Generator Werkstatt

hyytyykö pihaan

Autoon tuli käynnistäessä mokoma ilmoitus mittariin, Generator Werkstatt eikä sammunut käynnistämällä uudelleen.

Kokeiltu myös akun kenkä irti 4 tunniksi ja sitten takaisin. edelleen palaa. Generaattoriin tuo ilmeisesti viittaa mutta mielestäni toimii ihan normaalisti, akusta näytti yli 12v mittarilla moottorin käydessä.

7

3806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HGKLOYN7

      Yli 12V? Pitää olla yli 14 V, jos laturi on kunnossa ja moottori käynnissä.

      • 4+14

        jos akku on tyhjä ja tyhjäkäynnillä niin 12v on jo hyvä tulos. kyllä se kun n. 3000-4000 kierrosta laittaa niin pitäisi nousta johonkin alkuun yli 13v ja kun akku täysi niin sitten löytyy se 14v kierroksilla mutta tuskin tyhjäkäynnillä.

        ehkäpä virheilmoitus poistuisi lataamalla akku.


    • Mittaa akun napajännite moottorin käydessä. Pitää olla vajaallakin akulla yli 13 volttia, täydellä 14,1 - 14,6 V. Ellei ole, niin laturi ei lataa tai latausvirtapiiri on jostakin kohtaa poikki.
      Jos vika on laturissa, kannattaa se vaihtaa kunnostettuun autotarvikeliikkeessä. Maksaa ehkä 100 - 150 €.
      Jos osaamista löytyy (eli ei löydy tässä tapauksessa, koska pitää kysyä!), niin voi tietysti purkaa laturia ja etsiä vian siitä ja arvioida, kannattaako yrittää korjata itse vai ei. Voi sen laturin (irrotettuna) käyttää myös autosähkökorjaamossa, jos siltä tuntuu.

      • 46344324624

        Kummallista kun mulla näyttää moottori käynnissä akun napajännitteeksi noin 12,5-13 V kaikissa perheen autoissa eikä edes kierrättämällä nouse suuremmaksi. Viime mittauksesta on yli vuosi eikä vieläkään ole loppunut akuista virta. Mittari näyttää ainakin paristojen ja pistorasioiden jännitteet oikein niin ei siinäkään vaikuta olevan vikaa.


    • hyytyykö pihaan

      Itse asiassa tuo ilmoitus poistui näytöltä seuraavana päivänä, enkä sitten sen tarkemmin ruvennut tutkimaan. Tänään se tuli taas takaisin hetken ajon jälkeen ja pihassa testasin autoa.


      Ensin mittarilla mittasin nyt että auto sammuksissa oli 12.27 volttia ja auto käynnissä 14.33 volttia. Ilmoituksia ei ollut.

      Hetken käynnissäolon jälkeen alkoi välillä "lumsahdella" alle 12v eli saattoi käydä vaikka 11.4 ja sitten tuli takaisin tuohon reiluun 14. Sisälle menin katsomaan niin se Generator Werkstatt oli näytöllä.

      Sähkölaitteita kytkemällä päälle lumpsahtelu lisääntyi ja moottorinkierrokset alkoi hieman heijaamaan. Sammutin sähkölaitteet pois niin vähän ajan päästä ilmoitus taas hävisi.

      Tuli vaan mieleeni että voiko hihna luistaa vaikka siitä ei kuulu ääntä, jos se välillä livettää ja sitten generaattori ei pyöri tarpeeksi?


      Toinen teoria mikä tuli mieleeni oli, että voisiko syynä olla sittenkin akku? Jos se lopettaa lataamisen kun akku täynnä eli yli 14 mutta sitten akku on huono ja jännnite tippuu alle 12 ja taas pitää ladata jne. niin voisiko se sytyttää tuon valon?

      Mutta miksi auto herjaa generaattoria eikä akkua?

      Auto ollut liikenteessä ihan normaalisti ja lähtenyt joka kerta käyntiin.

      • sitroen.

        Akku se nyt ei ainakaan voi olla.
        Käytä korjaamolla kun et ilmeisesti edes hihnan kireyttä osaa itse arvioida ("Tuli vaan mieleeni että voiko hihna luistaa..."). Ei maksa paljoa ja tulee kuntoon.


      • Peltikatto.

        Laitappa loppuun kuluneiden hiilien paikalle uudet tai voihan liukurenkaatkin olla loppuun kuluneet, jos autolla on ajettu yli 300 000 km.

        Miksikö ilmoittaa laturiviasta eikä akkuviasta? Siksi, että vika on laturissa. Toisekseen ei autosi vikailmoitusvarastossa edes ole akkuvikailmoitusta, joten ei sellaista ilmoitusta voi koskaan tullakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe