Rottieni "ongelmat", auttakaa!

mussuvanssu

Rotta 1

• Ennen tosi seurallinen, mutta nykyään on muutamia kertoja napannut minua kädestä kiinni kun olen yrittänyt koskea/ottaa kämmenelle. Ei tee näin joka kerta, mutta ei ole yhtään sen tapaista. Mikä neuvoksi?

Rotta 2

• Ihossa arpia, ihankuin olisi ollut kunnon tappelussa. En tiedä onko tehnyt ne itse vai onko tuon toisen rotan tekosia. Miten niitä voisi hoitaa?
rotalla alapään vieressä luultavasti rasvapatti (kova, pienehkö pyöreä). Toisella rotalla oli sama samassa kohtaa, mutta lähti pois itsestään.

Miten noita patteja voisi välttää? Rotat ei ole ylipainoisia, molemmat painaa alle 400g ja ovat puolitoista vuotiaita tyttöjä.

Auttakaa!

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Rotta 1) Yrittääkö se purra, vai vaan ottaa kiinni hampailla? Onko se vihaisen vai ystävällisen oloinen? Sillä voi olla jotakin kipuja, tai sitä muuten vaan esim. kiiman takia ärsyttää että yrität koskea. Jos se vaikuttaa ystävälliseltä, se saattaa kirputtaa, eli yrittää sukia sinua. Näykkimisestä ei saa antaa periksi, eli pitää vain vastalauseista huolimatta tehdä mitä olit tekemässä. Jos se vaikuttaa muutenkin oudolta antaisin lääkärin tutkia onko sillä jotakin joka aiheuttaisi kipuja.

      Rotta2) Voisiko olla proteiinirupea, joka tulee jos syötät niille liikaa proteiinia? Jos jatkuvat, kannattaa tutkia ovatko jonkin loisen aiheuttamia. Pienet haavat toisinaan ovat vaarattomia, kuhan ne parantuvat, eikä niille kai arpivaiheessa mitään enää voi tehdä.

      • mussuvanssu

        Rotta 1 ei pure vaan nappaa kiinni kädestä. En tosiaan tiedä mistä johtuu.
        Kaveri yritti silittää kun rotta oli mulla sylissä ulkona ja silloin myös otti kiinni.
        Mutta se ei siis tee noin joka kerta kun kosken.


    • geh

      Naarailla harvemmin on proteiinirupea. Huonolaatuinen proteiini (ennemmin kuin liika proteiini) siis voi aiheuttaa ongelmia, ja sinisillä herkemmin. Ei meillä kuitenkaan ole ollut kuin kerran sellaista ongelmaa, ja silloinkin vain yhdellä naaraalla kolmestakymmenestä. Uroksilla oli samaan aikaan useammallakin oireita.
      Ruokavaliosta johtuvat ruvet ovat hyvin pieniä ja yleensä kaulan sivuilla.

      Ruvet paranevat itsestään ihan hyvin, ei niille tarvitse mitään tehdä. Rasvata voi jos haluaa. Jos niitä alkaa esiintyä enemmän, seuraile johtuvatko tappelusta vai itsensä rapsuttelusta. Jos rapsuttaa itseään, katso ettei ole loisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4582
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2727
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      178
      1805
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1620
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1510
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1367
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1307
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1301
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1272
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe