Mie tahon kieloja maljakkoon ja justiinsa tänään!
Mie tarviin kielojen noutajan (ikioma noutaja kattelee jalista), en itse nimittäin uskalla mennä niitä noukkimaan, koska pelkään ihan kauheen kamalasti kyykäärmeitä.
Nyt tänne kieloja ja äkkiä ennen kuin niille saa soitella jäähyväisiä pianolla.
Mie tarviin kielojen noutajan (ikioma noutaja kattelee jalista), en itse nimittäin uskalla mennä niitä noukkimaan, koska pelkään ihan kauheen kamalasti kyykäärmeitä.
Nyt tänne kieloja ja äkkiä ennen kuin niille saa soitella jäähyväisiä pianolla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei naurata.
ja keskity kisoihin!
Enpään unohda kielojen viehkeää ja lumoavan ihanaa tuoksua♥
Potkupallokisoja en aio katsoa yhtään, en tykkää ko. lajista.
Vihaan kans potkupalloa ja muutakin penkkiurheilua, en ole koskaan tajunnut miksi pitää istua tv:n ääressä kauniina päivänä ja seurata jotakin kämästä urheilupeliä
Katsopa kerran huviksesi vaan, on muuten taitoa ja älyä vaativa peli, ei ihme että on suosittu joka puolella maailmassa. Ja hei, pelaajatkin yleensä aikas hyvännäköisiä ja vähäpukeisia ;-)
Kielot sun muutkin kukat on kauneimmillaan siellä metsässä, mene sinne lenkille, ja haistele niiden tuoksua. Kotona ne vain kuolevat pian ja ovat muilta metsän kulkijoilta pois. Kyyt on jo kaukana, kun tömistät paikalle.
suomessa pelataan potkupalloa. isoissa kisoissa jalkapalloa
No sitte kielot saa olla siellä, missä niiden kuuluukin olla, elikkä luonnossa. Sitäpaitsi ei ne kyyt niin vaarallisia ole. Laitat vain pitkät kumpparit jalkaan ja vähän tömisytät maata mennessäs niin ne kaikkoo. Siellä missä on paljon muurahaisia, niin on vähän käärmeitä.
Tiedetään neuvosi, mut silti pelkään niitä, vaik en niitä edes näkisikään. Sen verran niitä olen kuitenkin nähnyt elämäni aikana, ja yhden tappanut autolla ajaen ylitse. Mitäs oli mökkitiellä päiväänsä paistattelemassa mukomakin liero!!!!!Yäks, että mä inhoon käärmeitä; pysyisivät vaan kallion koloissaan.
Luonnon kukat kauneimillaan just luonnossa
Näin on, ei saa kerätä niitä, prkl!
Onneksi täällä kaupungissa ei ole kyykärmeitä, mutta kieloja kyllä löytyy :)
Asunhan minäkin kaupungissa, vaan kyllä täällä kyykäärmeitä seikkailee metsäisissä paikoissa. Siellä ne kuitenkiin lymyävät kielokasvustojen ja kanervien seassa.IIiiiikkkk.
Ja kakan marjat, olen rymynnyt metsiä koiran kanssa, enkä ole törmännyt yhteenkään kyykäärmeeseen ja lenkkarit jalassa. Paitsi, jos asut rannikolla, jossa paljon kallioita, niin siellähän ne käärmeet tykkäävät lekotella auringon paisteessa.
outoja nuo saamelaiset
Mie mikkään saamelainen oo; ÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ