Sellainen lintta bmw, pienellä vehkeellä varustetun auto, sinine väriltään. AINA valoton kirkolla ajaessaan. Kusen keltaiset umpiot....
Onko erikoisuuden tavoittelua vai mitä, eikö saksalaisessa autossa ole valoautomatiikkaa? Vai onko kuski vain tyhymä?
Valoton pienivehkeinen
22
584
Vastaukset
- jonniisortin
Se on bemaripoika, ei se ymmärrä
- Jonni Joutava
Eipä voi sinunkaan ajatuksen juoksua kehua.
- ilomantsin nuoriso
nyt oli pelkkää kusenkeltasta kateutta tämän viestin aloittaja täynnä.
onkohan ihan tarpeellinen ilmoitus?- Aina ja kaikki kun..
Voiko enää tuon tyhmemmin sanoa, että autoilijat käyttäkää ajovaloja. Sitä kun on keskustelutaito tuota luokkaa, niin solvauksella pitää asiatkin toimittaa.
- niin että!
Ei pidä haukkua ihmisiä. Helposti jää jos kirkonkylällä vaan pyörähtää kaupassa ja sitten ajaa kotio muutaman sata metriä, niin valot laittamatta. Maantieajossa on paljon helpompi muistaa.
- 18plus20
tahallaan ajaa valotta pittäähän ne erikseen kytkeä pois päältä eli ei voi vahingoksi näitä laittaa
liekkö nyt joku villitys valoitta ajo, olen huomannut samaa - suuret erot?
Määritteletkö tarkemmin tuon "pienellä vehkeellä varustetun". Viittaatko sukupuolielimeen ja mikä on sitten pieni? Miksi yleensäkin em. yleistys? Miksi yleensäkin nainen haluaa isoa? Eikö olisi parempi toivoa, että itsellä olisi pienempi?
- lintta bmw
Eiköhän se ratin ja penkin välissä oleva itse päätä milloin on tarpeeksi valoisaa ajaa ilman valoja tai milloin valoja tarvitsee käyttää. Ja nyt ei ole enää kusen värisiä valoja, ettei tarvitse niistäkään häiriintyä.
PS. olen tyhmä, koska täytyi käyttää laskinta tuohon alla olevaan laskutehtävään, että sain tämän viestin tänne.- köpödi
Tieliikennelaki velvoittaa pitämään ajovalot tai huomiovalot päällä, ei ratin ja penkin välissä oleva kuski. PITÄISI MENNÄ TYHMEMMÄNKIN PÄÄHÄN TÄMÄ, olettehan ajokortin joskus suorittaneet!!!!
- Anaalimonsteri
Nyt täälä kyllä haisee köyhä.. Ja haisee aika pahasti.
PS. Ne Hellan kusioptiikka valot maksaa enemmän kun teijän korollat ;)- Penaali
Itse olet köyhä ajatuksiltasi.
- Köyhä69
No nyt on setä saanut vihdoinkin purkaa hajoamistaan netin ihmeelliseen maailmaan, kun ei vaan vaimo anna hankkia Saksalaista autoa alle, vaan on pakko ajaa sillä Primeralla ja sijoittaa yhteisiin harrastukssiin, kuten pihamaan laittoon ja joka talviseen hiihtoloma retkeen. On positiivista, että katkeruus ei ole hävinnyt Suomesta mihinkään, tällainen antaa aina lisää aihetta tehdä toisin kuin muut. Ei ole pakko ylikansoittaa maailmaa, vaan voi tehdä omasta päästä myös niitä valintoja ja nauttia tästä yhdestä elämästä muutenkin kuin katkeroitumalla ja olemalla kateellinen.
- Mitäköhän ne muut..?
...vaimo anna hankkia Saksalaista autoa alle...
...pakko ajaa sillä Primeralla...
Kummallista! Minä kun istahdan xxxx:seen autooni, niin en ajattele autoni valmistajia, en autoni vikatilastoa, myyntilukuja, suositummuisuutta, haluttavuutta jne. En kanna huolta siitä, ketkä bisnesmiehet seurailevat autonmyyntitilastojaan. Se ei ole minun tehtäväni. Minä vain ajan paikasta toiseen ja se siitä.
Mikä ihme se saa aikaiset (?) miehet pohtimaan, että kellä se nyt millainenkin auto on alla ja että siinä mallissa oli isoisänkin aikaan heikko se ja se. Autot ja niiden valmistuspaikat vaihtuvat ja eiköhän ne autot tuli samantapaisilta linjoilta kaikki. Mersut Turkista, Focukset Venäjältä...
Oikeastaan vieläkin surkeimpia ovat mielestäni näiden auto-sottailijoiden jälkeen politiikka-sottailijat, mutta se onkin sitte eri juttu...
Loppuun vitsi (vai onkohan sittenkin totuus) meistä suomalaisista:
Saksalainen, amerikkalainen ja suomalainen tapasivat Afrikassa norsun. Saksalainen mietti, että mitenköhän paljon tuo norsu jaksaa vetää?
Amerikkalainen mietti, että mitenkähän paljon tuo norsu tuottaisi minulle rahaa.
Suomalainen mietti... että mitäköhän tuo norsu ajattelee minusta...? - KATEUDEN UHRIKO
Kylillä kun ajelee vähänkin erikoisemmalla autolla, niin eikös ala kateellisuus nostaa päätään. Kyllä perus tojo pellet saavat ajella miten sattuu eikä niistä kukaan valita, mutta jos joku autoharrastaja harvinaisemmalla autollaan sattuu tekemään jonkun virheen, niin koko kylä tuntuu menevän sekaisin.
- Kateus?
Tekeekö Tojo ihmisestä pellen? Perustele (ja perustelekin hyvin).
- UTEUDEN KAHRI
Kateus? kirjoitti:
Tekeekö Tojo ihmisestä pellen? Perustele (ja perustelekin hyvin).
Ei se jouda vastaamaan. Se on korjaamassa autoaan.
- perus pelle
Kateellisuus on Ilomantsilaisten perus-ominaisuus. Jos vähänkin erotut harmaasta massasta ja vieläpä satut näyttämään onnelliselta, niin johan saat lokaa niskaan. Ymmärrän tuota KATEUDEN UHRIKO kirjoittajaa täysin. Kaikkien pitäisi ajella niillä perus japseilla ja olla turpa mytryssä, niin sitten sopisi " harmaaseen massaan " ja saisit olla rauhassa kateellisten paska jutuilta. Onneksi on kuitenkin joitain niitä rohkeita jotka uskaltavat erottua joukosta.
- Älä yleistä
Minun mielestäni on aivan sama, ajatteko puimurilla vai de-luxe-gti-erikoisella autolla, mutta jäi epäselväksi, mikä tekee Tojosta/perus-japanilaisesta automaattisesti pellen? Kyrsiikö teitä erikoisella autolla ajavia tavallisuus vai seikka, ettei tavis-autoja tarvitse paljoakaan korjailla?
Joten perustele edes sinä, mitä tarkoitat: "Ymmärrän tuota KATEUDEN UHRIKO kirjoittajaa täysin"
- älä yleistä
Jatkuvasti valoton on jo tyhmä, olipa merkki mikä hyvänsä.
on täällä 120 000 € merskujakin kylällä ja valot löytyy joka tilanteesta päällä
onko autoharrastaja jotenkin etuoikeutettu olemaan idiootti
huomionhakua tuo valottomuus
joku autoharrastaja taas sai tojotansa solmuun ja lyhtypylvästäkin lyhemmäksi näkyy olevan kusipäisyys liikenteessä merkistä riippumatonta- dfshfd
Liikenteessä ja keskustelupalstoillakin.
- noh johan nyt! :D
Hei, olen minäkin huomannut kylillä että siellä ajellaan mersuillakin ilman valoja ja muilla ajo neuvoilla et turha syyttää meitä Bemmiläisiä aina.
- äsdäs
kyl aloittaja on oikeilla johtolankoilla, valot tulee olla kunnossa huomannut selvästi ilomantsissa buumin ajella valotta kuski nuori ja alla bmw tai muu nuorisokulkine
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647