Europarlamentaarikko Carl Haglund lähtee Ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtajavaaliin selvänä ennakkosuosikkina. Ylen ruotsinkielisten uutisten tekemän kyselyn mukaan selvästi useampi kantansa ilmoittavista puoluekokousedustajista tukee Haglundia kuin vastaehdokasta, oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonia.
Haglundia kannattaa 102 edustajaa, Henrikssonia 61. Kantaansa ei ilmoita 48 edustajaa ja 31 ei vielä tiedä, kumpaa ehdokasta äänestäisi. Kyselyssä tavoitettiin lähes kaikki eli 242 puoluekokousedustajaa.
Henrikssonin olisi siis voittaakseen saatava taakseen ylivoimainen valtaosa epätietoisten ja kantansa kertomatta jättäneiden äänistä.
Rkp valitsee seuraajan nykyiselle puheenjohtajalle, puolustusministeri Stefan Wallinille, Kokkolassa sunnuntaina.
Carl Haglund vahvoilla Rkp:n puheenjohtajaksi
2
<50
Vastaukset
- Trotjänare
Puheenjohtajan vaali on Rkp:n sisäinen asia, eikä muiden pidä puuttua siihen. Kun valinta on suoritettu, voimme arvailla, mihin suuntaan puolue alkaa kehittyä ja missä ja miten valta on puoluessaa jakaantunut/keskittynyt. Rkp on hallituksessa vakiokalusteena, joten puolueen linja ja erikoispiirteet herättävät mielenkiintoa muissakin. Kulkeeko johtaja laumansa edessä vai takana?
- Johan pomppas!
Vai on se RKP:n sisäinen asia??!! Voi mahoton, mikä RÖYHKEYS!
Surutahot puuttuvat ja ovat puuttuneet KAIKKEEN mahdolliseen poliittisessa elämässämme. Ja nimenomaan suomalaispuolueiden johtovalintoihin!
Voiko olla härskimpää itsekeskeisyyttä, kuin nettisvekolla ja surusvekolla????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647