Muutin Suomeen ja jätin yrityksen liikenimen vielä voimaan entisessä asuinmaassani. Tiedusteluja tulee vieläkin päivittäin, tarjouspyyntöjä. Tietääkö teistä kukaan, mistä voisin saada varmaa tietoa siitä, voiko Suomesta käsin harjoittaa yritystoimintaa ulkomaalaisena yhden hengen yrityksenä, jolla on yritystili ulkomailla ja maksaa veronsa sinne? Itselleni en maksaisi palkkaa, joten Suomi ei kai voisi minua verottaa?
Tämä kaikki vain siitä syystä, että Suomessa näkyy olevan mahdotonta aloittaa yhden hengen yritys. Se teilataan heti alkuunsa monella tapaa.
Tämä kaikki vain siitä syystä, että Suomessa näkyy olevan mahdotonta aloittaa yhden hengen yritys. Se teilataan heti alkuunsa monella tapaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yhden hengen yritys on toiminimi, eli sinä itse. Joudut maksamaan verosi ja pakolliset sotumaksut Suomeen, asuinpaikkasi perusteella. Hyvä näin.
Eipä taida onneksi olla noin. Jos ei maksa itselleen palkkaa vaan kattaa vain yrityksen kulut, mistäpä Suomi pääsisi kahmimaan verot. Ja jos voittoa jää, yrityksen emämaa verottaa niistä ja hyvä niin.
Viranomaisilta saa varmaa tietoa.
http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Ulkomainen_yritys_Suomessa
http://europa.eu/youreurope/business/profiting-from-eu-market/providing-services/finland/index_fi.htm
http://www.prh.fi/fi/kaupparekisteri.html
Muut kuin EU-kansalaiset
http://muutosinfo.yrityssuomi.fi/web/guest/muut-kuin-eu-kansalaiset
Yritysmuoto? Siitä on hyvä aloittaa selvittely