Oli mielenkiintoinen ylänurkkakirjoitus tänään kymärissä. Jenni Järvelä vertasi hyvin osuvasti Kotkalaisten sananvapautta venäläisten sananvapauteen, jossa tulee kalliita rajoituksia jättisuurien sakkojen uhalla. Kotkassa sananvapautta yritettiin rajoittaa ilmoittamalla Kymen Sanomien toimitukseen, että kaupunginjohdon matkakuittien selvittäminen maksaa toimitukselle 3200. Sillä summalla saisi laskukopiot alkuperäisistä matkakuiteista . Järvelä vertasi summaa kiristykseen ja että olisi kuulema tuhalusta selvittää kaupunginjohdon matkoja.
Hän sanoo myös tekstissään, että ns. avoimuus päätöksissä on silkkaa huijausta ja jota juhlapuheissa vähän liikaakin korostetaan. Avoimuutta. Ja avoimuuden penkominen tuleekin sitten maksamaan maltaita käyttämällä hyväksi tilannetta, että ketkä alkaisivat penkomaan kalliilla hinnalla kuiteja. Eihän reissussa ole kuin syöty suolapähkinöitä ja juotu kivennäisvettä hintaan muutama vaivainen kymmpi.
Järvelä kertoo myös tekstin lopussa, että pahimman sananvapauden esteeksi koetaan virkamiesten tietojen pimittäminen ja niiden toimittamisen vaikeus. Viranomaiset haluavat itse päättää, mitä tietoja kuntalaisille annetaan, mutta eivät ymmärrä, että on lehden toimituksen tehtävä päättää, mitä saa julkaista ja mitä ei.
Ei olisi ihme, jos kaupunginjohto esittäisi tuntuvia sakkoja tai muita sanktioita liiallisen sananvapauden rajoittamiseksi.
Jenni Järvelä vertasi Kotkaa Venäjään
17
290
Vastaukset
- Perinteet kuntoon
Kumma juttu muuten, että yksikään demari ei ole kritisoinnut kaupunginjohdon matkustelua. Mitähän käy syksyllä kun päätetään kuittien selvitystyörahoista, jättäytyykö demarit täysin ulkopuolelle ja jatkavat kaupunginjohdon mielistelyä ?
- 3. polven demari
Ilman demareita , meillä olisi palkkana markka tunnissa ja sama ruoka kuin kanalla.
Työväenpuolueet saivat aikaiseksi myös pekkasvapaat, lomarahat ymym.
Turha jauhaa mitään älyttömyyksiä tällä palstalla.- Velaton
Jos otetaan velat pois taloudesta. Siis Kaupungin velka ja valtion velka. Niin kanan ruokaa syötäisiin. demarit ovat pelkästään lihottaneet itseään helvetillisellä velanotolla ja siirtäneet ongelmia eteenpäin ratkaisematta niitä. Kotkan kaupungin virkamiesten palkka pitäisi olla kananruokasatsi päivässä. Sitten olisi työn tuottavuus kohdallaan. Suomi olisi kehitysmaa jos punaiset olisivat voittaneet -18 vapaussodan. Nyt pitäisi pelkästää putsata uudestaan tyhmä roskasakki pois.
- SDP lihoo ja haisee
Sokea puolueuskollisuus on periytyvää. 3. polven demari asuu mitä luultavammin vielä tiutisessa. Sielä sisäsiittoisuus ei rehota pelkästään politiikassa.
- HYI KUN ON HYVÄÄ
Haista kuule iso pitkä pekkanen 3. polven demari. Jos sulle pekkaset ja lomarahat kuittaa tämän päivän porsatelut, niin olisi syytä jo herätä. Nämä edut on olleet jo vuosikymmeniä olemassa ja sen aikuiset demarit ovat kukkamultaa. NYKYDEMARIN TUNNISTAA SAIRAANLOISESTA AHNEUDESTA JA RASVAISISTA PASKAPUHEISTA.
Jos 60- luvun saavutukset ovat syy äänestää vieläkin demareita, niin ei jumalauta. Kusta täytyy olla päänuppi turvoten täynnä. - työmies-
HYI KUN ON HYVÄÄ kirjoitti:
Haista kuule iso pitkä pekkanen 3. polven demari. Jos sulle pekkaset ja lomarahat kuittaa tämän päivän porsatelut, niin olisi syytä jo herätä. Nämä edut on olleet jo vuosikymmeniä olemassa ja sen aikuiset demarit ovat kukkamultaa. NYKYDEMARIN TUNNISTAA SAIRAANLOISESTA AHNEUDESTA JA RASVAISISTA PASKAPUHEISTA.
Jos 60- luvun saavutukset ovat syy äänestää vieläkin demareita, niin ei jumalauta. Kusta täytyy olla päänuppi turvoten täynnä.Ay on saannut saavutuksia 60 luvun jälkeenkin. Ota selvää asioista ensin ja sitten vasta hauku.
- kysyn kun en tiedä
työmies- kirjoitti:
Ay on saannut saavutuksia 60 luvun jälkeenkin. Ota selvää asioista ensin ja sitten vasta hauku.
Annahan edes muutama esimerkki?
- Toivoa on
kysyn kun en tiedä kirjoitti:
Annahan edes muutama esimerkki?
Paras saavutus ay-liikkeellä 60-luvun jälkeen on se että niihin on alkanut tulla ihmisiä sisään ilman sdp:n tai vasemmiston puoluekorttia.
Puoluejäsenyys takasi vuosikymmeniksi sen, ettei sinne kukaan keskivertoälykkyyteen kykenvä ole erehtynyt menemään. - ei punikki
Pekkasvapaat ja lomarahat ne niitä älyttömyyksiä juuri on, samoja joista kreikkalaisia on moitittu. pitää saada rahaa siitäkin, että palaa lomalta töihin !!
- Puolivalot
Jenni Järvelä hyvällä asialla nyt kun on siirtymässä Kymen Sanomista uuteen työhönsä.
Kehitys katkesi siihen Kymen Sanomissa, kun lehden välityksellä lavastettiin Asko Kervinen tappouhkaajaksi. - Syksyä kohti
Nasevasti sanottu kuka sitten lie on ollut asialla.
- Sikajuhlat sossuilla
Lihavat demaripellet ovat muutaman kuitin porsastelleet kuntalaisten varoilla jos pelkkien kuittien hinta on 3200 €. Miettikääpä sitä, olisiko aika päästää heidät jo pois sikailemasta.
- Yks nainen
No ehkä syksyllä kun demarit toivovat pahimman pölyn laskeutuneen ja että helteinen kesä on pehmittänyt valtuutetut zombeiksi, että koko jupakka unohdetaan ja kuitit pistetään takaisin lukkojen taakse piiloon. Onhan ne niin pirun kalliitakin ottaa esille . Aikamoista kiristystä pyytää 3200 euroa toimitukselta, jotta saivat ne lehteen näkyviin. Harvoin on jos koskaan Kymen Sanomat ottanut valokuvaa virkamiesten ravintolakuiteista, josta näkyy selvästi syödyt etanat ja juodut snapsit.
Linde oli kaiken lisäksi ostanut kaupungin luottokortilla jotkut kalossit vieraalleen. Olikohan ne punaiset ?
- Vakavia asioita
Kaupunginjohtaja ja kaupunginhallituksen puheenjohtajan matkalaskukuitit menevät perinpohjaiseen selvitykseen. Jopa demareista kuultiin kommentti että " Kaikki ei ole mennyt niin kuin pitäisi. " Kuittiselvityksessä voi tulla esille hyvinkin räikeitä rahankäyttöepäilyksiä kaupunginjohdon puolelta.
- Sikajuhlat sossuilla
Sossu tutkii toista sossua = Sikajuhlat jatkuu
- Paju Takala
Hyvä, kun demarien kannattajat omaavat hyvän yleissivistyksen. Toisin näyttää olevan näillä monenkirjavaa kieltä viljelevillä, etupäässä alatyyliä käyttävillä kommentoijilla puheet. Myöskään asiaa eivät oikein osaa puhua, vallitsevana on nimittely, syyttely ja solvaaminen. Todenperäisyys on myös käsite, josta ei niin väliä.
-Perheen kasvattanut vanhaan hyvään aikaan- - kehitys katkesi???
Siis todellako se olikin siis Kervinen, joka keskeytti Kymen Sanomien vai J. Järvelän kehityskulun??? Välityksellä?? Kenen?? Ymmärränkö väärin? Haloo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663