Meillä iso (2 metriä pitkä ja 70cm) leveä umpinainen istutusallas, jossa pohjalla styroksia ja soraa. Multaa päällä noin 40cm. Paikka on todella paahteinen talon edusta. Kertokaa millaiset kasvit menestyisivät ? Itse olen ihan uuno kasviasioissa, joten kaikki vinkit ovat tarpeen.
Kestäisikö mikään ikivihreä? Kuoleeko ruusut, kun on umpinainen? (Vesi pääsee kyllä läpi, eli ei jää seisomaan)
Nyt kaivataan oikeasti apua kasvivalinnoissa
4
168
Vastaukset
- puuta heinää
Ikivihreistä katajat ja tuivio pärjää aurinkoisella paikalla, kun muistaa kastella ja keväällä suojaa tarpeen mukaan auringon paahteelta. Ruusut tykkää auringosta, mutta multasyvyys altaassanne ei ehkä ihan riitä, jaloruusuille ja pensasruusuillekin saisi olla 50-60 cm multaa, jotta hyvä istutussyvyys toteutuisi ja juurille olisi kunnolla jatkossakin kasvutilaa. Perennoista löytyy paljon auringossa pärjääviä, etenkin matalista maanpeittokasveista ja kivikkokasveista jotka sietävät kuivuuttakin, alkuun toki kastelusta pitää huolehtia, jotta kasvit juurtuvat kunnolla.
- Poltinkarva
Miten olisi ruusukvitteni?
- Hannah
Laita havuja ja perennoja sekaisin: korkeata katajaa ja jotain matalampaa katajalajiketta, sekä paahdetta kesäviä perennoja ryhminä. Nukkapähkämöä, sammalleimua, loistosalviaa, komeamaksaruohoa.
- ap.kiittää
Huippua! Kiitos tuhannesti vastauksista, näiden kanssa menen taimitarhalle:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4658352Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195750Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2494694Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli444552Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614065Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1663689- 901647
- 871071
- 41799