Päivä kääntyi iltaan. Muu perhe on jo nukkumassa, kun itse istuskelen takaterassille ihailemassa upeaa luontoa ja taivasta, kun sen valtavat pilvimassat liikkuvat hiljaa tuulessa. Ajattelen vanhempiani, jotka ovat minut hyvin kasvattaneet. Ja veljeäni, joka aina minua auttaa, kun en jotain osaa. Ja ystäviäni, jotka ovat aivan mahtavia persoonia ja ihmisiä joihin voin luottaa. Heillä ja heissä on tulevaisuus. Kyynel vierähtää poskelleni, mutta hymyilen samalla, tosin en ilosta, vaan tavasta hymyillä ulkoisesti, mutta huutaa sisäisesti.
Mikäpä minulla, 16-vuotiaalla pojalla on pielessä. Ei niin mikään, mutta silti, kaikki. Kesäloma edessä, kun ensimmäinen vuosi lukiosta selvitettiin kunnialla läpi. Taas yksi vuosi lähempänä tulevaisuutta, mutta minkälaista. Niin. Vaihtoehtojahan on maailman ääriin saakka. Harrastan musiikkia ja olen siinä ihan menettelevän hyvä; siitä pitikin jossain vaiheessa tulla ammattikin, mutta sävelkorvani sattuikin olemaan liian heikko. Onneksi saan kuitenkin nauttia muiden taitavien ihmisten tuotoksista. Ihmisen mieli on minua aina kiinnostanut. Psykologiaa voisi siis olla mukava lähteä lukemaan, mutta toisaalta, toiset epäilevät, että olen masentunut. Kaipa olenkin. Miksi? ... Onko sillä väliä?
Näen elämäni jo pääpiirteittäin läpi käydyltä: muutan ulkomaille, pakoon perhettäni, ystäviäni ja sukulaisiani. On pakko. Ahdistus on liian suuri olla ihmisten lähellä, jotka minut niin hyvin tuntevat. Työkseni ajattelin tehdä jotain yksinkertaista ja simppeliä. Voisin kyllä hankkia itselleni hyvän koulutuksen, mutta en halua liian näkyvään työhön. Sitten joskus kuolen. Se on tavoitteeni, päästä pois. Jotta ei tarvitsisi enään kärsiä.
Usein mietin, miksi minä. Miksi juuri minä, harmiton ja empaattinen ihminen, saan kärsiä näin. Nämä tulevaisuudennäkymät, yksinäiset ja apaattiset, ahdistavat. Mutta ne ovat helpompi tie, kuin sosiaalisesti kotimaassa eläminen. Olen onnellinen muiden ihmisten puolesta, kun heillä on jotain mitä minulla ei ole elämän peruspilareissa. Mutta samalla valtava ahdistus valtaa mielen. Osaan kuitenkin piilottaa sen erinomaisesti. Edes oma äitini ei enään huomaa sitä, saati kukaan muukaan. Hymyilen vain iloisesti, hymyileehän elämänikin, tottakai.
Uskovaisesta perheestä tullessani olenkin usein kysynyt Jumalalta, mikäli hän on olemassa, että onko tämä reilua. No, vastausta ei ole tullut. Miksiköhän?
Tiedostan, että maailmassa on ihmisiä, joilla menee huonommin kun itselläni ja nykynuorilla on paljon mielenterveyden ongelmia. Se on erittäin huolestuttavaa. Silti olen itsekäs ja ajattelen, että oma elämäni on erittäin kivuliasta.
Varmasti kirjoitin niin epäselvästi, ettei kukaan ymmärrä mielenmaailmasti mitään :) no, samapa tuo. Hauskaa ja rentouttavaa kesää kaikille teille, jotka loppuun asti selvisitte!
Onko kaikki hyvin? Tietenkin..
3
77
Vastaukset
- Kukkuu.
Tarkoititko siis että olet 16 vuotias tyttö? Tai kun vaikuttaa siltä.
"siitä pitikin jossain vaiheessa tulla ammattikin, mutta sävelkorvani sattuikin olemaan liian heikko. "
Tuohan on aivan täyttä mutu-puhetta. Täysin perusteeton ja heikko tekosyy.
"Miksi? ... Onko sillä väliä?"
Siihen voi olla monta syytä. Ei sillä käytännössä ole mitään väliä. Sillä on väliä jos sitä haluaa."
"Sitten joskus kuolen. Se on tavoitteeni, päästä pois. Jotta ei tarvitsisi enään kärsiä."
Niinhän me kaikki kuollaan. Ja tuo on meidän kaikkien tavoite. Ei täällä muutkaan jaksa kärsiä.
"Usein mietin, miksi minä. Miksi juuri minä, harmiton ja empaattinen ihminen, saan kärsiä näin."
Niin mietin minäkin. Niin mietitään me kaikki.
" No, vastausta ei ole tullut. Miksiköhän?"
Et välttämättä ansaitse vastausta tuolla asenteella.
"Tiedostan, että maailmassa on ihmisiä, joilla menee huonommin kun itselläni ja nykynuorilla on paljon mielenterveyden ongelmia."
Hyvä että tiedostat.
" Silti olen itsekäs ja ajattelen, että oma elämäni on erittäin kivuliasta."
Itsekkyys syöksee sinut ikuiseen tuhoon.
"Varmasti kirjoitin niin epäselvästi, ettei kukaan ymmärrä mielenmaailmasti mitään. "
Kyllähän me ymmärsimme.
"Hauskaa ja rentouttavaa kesää kaikille teille, jotka loppuun asti selvisitte!"
Kiitos.- Kukkuu.
P.S
Olet täysin terve. Murrosikäisen puheita.
- ole taurvallisella
Olenko oikeassa, mutta tuli tunne että odotat itseltäsi ja luulet läheistesikin odottavan sinulta jotain paljon vaativampaa ja jalompaa kuin mitä koet että lahjasi edellyttävät. Sinulla on riittämättömyyden tunne, ja häpeät näyttää todellisen itsesi. Olet uskovasta perheestä, mutta ymmärrän että itse et ole saanut kokea henkilökohtaiseti uskoontuloa ja kokea Jumalan johdatusta omassa elämässäsi. Olet tavallaan kuin lapsenukossa tai sitten usko on päässyt himmentymään. Jospa Jumala ei ole noiden vaatimustesi takana vaan ne ovatkin sinun omia tai mielestäsi vanhempien tavoitteita.
Ei sinua ole Jumala jättänyt ja hänellä on sinulle oma iankaikkinen suunnitelma. Rukoilen että saisit todella löytää onnen ja luottamuksen että ovat avautuvat tälle suunnitelmalle, joka on räätälöity juuri sinulle. Varmaan moni usokovaisen kodin nuori joutuu etsimään ja käymään oman kipuilunsa uskon ja elämäntarkoituksen löytymiseksi nuoruudessan. Vanhempien usko ja odotukset pitää punnita uudelleen ja löytää itse vastaukset?
Taivaalllinen Isä kestää sinunkin kyselyt ja pohdinnan.
Rukoile ja odota. Sinulla on vielä koulukin kesken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1603566Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.512030Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381024- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872