Kertokaa jos tiedätte Chihuahua pennusta

tiina-2012

Hei,

Minulle on tulossa pian chihuahua pentu. sillä on selvä yläpurenta, haluisin tietää jos jollakin kokemusta että voiko pentu elää normaalia elämää ja eihän aikuisenpanakaan häiritse ?

Olen kysellyt kasvattajalta mutta sanoi kyllä ettei häiritse mutta otin asiasta selvää myös sen ettei esim palloilla pysty leikkimään, narulla ja että kieli saattaa roikkua onko niin ? Ei tietenkää ole menossa näyttelyihin vaan ihan uudeksi perheen jäseneksi :)

se vielä osaako myös joku sanoa millaisia toimenpiteitä tulee olemaan pennulle vai tarvitseeko mitään ? joutuuko paljonki poistamaan hampaita :(

Kiitos paljon vastaajille :)

1

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alakulmurit

      http://www.anident.fi/tekstit/Koiran purentavioista- sivunum. -Base narrow 30.4.07 Kotisivuille.pdf

      Varmaankin riittää, kun alakulmurit poistetaan.

      Jos koiralta pitää poistaa hampaita tai ylipäätään hoitaa jotenkin hampaita, on se melko kallistai. Eläinlääkärikuluvakuutuskaan ei korvaa hammasasioita. Varmaankin olet saanut hinnanalennusta 1/3 koiran normaalihinnasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe