Hydrauliohjauksen ilmaus

tunnotonohjaus

Ohjauksesa on ruorin yhteydessä pumppu, joka ohjaa peräsintä kääntävää työsylinteriä. Välissä on säiliö, johon pitää pumpata painetta käsipumpulla. Miten tämä järjestelmä ilmataan? Yksi liitos on vuotanut ja ruorissa on väljää.

Tapahtuuko ilmaus työsylinterin nippoja löysäämällä
samaan aikaan kun toinen kääntää ruoria? Mites tuo säiliö sen täyttö ja paineistaminen? Painehan alenee kun nestettä valu ilmauksen yhteydessä ulos.

Veneen mukana ei tullut mitään ohjekirjaa ohjausjärjestelmästä.

4

1783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Purjeveneen hydrauliikkaohjauksesta ei minulla ole kokemusta mutta lentokoneista kylläkin. Arvaan: Klappi on muualla ja säiliösi on paisuntasäiliö eikä sitä saa täyttää nesteellä. Hydrauliikassa on jokin tyypillinen työpaine, jonka joudut ilmeisesti säiliöön pumppaamaan. Korjaa vuotokohta.

      • tunnotonohjaus

        Vuotokohta on korjattu ja yritetty ilmata työsylinteriin vievien letkujen nipoista. Tuo paisuntasäiliö(?) on ongelma. Sitä kautta pitää ilmeisesti lisätä öljy, mutta kun öljyä lisätään häviää paine. Klappi on likimain ruorin yksi tyhjä kierros. Pitääkö ruorin yhteydessä oleva pumppu ilmata erikseen?


    • seppomartti

      Olen mykistynyt. Nesteessä ei voi olla klappia eikä yhden kieroksen klapilla voi mitään ajaa. Kokemukseni hydrauliikasta ei tosiaan perustu veneen ohjauksen vaan suihkuhävittäjään. Siinä säiliöön peruspaineeksi pistettiin 100 aty ja työpaine turbiinin käydessä oli 280 aty. Huollon jälkeen taitolennossa pari kertaa ilmakupla hydrauliikassa hävitti jarrupaineet jolloin lasku oli jarruton ja lopussa ohjaamaton. Korjaantui aina itsestään. Jos ei parempia tietäjiä löydy niin arvaan, että työsylinterissäsi on reilusti ilmaa- ellei ole muuten rikki.. Entäs jos pistät letkujen päät hydraulinesteeseen ja pyörittelet edestakaisin. Luulisin oletetun kuplan pienenevän. Jos letkujen tilavuus on suurempi kuin työsylinterin niin sitten täyttön ajaksi tarvitaan lyhyet letkut..

      • tunnotonohjaus

        Työsylinterissä tuskin on enää ilmaa. Työslinteri on n, 1,5 m säiliön alapuolella. Ruorin yhteydessä oleva pumppu on n. metrin säiliön yläpuolella ja siis likimain pumpun ja työslinterin puolivälissä korkeusasemaltaan. Epäilen, että ilma on pumpussa tai sinne johtavassa linjassa. Kuinkahan sen saa sieltä pois? Ilmahan pyrkii nousemaan aina nesteen yläpuolelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe