Hevosen lantaa omena/kirsikkapuille?

tosialoittelija

Hei!

En ymmärrä puutarhan hoidosta mitään. Anoppi istutti tuohon tuoreeseen pihaamme (maaperään ei tarvinnut lisätä kalkkia) 2 kpl omena- ja 2 kpl kirsikkapuita.

Kyselen kun tässä tallin likellä asutaan, että pitäisikö niitä nyt heti ekana vuonna lannoittaa, jos pitää niin koska (näin alkukesästä vai vasta syksyllä) ja voisiko tuota hevosenlantaa käyttää sellaisenaan?

3

1618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • himoviljelijä/panija

      jos vaan saat opetettua hepan käymään tarpeillaan puusi juurella, niin mikäs siinä;) sekoita kuitenkin multaan se sonta, varmuuden välttämiseksi..

    • puuta heinää

      Tallilta varmaankin löytyy vanha lantakasa jossa hevosenlanta on jo muhinut pari vuotta, eli palanut/kompostoitunut, Tämä on parempaa lannoitetta kuin raaka, tuore lanta, joka liian voimakkaana saattaa vioittaa kasveja. Palanut hevosenlanta on typpipitoista, joten sopii kevätlannoitteeksi puiden ja pensaiden juurille, sekä kukkamaiden kattamiseen. Kasvimaalle lannan voi sekoittaa syksymyöhällä, niin keväällä maa on nopeasti viljelykunnossa. Uusille istutuksille kätevintä on sekoittaa lanta istutusmullan joukkoon.
      Jo istutetuille puillesi on nyt helpompaa laittaa kourallinen kivennäislannoitetta (kevätlannoitetta) pintamullan joukkoon, josta se liukenee juurten käyttöön. Lannoitus ei pienelle puulle ole niin pakko, jos on käytetty lannoitettua multaa istutuksessa.Tärkeämpi on syyslannoitus sitten elo-syyskuussa.

    • My pony

      Talleilla käytetään yleisesti turvetta kuvikkeena. Tuli vain mieleen, että kuinka paljon raakaturve vaikuttaa hevosenlannan happamuuteen? Jos käyttäisin hevosenlantaa, niin kalkitsisin ensin aikaisin keväällä. Sitten myöhemmin sitä lantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      441
      6407
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      139
      3731
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2478
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1939
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      117
      1301
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      64
      1081
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      973
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    Aihe