Iitin maakuntavaihtohullutus vain jatkuu

Järkevä

Perusteena ei muuta keksitty kuin se, että Iitti lähettelee kuntalaisiaan kalliilla kyydeillä Lahden kautta potilaiksi Päijät-Hämeen keskussairaalaan. (Moniko sieltä terveenä palajaa sitä paitsi?)
Tällainen sairaanhoidon kanssa tehtävä "yhteistyö" ei ole pienimmässäkään määrin kiveen hakattu pakko. Milloin tahansa voidaan kääntyä samoissa tarpeissa lähempänä olevan Kouvolan puoleen.

Se oli Päijät-Hämeeseen liittymisen puolesta argumentti, mitätön, numero 1.

Toiseksi liittymistä puoltavaksi ilmoittavat sen, että Lahdella on enemmän vetovoimaa. Mitä tuokin tarkoittanee? No, onhan siellä katuvarret täynnä hierontamyymälöitä, muusta vetovoimasta ei tietoa.

Tällaisilla perusteilla voisi kuka tahansakuntapäättäjä alkaa vaatimaan oman kuntansa liittämistä haluamaansa maakuntaan tai muuhun suosikkiinsa.

Järkevältä voisi kuulostaa, jos Ahvenanmaa vaatisi liittyä Ruotsiin Tukholman lääniin.

Ovatko liittymistä Päijät-Hämeeseen intoilevat yhtään ajatelleet kustannuksia veronmaksajille muusta harmista puhumattakaan?

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkevämpi

      Kustannuksia juuri tulee runsaastikin terveydenhuollosta. Siis se on hyvä peruste liittymiselle. Muita perusteluita on talousalueen kasvu, työssäkäynnin kasvu ko.alueelle, yleisesti ottaen suurempi kokonaisuus, nykyKvl:n umpimielisyys ja ihan älyttömän hyvät menestystarinat taloudenpidossa jne jne jne . . .

      Kyydit Kotkaan eivät myöskään taida ihan ilmaisia olla.

      Voi voi kun se on vaikeaa ymmärtää jos asiassa on selvä tahto saada jotain järkevää aikaiseksi.

      • Sappitäti

        Miksi Kotkaan? Aika pianhan Kouvolan sairaanhoito saa uuden laitoksen.
        Miten se Päijät-Hämeen sairaalahoito on muka halpa Iitille?
        Päinvastoin kalliiksihan se tulee.

        Ihan paras olisi, jos kerta nyt Iitti tahtoo omillaan pysyä, niinkuin on toistettu jatkuvasti, olisi sairaalakin pantava nykyajan kuntoon, niin useimpia tapauksia ei tarvitsisi täristellä pitkiä matkoja kalliisiin vieraisiin sairaaloihin.

        Varsinki olisi hyvä, jos synnyttäminen voisi tapahtua omassa kunnassa. Iittiläisen syntymäpaikka onkin nykyään papereissa Lahti, vai onko ihan Hollola?

        Joku joukklo Iitissä on, joka ei suostu asiasta järkipohjalta keskustelemaan.

        Jotain henkilökohtaista tai juntturoimista asiassa vaikuttaa olevan. Viksu voi myöntää ajatusvirheensä, junttura ei.


    • iitin ihanuus

      Iittiin oli tulossa nykyin Vekaranjärvellä sijaitseva suuri varuskunta, nykyinen Uponor ja paljon muutakin. Mutta änkyrät iittiläiset eivät halunneet muutosta. Sama peli jatkuu, parasta olisi liittää iitti Venäjään. Änkyrät hakekoon palvelunsa sieltä.

      • Juhannusihminen

        Upolla sitä paitsi vielä pyyhkii aika hyvin menestys. Moni iittiläispoikakin on saanut koulutusta Upolla aikojen kuluessa. Miksikös iso firma työnantajaksi ei ole kelvannut, jos tuo kertomasi totta on. Käsitän kyllä, että Iitissä on joitakin, jotka uskovat Iitin ihan mitään tekemättäkin seisovan maailman tappiin niillä, millä lienee, "omillaan".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      43
      2238
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      27
      2040
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      195
      1587
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      65
      1579
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      84
      1349
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      0
      1290
    7. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1271
    8. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      13
      1234
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1184
    10. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      15
      1131
    Aihe