Ostin eilen uuden puhelimen ja tässä nyt on päivä jo hermoja raastettu kun ei saa toimimaan. Edellisessä nokiassa sain yhteyden kodin verkkoon yhdellä painalluksella mutta nyt samsung valittaa ties mitä, mistä en edes tajua yhtään mitään.
Ensinnäkin, mitä tarkoittaa "ei käytössä suojattu WPA / WPA 2 PSK:lla" ?
Samsung galaxy gio - en saa wi-fiä toimimaan
12
941
Vastaukset
- vapunen
WPA ja siitä parempi WPA2 on yksi wlan verkon suojausmenetelmistä, joka kannattaa olla wlan verkossa päällä, sillä muuten kuka tahansa naapuri voi vakoilla nettiliikennettäsi ja käyttää sitä ilmaiseksi omin tarkoituksiinsa. (avoimen wlan verkon käyttö on nykyään laillista suomessa).
Toi "ei käytössä" tarkoittaa sitä ,että puhelin ei ole yhteydessä kyseiseen verkkoon tai se ei saa yhteyttä siihen.- epätoivoinen
Eli, miten nyt saan luotua yhteyden puhelimesta nettiin ilman että tarttee mitään suojauksia ottaa pois?
- vapunen
Eli mene ensin tänne: Valikko->Asetukset→Langattomat ja verkot → Wi-Fi-asetukset → Wi-Fi.
Sieltä etsit oman wlan verkkosi ja painat sen nimeä. Eteen pitäisi tulla salasana kysely ikkuna, johon kirjoitat verkkosi salasanan ja sen jälkeen paina ok.- epätoivoinen
Laitan salasanan ja sen jälkeen yhdistän, tulee teksti authentigeting ja sen jälkeen se kysyy uudestaan salasanaa, ja salasana valikon päällä lukee harmaalla (muuttumaton) ?
- vapunen
Kirjoititko salasana varmasti oikein? Isoilla ja pienillä kirjaimilla on väliä.
Jos kirjoitit, niin kokeile sammuttaa vähäksi aikaa sekä puhelin että wlan modeemi tai reititin.- epätoivoinen
Olen 100% varma että salasana on ainakin oikea, ja tarkasti olen myös laittanut salasanan kännykkään.. Pystyykö tuota netin salasanaa vaihtaa mistään? Kokeilen virtakatkosta nyt.
- vapunen
Pystyy vaihtamaan wlan modeemin/reitittimen asetuksista. Reitittimen ohjeessa yleensä kerrotaan, että minne IP osoitteeseen sinun pitää mennä, jotta voit hallita sen asetuksia.
- epätoivoinen
Virtakatkoksen jälkeen en pääse nyt edes läppärillä wlaniin. Verkon sivussa on vain punainen X ja yhteyttä ei pysty edes tehdä..
- ei enää epätoivoinen
epätoivoinen kirjoitti:
Virtakatkoksen jälkeen en pääse nyt edes läppärillä wlaniin. Verkon sivussa on vain punainen X ja yhteyttä ei pysty edes tehdä..
Hupsista, itse sähläsin asetuksia mutta kolmanneelta koneelta sain oikeat tiedot takaisin. Ja samalla selvisi tältä kolmannelta koneelta, että kirjaimet kuuluukin kirjoittaa pienellä, vaikka netin asentaja oli laittanut salasanan ja siinä kirjaimet olivat isolla.. Nyt kumminkin toimii netti sekä läppärissä että puhelimessa!!
Kiitos sinulle vapunen kärsivällisyydestä ja neuvoista! Kiva että tälläisiä ihmisiä on vielä olemassa, jotka eivät ole heti haukkumassa tyhmäksi.
- vapunen
Sinun pitää odottaa vähän aikaa. Wlan yhteys pitäisi muudostua uudelleen 1-10 min kuluttua
- ongelma...
En loyda kielivalikkoa kyseisesta luurista ja puhelin ei loyda muistikorttia
- vapunen
Se löytyy täältä: Valikko->Asetukset->Alue ja teksti->Valitse kieli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342016Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291065- 69880
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261768Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65759- 14739
- 83689
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213676- 26672