Katsoiko Kain väkivaltaelokuvia?

Leikkikö Kain pyssyleikkejä?

Voisi kuvitella että ei kumpaakaan.

Silti Kain tappoi veljensä. Ja miksi?

Koska Jumala suosi veljeään, Aabelia.

Kateus ja mustasukkaisuus siis sai Kainin tappamaan. Kateuden ja mustasukkaisuuden taas oli aiheuttanut Jumala epäoikeudenmukaisella suosimisjärjestelyllään.

Tuon tarinan mukaan Jumala on siis aiheuttanut kyseisen väkivaltarikoksen. Aiheuttaako Jumala mahdollisesti paljon muitakin väkivaltarikoksia?

Miettikääpä sitä.
7104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ja huomioidaan vielä tässä, että jumala oli hylännyt Kainin vanhemmat, kironnut heidät. Ei mikään mukava alku elämälle.

Äänestä
  • Ihan sama tilanne siis kuin kaikilla myöhemmin syntyneillä ihmisillä.

    Äänestä

. Aiheeton ja hillitön suuttumus on johtanut monet ihmiset suurempaan syntiin, jopa väkivallantekoihin. ”Kain suuttui kovasti” ja surmasi Abelin (1Mo 4:5, 8).

Pitäs osata hallita mielnesä eikä ruokkia sitä väkivallan ajatuksilla
ja väkivaltafilmien katselulla.

Montakohan kertaa Kain kelasi mielessän erilaisia tapoja tappaa abel, ennenkuin hän toteutti jonkun "mielikuva"-videonsa?
Toisto, kertaus...ja sitten kajautti Abelilta hengen pois.

Oliko ihan yllättävä ja harkitsematon teko?

eikös Jahve varoittanut Kainia siitä suuttumuksen hautomisesta?
Vaan Kain hautoi ja hautoi kunnes synnytti murhan ...

Äänestä
  • Kiitos tästä. Väkivaltaélokuvien tai pyssyleikkien syyttäminen on siis perusteetonta. Ihminen pystyy halutessaan luomaan oman maailmansa väkivaltaan.

    Äänestä

Ihminen on taipuvainen syyttelemään jotain toista omista tekemisistään.
Otetaan tähän yksi raamatunpaikka 1. Mooseksen kirja 3:12:" Ja Aadam sanoi
vielä: Nainen, jonka annoit olemaan kanssani, hän antoi minulle hedelmän siitä
puusta, ja niin minä söin."
Ja tässä teko vieritettiin naisen (Eevan) syyksi.

Äänestä

Kun keskittyy hyvään, ei tee niin kovasti mieli tappaa ihmisiä.

Kun katselee väkivaltaisia filmejä,
pelaa väkivaltaisia pelijutskia ja koukistelee liipasinsormeaan satoja krt/pv,
on erittäin hyvin valmentautunut tappamaan lähimmäisensä.
Siihen intissäkin opetetaan, tappamaan eli murhaamaan elävä ihminen.

Äänestä
  • KILLThem All! :D
    >>Kun keskittyy hyvään>>

    Mitä hyvän tekeminen mahtaa olla? Vartiotorni-seuran valheellisten oppien levittämistä ihmisille, perusteettomalla maailmanlopulla uhkailemista, fundamentalistisen maailmankuvan kannattamista...?

    Ihmisen ei tarvitse liittyä mihinkään järjestöön, jotta voisi noudattaa Suomen lakia ja sisäistä eettistä moraalia ja pidättyä tappamasta muita.

    >>ei tee niin kovasti mieli tappaa ihmisiä>>

    Mitäpä ajattelet Jehovan mielessä pyörivän:

    "Jehovan taivaalliset teloitusjoukot, joita asein varustautuneet kuusi miestä edustavat, tuhoavat pian ne, joilla ei ole kuvaannollista merkkiä." (Vartiotorni 15. heinäkuuta 2008, s. 5, 6)

    >>Siihen intissäkin opetetaan, tappamaan eli murhaamaan elävä ihminen.>>

    Joo, eikä Vanhan testamentin mukaan Jumalallakaan ollut mitään sitä vastaan; oli yksittäisiä murhaamisia ja oli massateurastuksia, ja kaikkea siltä väliltä.
    Ymmärrätkö, millaisen osan Raamattua joudut heittämään pois tuollaisia hokiessasi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jumalansyy kirjoitti:

Leikkikö Kain pyssyleikkejä?

Voisi kuvitella että ei kumpaakaan.

Silti Kain tappoi veljensä. Ja miksi?

Koska Jumala suosi veljeään, Aabelia.

Kateus ja mustasukkaisuus siis sai Kainin tappamaan. Kateuden ja mustasukkaisuuden taas oli aiheuttanut Jumala epäoikeudenmukaisella suosimisjärjestelyllään.

Tuon tarinan mukaan Jumala on siis aiheuttanut kyseisen väkivaltarikoksen. Aiheuttaako Jumala mahdollisesti paljon muitakin väkivaltarikoksia?

Miettikääpä sitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu