kuukautisten siirtäminen e-pillereillä

tyhmä

Mulla on rippileiri 5-13.7 ja tietysti menkat on tulevat just sillon siellä leirillä.. Eka pillerihän pitäis ottaa menkkojen ekana päivänä, jotta ehkäsyteho säilyy, mutta koska käytän pillereitä kuukautiskipuihin ja runsaaseen vuotoon niin voinko silloin ottaa ekan pillerin esim. 2.7, jotta kuukautiset siirtyvät? (tässähän tapauksessa ehkäsyteholla ei oo väliä..?) Pillerit mulla jo on, mutta en oo niitä viel alottanu ottaan. Toivottavasti joku osais auttaa ja tajus jotain mun selityksistä... :D

5

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhm55

      Sullako ei ole kuukautisia vielä ennen tuota leiriä?

      Sinänsä sillä ei ole väliä, koska pillerit aloitat, jos niitä et ehkäisyyn käytä, mutta mitä kauemmin olet ehtinyt pillereitä käyttää ennen leiriä, sitä todennäköisemmin sinulla ei ole enää sivuoireita. Sivuoireet kun usein ovat pahimmillaan heti pillereiden käytön alussa (itse asiassa ensimmäisen 3kk ajan, mutta alku todennäköisesti silti se pahin, kun keho tarvitsee tottumiseen aikaa).

      Eli kannattaa miettiä aloittaisitko sittenkin aikaisemmin, jotta välttyisit mahdollisilta haittavaikutuksilta leirin aikana.

    • alottaaj

      No mulla on menkat nyt, mut en oo ottanu noita pillereitä viel, koska en oo tienny miten tää siirto menee ja pitääks se ottaa menkkojen ekana päivänä vai voinko ottaa nyt kesken jne, jos tajuut..
      Sit taas jos otan huomenna ekan, nii ne menkat tulee kumminki luutavasti siel leiril ja jos ei jätä sitä taukoviikkoo nii sit tulee ihan varmaa tiputteluvuotoo ku en oo niitä ennen ottanu.
      Nyt alko harmittaan ku en oo aikasemmi ajatellu esim. noit sivuoireita.. Selasin jtn keskustelua ja se oli täynnä kamalia kauhutarinoita. En mä nyt haluis mikää raivopää tai itkupillikä olla siel leirillä kera kauheiden päänsärkyjen. Toisaalta haluisin uida siel leiril ja olla kärsimättä niitä hirveitä kipuja ja runsasta vuotoa. Millasia sivuoireita teille on tullu? :)

    • tarkenna vielä

      Nyt menee halkomiseksi.
      Mikä pillerimerkki?
      Mikä päivä sulla alkoi vuoto nyt?
      Mikä sulla on kierron pituus?
      Montako vuotopäivää sulla on?

      Vastauksistasi riippuu, ehdotanko aloitusta nyt vai ??

    • alottaaj

      Mikä pillerimerkki? yasmin
      Mikä päivä sulla alkoi vuoto nyt? eilen
      Mikä sulla on kierron pituus? ~30pvä
      Montako vuotopäivää sulla on? ~5-6

    • ...

      Miksi et ottanut eilen ensimmäistä pilleriä? Lue se pakkauksen ohje! Ja siirto tapahtuu niin ettet pidä taukoviikkoa laisinkaan....

      Tosin kohdallasi saattaa sitä vuotoa esiintyä, kas kun alussa, ensim. 3 kuukauden aikana niitä sivuv. yleensä tulee eniten..
      '
      Pyydä siirtopillerit ja aloita nuo e-pillerit vasta myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe