Hyvä Keskustan puoluekokousaloite. Kannatan.
Oikeussalissa ei saisi peitellä kasvojaan tai naamioitua esim. huppariin.
Rikollisen kasvot kansan nähtäville.
Oikeussalissa ei saisi peitellä kasvojaan tai naamioitua esim. huppariin.
Rikollisen kasvot kansan nähtäville.
Vastaukset 14
Vanhimmat
aloitteellaan kepu potkii itseään nilkkaan:)
En muista kuulleeni kestään Keskustapoliitikosta, joka olisi peitellyt kasvojaan.
Oletko sinä?
Ainakin sen yhden kunnanvaltuutetun, joka tuomittiin pedofiliasta.
Asiallinen aloite. Uutispätkiä katsoessa en ole ymmärtänyt miksi ihmeessä oikeussaliin päästetään joku ihmisen paloitellut hiippari paita kasvoilla tai sanomakehdestä tehty fotosuoja edessään. Eihän tuomarikaan lymyile nyijan takana.
Sä mitää muista. Se oli ärkoopeeläinen kalju rasvanaama Hesasta.
Ihan ensimmäiseksi tulisi mieleen, että syytetty häpeää. Toiseksi tulee mieleen, että syytetty voi olla syytönkin eikä siksi halua kasvojaan koko kansan nähtäville, koska kansalaisilla on taipumus pitää ilman muuta syyllisenä sitä, joka oikeuden eteen on joutunut. Oikeus on tiemmä vapauttaviakin tuomioita jakanut.
Sinunkin kirjoituksesta tulee esiin se, että katsot syytetyn ilman muuta syyllistyneen ihmisen paloitteluun, vaikka hän on vasta menossa oikeuskäsittelyyn, jossa syynäillään, onko hän moisiin hommiin syyllistynyt.
sellainenkin. Minä muistan vain sen kepulaisen pedofiilin.
Uhrikin on aikoinaan ollut vasta menossa paloittelijamurhaajan käsittelyyn.
Tuskin uhri on hymyssäsuin ja omasta tahdostaan "halunnut" lööppeihin esim. kyseisen paloittelijamurhaajan uhrina. Uhrienkaan kasvoja ei namioida.
Et näemmä ymmärrä kirjoitettua tekstiä, joten en enempiä kuluta aikaani sinuun.
Asiat ovat aina simppeleitä kun käyttää sinun textiä ja minun vähiä aivosoluja.
media on media ja ihminen on syytön niin kauan kunnes muuta on todistettu suomen lakien mukaisessa järjestyksessä.
Ihminen voi olla syyllinenkin, mutta painostettuaan uhriaan riittävän kauan, häntä ei voi tuomita, koska rikos on vanhentunut siinä vaiheessa, kun uhri viimein uskaltaa kertoa asiasta. Tällaisia tapauksia Suomessa on tullut esiin lestadiolaispiireistä, joissa uhrin painostus on jopa kollektiivista, mikä tekee asiasta erittäin törkeän. Moniko uhri uskaltaa avata suutaan koskaan?
Myönnetään, syytetty ei vielä ole tuomittu.
Mutta miksi ihmeessä syytön häpeilisi kasvojaan oikeussalissa.
Oikeuslaitoksessa on jotain pahasti vinksallaan. Tuomiotkin olemattomia.
Nyt lehtien mukaan kännykkää näpelöinyt ihmisen tappanut autoilija sai vain vuoden tuomion. IHMISEN TAPPAMISESTA VAIN VUOSI !!.
Ajokieltoa tosin 15 v. Onko tuossa mitään järkee.
Heppu hei, sähän lupasit pysyä possa tästä keskustelusta.