Tälläkin palstalla on päivittäin lähes pelkkää ihmettelyä siitä, kuinka se ja se taho taikka henkilö teki väärin.
Sen jälkeen istuu "oikeus" ja tekijä taikka tekijäksi leimattu taho kivitetään saman tien, - koko maailman (internet) edessä.
Tässä on tämän maailman "evankeliumi" kiteytettynä.
"Turpaan vaan ja onnea", siinähän sai mitä ansaitsikin.
_______
Jeesuksen evankeliumi on päinvastainen.
Ensinnäkin rikollinen tulee itse paikalle, hän tunnustaa tekonsa ihan itse, ja anoo sen jälkeen armahdusta Jeesuksen nimeen ja vereen (Jumalan lupaus) vetoamalla.
Sittenkö otetaan ne kivet esiin? Ja syyttömät sitten suorittavat syyllisen kivittämisen porukalla?
Lopuksi ristivät kätensä Jumalan kiitokseen, ja sanovat "nyt me pääsimme pahasta"?
EI! Jeesuksen seurakunnassa kivillä ei ole mitään osaa eikä arpaa.
Vaan syyllisen tuomioksi tulevat armo laupeus ja rauha Jumalalta ja meidän Herraltamme Jeesukselta Kristukselta.
Ja näin tuli ihana rauha koko taloon. Armahdettu iloitsee ja armahtajat saman verran. Taivaallinen isä sulkee tuhlarin rakkaaseen syleilyynsä ja pistää pidot pystyyn. Hallelujaa kiitos Jeesus!
Jeesuksen seurakunta ei ole kivittäjien seurakunta
3
<50
Vastaukset
- Täl tavaa pruukaa
Ihmisessä on syvällä oikeuden vaatimus. Syyllinen on saatava kiinni ja rangaistava mahdollisimman kovalla rangaistuksella, koska hän on ansainnut sen.
Tosin se vaatimus loppuu siihen, kun aikanaan itse seisoo oikeuden edessä. :-)
Uskoviltakin unohtuu monesti se, että Jumala otti kaikilta ihmisiltä pois oikeuden toimia tuomarina toiselle ihmiselle.
Eihän maallisissakaan tuomioistuimissa rikolliset toimi toisten rikollisten tuomarina.
Ps. 58:2-6
Totisesti, onko vanhurskaus mykkä, ja te puhutte? Tekö tuomitsette oikein, te ihmislapset? Ei, vaan te hankitsette sydämessänne vääryyttä, teidän kätenne käyttävät maassa väkivallan vaakaa.
Luopuneita ovat jumalattomat äidin kohdusta asti, eksyneitä valhettelijat hamasta äidin helmasta. Heidän myrkkynsä on niinkuin käärmeen myrkky, he ovat kuin kuuro kyy, joka korvansa tukitsee,
ettei se kuulisi lumoojan ääntä, taitavan taikojan loitsuja.- Tuomarina
"Uskoviltakin unohtuu monesti se, että Jumala otti kaikilta ihmisiltä pois oikeuden toimia tuomarina toiselle ihmiselle."
Tarkoitatko, että oikeuslaitos on sielujen vihollisen eli saa.tanan hallussa?
- tieteen valossa
Voi pyhä yksinkertaisuus tätä porukkaa. Me nauretaan kuorossa täällä konttorissa.
Hallelujaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83383354Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2092943Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy612460Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1771520Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181339Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään561324Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14945- 60943
- 89895
- 20834