Talouskriisi pyyhkäisi pois 18 vuotta.

Lukil

perheiden varallisuudesta.

Yhdysvaltain keskiluokka on kärsinyt finanssikriisistä, maan keskuspankin Fedin julkistama raportti kertoo.

Finanssikriisi on pyyhkäissyt Yhdysvaltain kotitalouksien varallisuudesta pois kahdeksantoista vuoden tuotot, maan keskuspankin Fedin eilen julkistama, kolmen vuoden välein laadittava raportti kertoo. Suurin syy varallisuuden vähenemiseen on asuntojen hinnanromahdus.

Fedin mukaan vuonna 2010 kotitalouksien mediaanivarallisuus romahti 77 300 dollariin kolme vuotta aiemmasta 126 400 dollarista. Summa on pienin sitten vuoden 1992 jälkeen. Mediaani on varallisuuksien luettelon keskimmäinen luku.

Keskiarvovarallisuus laski 15 prosenttia 498 000 dollariin aiemmasta 584 600 dollarista eli alimmilleen yhdeksään vuoteen.

– Huomattavimmat pudotukset varallisuudessa koettiin keskituloisissa, varallisuudeltaan keskimääräisissä, keski-ikäisissä perheissä, Fed arvioi raportissaan.

Kotitalouksien varallisuuden supistuminen on seurausta pisimmästä ja syvimmästä taantumasta sitten Suuren laman. Asuntojen hintojen lasku ja korkea työttömyys ovat heikentäneet kotitalouksien kulutushaluja leikaten yksityistä kulutusta, joka muodostaa yli kaksi kolmannesta Yhdysvaltain taloudesta.

1990 luku metämme koko 2000 luvun ja koskee suomea.

13

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luki.

      Lauri sampo pankista tää ei nyt ihan mennyt niin kuin hetki sitten kerroin tv:ssä.

      meille tuleekin puskan takaa Eurokriisi ajaa Suomen taantumaan.

      Sampo Pankin ekonomistien mukaan euroalue vajoaa syvemmälle taantumaan, joka heijastuu myös maailmantalouden kasvuodotuksiin. Globaali talouskasvu voi kuitenkin piristyä ensi vuonna Kiinan ja Yhdysvaltojen imussa. Euroalueen yhteistyötä tullaan tiivistämään, mutta yhteistä finanssipolitiikkaa tuskin tulee lähivuosina.

      Euroalueen talous taantuu ja kasvu on heikentynyt myös Euroopan ulkopuolella. Maailmantalouden kasvun hidastuminen johtuu osittain euroalueen heikkoudesta.

      Vaikka velkaantunut hörhö muuli väitti nousun alkaanee ja tsunamin tulleen suomeen nostaen asuntojen hinnant pah sanon minä noilee aivottomille.

      Suomen talouskasvu on hiipumassa alkuvuoden kasvun jälkeen. Alkuvuonna kotimainen kysyntä suojasi Suomea Euroopan taloushuolilta, mutta palkankorotusten vaikutusten laimetessa ja viennin alamäen syventyessä maamme ajautuu kesän aikana taantumaan.

      Nyt kaivattaisiin muulin ikuisen nousun juttuja.

    • 77888999555555555555

      Suurin piirtein samat asunnot ne jenkit omistavat kuin ennenkin. Ei ne asunnot mihinkään kadonneet ole, ja jos ne vielä on pidetty kunnossa niin kyllä niillä jokseenkin sama realiarvokin on edelleen. Vain niiltä osin mitä asuntoja on päätynyt pankkien omistukseen on kansalaisten asuntovarallisuus vähentynyt. Tosin pankkien osakkeita niitäkin on kansalaisialla, ja varallisuutta seksin on.
      Mitä taas tulee $ rahana, niin se on euron lailla katteetonta n.s. fiat rahaa jota tyhjästä luodaan, ja sitä ei siis voi minään ikäänkuin fixattuna referenssinä käyttää varallisuusvertailuissa.

    • Luki.

      Eurokriisi tulee olemaan uuvuttava ja vuosiakin kestävä jupakka.

      Nyt kun suomi laskettelee alamäkeä niin on melko hurjaa puhua ensivuoden alussa noususta.

      Asuntojen hinnat eivät voi nousta taloustaantumassa ne laskee,odotettavissa on yleisesti 2013 vuoden aikana asuntojen hintojen merkittävälasku,jatkuen vuosia.

      Siinä sullaa ilmaa mukavasti,on kärsijöitä ja hyötyjiä.

      • The_Rat

        Tarkoitat varmaan, että asuntojen arvot eivät voi nousta talouden taantumassa? Hinnathan tietysti voivat nousta, ja nousevatkin melkoisen varmasti, mikäli tällainen taantuma kestää pitkään.

        Voi toki arvokin nousta, mutta se on huomattavasti epätodennäköisempää.

        Mutta odotellaan nyt ensin sitä taantumaa. Vielä ei ainakaan kovin huolissaan kannata olla.


      • 77888888888899999999
        The_Rat kirjoitti:

        Tarkoitat varmaan, että asuntojen arvot eivät voi nousta talouden taantumassa? Hinnathan tietysti voivat nousta, ja nousevatkin melkoisen varmasti, mikäli tällainen taantuma kestää pitkään.

        Voi toki arvokin nousta, mutta se on huomattavasti epätodennäköisempää.

        Mutta odotellaan nyt ensin sitä taantumaa. Vielä ei ainakaan kovin huolissaan kannata olla.

        Niin se on. Millä se julkinen talous ylläpidetään taantumassa ellei tavalla tai toiselal paljolti vaan uutta rahaa kehiin talikoimalla.


    • siinä se

      Samaa paskaa muuten jauhoit tästäkin vuodesta että laskee mekittävästi. Eipä ole kuulunut.

      Näissä sinun puheissa aina se vuosi vaan vaihtuu mutta samaa paskaa suusta ulos pökälöit.

    • gfsdgasdgasdg

      Huomio!

      Italia ja kypros ovat seuraavana jonossa, karvakädet putsaavat pankkeja paraikaa hirvittävällä vauhdilla käteisestä. Käteinen meinaa laittaa meidän verorahat ilmaiseksi peliin. Sotahan tästä vielä syttyy. Pankkiautomaateista ei saa kohta euroja pihalle.

      • 19+17

        Aijai, kyllä nyt tuhnun säästöt muuttui vessapaperiksi.

        Mahtaa sattua, ja varsinkin niitä ketkä myi omansa ja siirtyi odottelemaan.

        Karia näkynyt?


    • Luki.

      Vai ei vielä kovin huolissaan kannata olla,Luki oli jo parivuotta sitten olut huolissaan tästä ajasta.

      Ja pahempaa on luvassa.Ei huolta mistään ja vastuuta ei kanneta muuta kuin kataisen salkussa.

      • siinä se

        Sinä olit huolisaan pari vuotta sitten edellisestä vuodesta ja tästä vuodesta. Samaa hörinää sinulta vuodesta toiseen, ainostaan rommelit sulla siirtyy x vuodella eteenpäin.


      • Tuomiopäivän kellot

        Et ole ensimmäinen. Jo kymmenen vuotta sitten Kari ja kumppanit olivat kovasti huolissaan tulevista ajoista. Kari jopa myi asuntonsa ja siirtyi vuokralle odottamaan romahdusta. Taitaapa odotella vieläkin.


    • Lukilla luu kädessä

      Miksikäs Lukia kiinnostaa Ameriikan asuntojen hinnat? Meinaatkos lähteä ison meren taa ostelemaan kässillä -99% alesta homomärkäpäämuulihomekuplalääviä?

      Buhahaha mies on ollut väärässä jo 8 vuotta. Ja nyt on vähintään samat 8 vuotta väärässäoloa edessä :D Muuuuahahahaha :D:D

    • huomatkaas

      Ajatteleppa jos saisit iästäsi pois saman verran. Mitäs maksaisit siitä?

      Ihmisen arvokkain aarre on oma terveys. Sillä ei ole hintaa koska se on korvaamaton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe