en pääse minneen töihin

koska en ole ulospäinsuuntaunut.taidan olla koko loppuelämän työtön koska työhaasttattelija haluaa ainoastaan ulospäinsuuntautuneita töihin koska on itse hyvin sosiaalinen.Minne ujo ja hiljainen mies voi päästä töihin?Missä ammatissa te muut ujot ja hiljaiset olette?
8482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ujostelu on vaan oman päänsisällä =)
Tsemppiä, opettele asiasi hyvin, pätevät pääsee aina töihin!

tai mene vaikka ammattikouluun tai ammattikorkeaan, sielä pääset työharjottelussa näyttämään pätevyytesi =)

Be true to yourself and you never fall!

Äänestä

Olen selkävaivainen enkä saa taatusti töitä kun en niit paskahommii pysty tekee mis oon ollu. Rahat on kaikki ja vituttaa. Kaunis kesä pullollaan kivoja kesätapahtumia ja mihinkään ei pääse kun ei oo rahaa. Voi vittu.

Äänestä
  • Itse olen todella ujo/ihiljainen, mutta silti saan aina tsempattua työhaastattelussa, niin että minusta välittyy huomattavast sosiaalisempi ja reippaampi kuva, kuin mitä oikeasti olen.Valmistaudun aina niin hyvin niihin, että tunnen olevani itsevarma vastatessani haastattelukysymyksiin. Ja minulle on aina helpompi ollut kommunkoida esim. kahden kesken kuin esim. ryhmätilanteissa, joissa menen ihan lukkoon.
    Nyt syksyllä aloitan työt palveluasiantuntijana, johon kuuluu mm. asiakaspalvelutehtäviä. Kieltämättä hirvittää jo etukäteen asiakaspalveluosuudet jne, mutta kaipa se on yritettävä selviytyä niistäkin. Ja jos tuntuu, että ei ole ihan oma juttu, niin ainahan sieltä pois pääsee...Yrittänyttä ei laiteta.

    Äänestä

Sanomalehtiä pystyy jakamaan ujokin.. Harmi vaan että liksa ei ole kaksinen..

Äänestä

Suunnitteluavustaja tai tekninen piirtäjä on hyvä ammatti ujoille. Työssä ei tarvitse paljoa sosiaalisia taitoja ja työ on hyvin pitkälti omatoimista ahertamista.

Äänestä

Bussikuski. Koko ajan paikkoja tarjolla isoissa kaupungeissa ja palkka ihan OK. Melkein ummikko-ulkkaritkin pärjäävät, sekaan vaan!

Äänestä

Ujoudesta pääsee eroon ajan myötä kun oppii olemaan ruoskimatta itseään ja ajattelematta kokoajan sitä että nolaa itsensä ihmisten seurassa (tai työhaastiksessa). :) Ulospäinsuuntautunut tai rento persoona viestii luotettavuudesta ja avoimuudesta, joka taas houkuttaa työnantajia. Ja ujokin voi oppia tuomaan esille näitä piirteita kunhan oppii tuntemaan itsensä.
Kyllä ujoille pitäisi töitä löytyä siinä missä muunlaisillekin persoonille. Ja olet varmaan vielä aika nuori, joten asiat ovat vielä hyvällä mallilla.

Työelämä on loistava keino päästä eroon negatiivisista tunteista itseään kohtaan kun huomaa, että on joku paikka jossa sua tarvitaan. Suosittelen ensin menemään vaikka harjoittelijaksi johonkin tai työelämävalmennukseen. Itse sain arvokasta työkokemusta ja harjoitusta ihmisten kanssa kommunikoinnista juuri harjoittelupaikasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ujo ja hiljainennnnn kirjoitti:

koska en ole ulospäinsuuntaunut.taidan olla koko loppuelämän työtön koska työhaasttattelija haluaa ainoastaan ulospäinsuuntautuneita töihin koska on itse hyvin sosiaalinen.Minne ujo ja hiljainen mies voi päästä töihin?Missä ammatissa te muut ujot ja hiljaiset olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu