Nyt puoli vuotta mennyt v-mäisellä kivulla toisen jalan kantapäässä - välillä siedettävä, välillä ei sitten astuta askeltakaan.
Ensimmäinen ajatus oli totta kai plantaarifaskiitti, mutta oireet eivät aivan natsaa (röntgen oli myös "puhdas" kun asia "tarkistettiin"). Aamuisin ei ole ongelmaa eikä kipua mutta päivän mittaan pahenee ja suoraan suhteessa rasituksen määrään. Korkokengät ovat ainoat jota voi enää nykyään käyttää - paitsi kun sinnikäästi haluan aina silloin tällöin käydä kävelyllä eikä vain salilla. Kipu on tuntunut niin kantapään sisäsyrjässä kuin kantapään takana "hieman ylempänä". Eli aika laajasti milloin missäkin. Kipu ei myöskään ole pelkästään jalan osuessa maahan vaan pahin kipu saattaa jopa olla juuri kun jalan nostaa maasta ja jalkaterä hieman ojentuu.
Konstit ja ajatukset on loppunut jo aikapäiviä sitten - kuten myös lääkäreiltä. Kipulääkitys ei auta eikä pehmusteet. Yölastaa en ole käyttänyt, mutta ei myöskään ole mitään aamuoireita - lähinnä niitä "iltaoireita". Korttisonia lääkäriT ei suositellu.
Olisiko teilä jotain "ei perinteisiä" tapoja joita suositella? Toisaalta jos nyt saisi edes diagnosoitua ongelman niitä siitä olisi hyvä aloittaa...
Ei luupiikki vaan....?
5
239
Vastaukset
- kampidaatti
Ei luupiikitön röntgenkuva sulje plantaarifaskiittia pois, sehän kehittyy vasta myöhäisvaiheessa jänteen kalkkiuduttua.
- varpaillaan
Akillesjäteen venytys auttaa. Kätevä fysioterapeutti osaa teipata jalan, se vain ei kestä kauan. Itse kärsinyt samasta vaivasta vuosia. Kantakalvo vain tulehtuu jatkuvasti.Korkolaputkin joskus auttavat,riippuu kengistä.
- ap
Kiitos vastauksista. Täytyy kokeilla fyssarin teippausta josko siitä olisi jotain apua. Ongelma vain on siinä kun urheilu harrastaa "puolitosissaan" - kausia menee alas viemäristä toinen toisensa perään kun kantapäästä ei tule enää "ehjää".
Eihän röntgen tosiaan mitään paljasta, mutta tarkistettiin että olisko piikki jo muodostunut. Ei ollut ja oireet niin epämääräiset että ei edes voi sanoa onko tosiaan kyse plantaarifaskiitista (jalkaterän ojennus sattuu kantapäässä - ei "koukistaminen", kantapää turvonnut/kova, kipu pääasiallisesti sisäsyrjän puolella ja takana mutta voi olla myös muuallakin).
Lisää vinkkejä otetaan vastaan! - pahkuran kantapää
Googlaa kantapään rasvapatjan kuluminen. Mulla ongelmana liitettynä plant.fas. ja välillä on kävely melk. mahdotonta.
- kipuaaa
voiko luupiikki tulla jos kävelee sellaisilla kengillä, joidenka pohja on melko ohut. mulla on välillä kipua kantapäässä, kun kävelen asfaltilla ne kengät jalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760