Lapsi tuli ja sedan A4:n pistetään vaihtoon. A6:ia eka katselin mutta passatteja saa halvemmalla ja vähemmillä kilsoilla...
Joten mitkä on erot noiden koneiden välillä? Et kumpi kannattaa ostaa? Turbossa tietenkin enemmän tehoja mutta onko enemmän huollettavaa tuon ikäisesä?
Kulutus on varmaan 2.0 vaparissa vähän enemmän? Noita 2.0:ia sais halvemmalla ja pienemmillä kilsoilla... kertokaan kommenttia, kiitos! :)
Passat farkku vm.01-03 1.8T vai 2.0?
9
347
Vastaukset
- KT.
Ainakin tuossa 2.0 koneessa on ollut öljyn kulutus luvattoman korkea. Tuo tehon lisäys 1.8T tulee tarpeeseen, sillä auto painaa n.1450kg. Kulutus on vielä kohtuullista. Kannattaa keskittyä nimen omaan vm.01-04, mielummin tuonne loppupäähän. 2005 vaihtui korimalli, joten ongelmat on ratkaistu niin hyvin kuin tehdas voi/halasi.
- pasuunan soittaja?
Mitenköhän paljon kilsoja tuo turbo kestää? Joku sano että reilusti alle 200tkm pitäis olla mittarissa jos turbon aikoo ostaa.... mutta vähän päälle 200tkm näyttäis mun budjetilla menevän noi 1.8T passatit. Et uskaltaako ostaa? Vai onko noilla kilsoilla turvallisempi 2.0?
Onko 2.0 se tehokkaampi 03 eteenpäin yhtä kova syömään öljyä? - pasuunan soittaja?
pasuunan soittaja? kirjoitti:
Mitenköhän paljon kilsoja tuo turbo kestää? Joku sano että reilusti alle 200tkm pitäis olla mittarissa jos turbon aikoo ostaa.... mutta vähän päälle 200tkm näyttäis mun budjetilla menevän noi 1.8T passatit. Et uskaltaako ostaa? Vai onko noilla kilsoilla turvallisempi 2.0?
Onko 2.0 se tehokkaampi 03 eteenpäin yhtä kova syömään öljyä?hmmm sattui silmään nyt myös saman ikäinen 1.9 TDi. Millaisia kokemuksia noista? Anoppila on 500km päässä niin 4,4L/10okm versus reilu 7L/100km niin alkaa diisseli kiinnostaa...mutta miten tuollaisella 101hv diisselillä pääsee ohi maantiella? Ja onko miten kestävä kone?
- nimimerkki10
Noi vanhemmat 1,9 dieselit on aika kestävässä maineessa kunhan huollot on tehty kunnolla. Kampiakselin pään pultti pitää vaihtaa hihnahuollossa ja kaikki ei sitä tee, sitten se katkeaa ja kone on entinen.
- Pistä googleen
oletkos ikinä katsonut Trafin katsastustilastoja, volkkari ja sen tuotteista varsinkin passat on aivan luokaton esitys
- KT.
Jaa, mistä ja millä sinä olet lukenut näitä tilastoja?
Passatit: Vm.2003 pisteet 25,05 sijalla 88, vm.2005 piteet 9,42 sijalla 55, vm.2006 pisteet 10,89 sijalla 80, vm.2008 pisteet 6,5 sijalla 10.
Maksimi pisteet on n.60 ja sijoituksia >150. Mitä vähemmän pisteitä sitä parempi ja mitä pienempi sijoitus sitä parempi. - Hanurinsoittaja Hannu
KT. kirjoitti:
Jaa, mistä ja millä sinä olet lukenut näitä tilastoja?
Passatit: Vm.2003 pisteet 25,05 sijalla 88, vm.2005 piteet 9,42 sijalla 55, vm.2006 pisteet 10,89 sijalla 80, vm.2008 pisteet 6,5 sijalla 10.
Maksimi pisteet on n.60 ja sijoituksia >150. Mitä vähemmän pisteitä sitä parempi ja mitä pienempi sijoitus sitä parempi.Nauroin niin että vesi tuli silmistä ..ne sun "pisteet" taisi olla hylkäysprosenttilukuja. Se muuten alkaa käytetyksi autoksi olemaan jo aika surkea kapistus jos joka neljäs hylätään, vain ranskalaismerkit kykenevät alittamaan tämänkin riman.
- khftipolggh
Hanurinsoittaja Hannu kirjoitti:
Nauroin niin että vesi tuli silmistä ..ne sun "pisteet" taisi olla hylkäysprosenttilukuja. Se muuten alkaa käytetyksi autoksi olemaan jo aika surkea kapistus jos joka neljäs hylätään, vain ranskalaismerkit kykenevät alittamaan tämänkin riman.
Juu ei ne korjaukset siihen joka neljänteen jää, kyllä niitä romuja rassataan ilman katsastusmiehen kehoitustakin. Työkaveri selitti hiljan kirkkain silmin että jos uusii kaikki tukivarret ja raidetangon päät niin kestää monta vuotta, ajattelin hiljaa mielessäni että sepäs laatupeli on, omassa autossani(15v) on kaikki muu alustanosa alkuperäistä paitsi takaiskarit...no tässä hiljan bustasin sen soittelevan työaikana uutta kierrosta alustan osia, eli ei välttämättä kestäkkään montaa vuotta. Kaverilla muuten jännästi naama punotti ja vaikutti nolostuneelta.
- KT.
Hanurinsoittaja Hannu kirjoitti:
Nauroin niin että vesi tuli silmistä ..ne sun "pisteet" taisi olla hylkäysprosenttilukuja. Se muuten alkaa käytetyksi autoksi olemaan jo aika surkea kapistus jos joka neljäs hylätään, vain ranskalaismerkit kykenevät alittamaan tämänkin riman.
Siis, mitä? Täyttä "provoa", per...... No, porukat onneksi osaavat itse lukea miten asiat oikein ovat. Tämä tästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006424
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303843törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283220Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46989Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42879