyyttä voi hakea 16-vuotiaana. Likimainkaan kaikki seuroissa säännöllisesti käyvätkään eivät ole jäseniä.
Päivämies-lehden levikki on vähän päälle 24 000 kpl (Wikipedia). Vanhoillislestadiolaisia on laskettu olevan Suomessa noin 80 000, joskin suurempiakin lukuja on mediassa väläytelty.
Kaikki 18 lestadiolaisuuden suuntaa yhteen laskien lestadioalisia on koko maailmassa yhteensä noin 200 000. Maapallolla elää nyt 7 miljardia ihmistä, joten melkoisen pieneksi kutistuu se joukko jonka takia Jeesus kärsi ristillä....Yksi mittari on joulutervehdykset.
- Katsoin Wikipediasta
rauhan voittonen kirjoitti:
Yksi mittari on joulutervehdykset.
Mitenpä niitä voisi laskea...
- rauhaa.
Katsoin Wikipediasta kirjoitti:
Mitenpä niitä voisi laskea...
Perusmatematiikalla joulukuun päivämiehestä.
En tiedä kertoisiko se muuta kuin suuntaa-antavasti... - kesäinisijäsääskiä
Katsoin Wikipediasta kirjoitti:
SRK:n oman ilmoituksen mukaan paikallisissa rauhanyhdistyksissä on noin 35 000 jäsentä. Jäsenyyttä voi hakea 16-vuotiaana. Likimainkaan kaikki seuroissa säännöllisesti käyvätkään eivät ole jäseniä.
Päivämies-lehden levikki on vähän päälle 24 000 kpl (Wikipedia). Vanhoillislestadiolaisia on laskettu olevan Suomessa noin 80 000, joskin suurempiakin lukuja on mediassa väläytelty.
Kaikki 18 lestadiolaisuuden suuntaa yhteen laskien lestadioalisia on koko maailmassa yhteensä noin 200 000. Maapallolla elää nyt 7 miljardia ihmistä, joten melkoisen pieneksi kutistuu se joukko jonka takia Jeesus kärsi ristillä....Pieni on siis vl lahko.
Vastaa kesäinisijäsääskiä, piikkiä työnnetään joka lihaan,
vahingossakin. kaikkien kiusaksi.
- pelkkää puppua
Avaus on täysin perätön.
- vl_nuori¤
Hahahhahaa...
mistä ne 70 000-80 000 ihmistä sit tulee suviseuroihin? :DDD Et oo tainnut koskaan käydä siellä??? - Lue syntilistasta li
Puolet siellä suviksissa kävijöistä on ehkä sellaisia jotka käyvät vain sen kerran vuuessa vl-seuroissa.
- Oikea on osoite.
Tuon verran niitä suunnilleen on maailmassa.
n. 0,1 miljoonaa kaikkiaan.
Siis vähät niitä on, huttereiden verran.
Suviksissa käy paljon ns. epäuskovaisia, tiedän paljon siellä käyneenä. - lestamies
USAssa on n 5.000 vanhoillislestadiolaista. (toisiksi eniten Suomen jälkeen)
Ruotsissa on n 2.000 vanhoillislestadiolaista (en usko että ihan niinkään paljon).
Muissa maissa kussakin enintään joitakin satoja(ei käsittääkseni yli tuhatta missään).
Muissa maissa (Suomen, Ruotsin ja USAn lisäksi) vanhoillistestadiolaisia lienee yhteensä n 2.000-3.000.
Ulkomailla (siis muualla kuin Suomessa) arvioin siis olevan vanhoillislestadiolaisia yhteensä n. 9.000-10.000.
Suomessa vanhoillislestadiolaisia lienee sunnilleen 60.000...90.000.
Yhteensä koko maailmassa siis vanhoillislestadiolaisia lienee n. 69.000...100.000.
Heistä tosiaankin ehkä n. puolet ovat alle 18-vuotiaita. Toisaalta myös vanhuksia on aika paljon, varsinkin mummopuolisia.
Lukumääristä ei voi tehdä tarkkoja arvioita senkään takia, koska "vanhoillislestadiolainen" on aika pitkälti määritelmäkysymys(en kuitenkaan tarkoita että noihin lukuihin sisältyisi muiden vanhoillislestadiolaissuuntien kannattajien lukumääriä).- Määrällä ei pulliste
Tuolla määrällä ei pitäs vl pullistella, eikä uhotella, määräillä..
olla hiirenhiljaa, avustaa pf tutkimuksissa, ilmoittaa poliisille,
yrittää olla lainkuuliainen, ryhdistäytyä, pyytää anteeksi pf asioita
kuin hoitokokouksissa mummujen saat..alleheittämisiäänkin, JA
HÄVETÄ SILMÄT PÄÄSTÄÄN - miksi, miksi?
Eli taivaassa on suurin joukko muita kuin vl-läisiä:
"Valkopukuisten joukko on niin suuri, että kukaan ei voinut sitä lukea"
Ilm 7.
Miksi te sitten väitätte olevanne ainuita oikeita uskovia??? - 12
miksi, miksi? kirjoitti:
Eli taivaassa on suurin joukko muita kuin vl-läisiä:
"Valkopukuisten joukko on niin suuri, että kukaan ei voinut sitä lukea"
Ilm 7.
Miksi te sitten väitätte olevanne ainuita oikeita uskovia???Uskomme, että myös kaikki lapset ja lapsen asteelle jääneet kehitysvammaiset ovat uskovaisia. Kyllä niistä koostuu valtaisa joukko.
- 12
miksi, miksi? kirjoitti:
Eli taivaassa on suurin joukko muita kuin vl-läisiä:
"Valkopukuisten joukko on niin suuri, että kukaan ei voinut sitä lukea"
Ilm 7.
Miksi te sitten väitätte olevanne ainuita oikeita uskovia???Selitä sinä sitävastoin, että mitä tarkoittaa sitten se, kun Jeesus puhuu piskuisesta laumasta ja siitä kuinka harvat löytävät Jumalan valtakunnan.
- Joka minuun uskoo..
12 kirjoitti:
Selitä sinä sitävastoin, että mitä tarkoittaa sitten se, kun Jeesus puhuu piskuisesta laumasta ja siitä kuinka harvat löytävät Jumalan valtakunnan.
"joka minuun uskoo, ei huku, vaan hänellä on iänkaikkinen elämä,,,,,"
Kaikki vl ei ole, kuin pedoja, seuroissa käy huvikseen... - Mielisairaat myös?
12 kirjoitti:
Uskomme, että myös kaikki lapset ja lapsen asteelle jääneet kehitysvammaiset ovat uskovaisia. Kyllä niistä koostuu valtaisa joukko.
Mitä tarkoittaa "lapsen asteelle jäänyt kehitysvammaiset"? Onko vammaisjärjestöiltä kysytty, mitkä vammaisuuden lajit jättävät ihmisen "lapsen asteelle"? Minutsa tuo määritelmä on asiantuntemattomasti muotoiltu.
Tarkoittaako se että kaikki ihmiset, joilta puuttuu arvostelu- ja harkintakyky, ovat lestadiolaisia? eli pelastettuja?
Kaikki mielisairaat esimerkiksi? Pelastuvatko he?
Vakavasti masentuneet?
Skitsofreenit, maanis-depressiiviset, psykoottiset, paranoidiset?
- Huhhuh...
Miten ihmeessä tämmösestä asiasta voi saada aikaan näin pahan tappelun? Joko hyvin riidanhaluista ja -hakuista porukkaa, tai sitten ei ole minkäänlaista itsetuntoa.... :-o
- Jehova oikea
Voipihan ne olla vaikkapa jehovan tojistajat olla nuita ainoita oikeita Jumalan valittuja.j
- Vl uhma piikiyritys
VL lahkolla on uhma, milloin mediassa, lehdistössä
TV:ssä.
Ministereitä myöten on kokeiltu uhmakestävyyttä,
Piispatkin ihmeissään anteeksiantamattomuutta kaikissa asioissa.
Pieni ryhmä pullistelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671