Uuden auton hankinta on edessä ja tarkoituksena on ostaa "biopolttoainetta" käyttävä menopeli. Etanoli- ja maakaasuautot on kartoitettu mutta vielä pitää miettiä dieselin järkevyyttä.
Nesteellä on tämä heidän biodieselinsä nextbtl ja UPM tuo vuonna 2014 markkinoille puupohjaisen Vernon. Nextbl tehdään toistaiseksi palmuöljystä ja muista viidakon kasveista mutta väittävät pyrkimyksenä olevan siirtyä kotimaisiin raaka-aineisiin. UPM:n aine olisi kai pääasiassa kotimaista perua.
Mutta kysymys kuuluu, jotta tuodaankohan jotain näistä biodieseleistä lähivuosina markkinoille 100 % seoksena vai tulevatko ne olemaan tavan dieseliin 10-20% sekoitettuja niin kuin nytkin. Teknisestihän nykyautot voivat ilmeisesti käyttää pelkkää biodieseliä mutta aineen standardoimattomuuden vuoksi sitä ei saa huoltoaseman letkusta kukuttajalle myydä.
Ja toisekseen, mikähän lienee biodieselin hinta tulevaisuudessa? Itse olisin valmis siitä reilusti nykyistä dieseliä enemmän maksamaan mutta joku kipuraja siinäkin menee.
Biodiesel
3
286
Vastaukset
- Vinkki vaan...
Etanoliauton (E85) polttoaineenkulutus l/100 km on noin 2-kertainen dieseliin verrattuna, joten mistähän mahtaa pitkän päälle saada niin halpaa etanolia että ajo kannattaa?
Nesteen NExBTL:stä iso osa on tehty eläinrasvatähteistä. Julkisuus vain mielellään rummuttaa ainostaan kielteisiä asioita.
Tavallista biodieseliä (FAME, RME jne) ei saa käyttää missään nykyautossa 100 %:ena.
Nesteen ja UPM:n tyyppisiä uusiutuvia dieseleitä voi käyttää 100 %:ena, mutta niin kuin ketjun aloittaja toteaa, ne ovat niin uusia tuotteita, että vuosia kestävä standardien ja vastaava autojen ohjekirjojen päivitys on kesken. Lisäksi uuden täysin erillisen polttoainelaadun markkinoille tuonti on järkyttävän kallista, koska huoltoasemien pihat pitäisi kaivaa auki uusien säiliöiden asentamista varten.
Standardoimattomuus sinänsä ei ole myymisen este vaan enempikin tuotevastuukysymys. Ei E85:llekään vielä ole valmista standardia, mutta silti sitä myydään.- Alkoholidiesel
Ei ole vielä noille muillekaan alkoholiseoksille. E5 katsotaan täyttävän tavallisen bensiinin tekniset ominaisuudet ja E10 ja enemmän alkoholia sisältävät katsotaan täyttävän tavallisen bensiinin tekniset ominaisuudet jos auton valmistaja antaa luvan käyttää 10% ja enemmän alkoholia sisältävää polttoainetta. Ihan hyvä ja toimiva siirtymäkauden sääntö.
Tulevaisuudessa voitaneen tankata sekoitusmittareista missä voidaan valita alkoholin määrä noin 30% - 100% välilltä. Tuskin kaikille seoksille edes standardia laaditaan, riittää kun standardoidaan E30, E85 ja 100% alkoholi.
Tulevaisuudessa sähköisesti säätyvillä turboilla hyödynnetään alkoholin korkeampi oktaaniarvo ja tällä päästään paremman hyötysuhteen ansiosta samaan polttoaineen kulukseen kuin bensiinimoottoreilla.
Etanolidiesel on myös tulevaisuutta. miten se toimii pienissä moottoreissa on vielä kokeiluasteella. Raskaan kaluston etanolidieselistä on jo useammankin vuoden kokemuksia Ruotsissa linja-autojen polttoaineena.
- WHO....
UNOHDA KOKO JUTTU:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10714473#comment-55656922
Dioesel aiheuttaa syöpää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,672493Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052157Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242137Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972097Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod82036MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141885Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5841836Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1071793Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S171657Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411433