TW-EA510 V3 (c) ADSL2+ ohjaus langattomasti

WLANilla

Mistä johtuu että TW-EA510 V3 (c) ADSL2 modeemiin pääsee kirjautumaan myös WLAN:in kautta langattomasti, vaikka modeemin ohjeissa sanotaan että pitää kirjautua 1-portin ja Ethernet-yhteyden kautta? Miten langattoman kirjautumisen saa estettyä, sillä eikö keneltä tahansa naapurilta onnistu kirjautuminen modeemille jos itsekin pääsen siihen langattomasti ja saavat WPA2 salasanan murrettua?

Entä jos modeemille pääsee sisälle langattomasti, niin saako WLAN-yhteyden kautta vakoiltua moodeemin kautta tapahtuvaa muuta liikennettä joka tapahtuu Ethernet-kaapeleiden kautta? Jos niin miten?

Entä mistä modeemin valikosta saan asetettua oletus admin "admin"-salasanan ja nimen muuksi, niin ettei kirjautuminen modeemille onnistu niin helposti?

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WLANilla

      Onko jotain muuta mitä kannattaa tehdä jotta modeemiin hakkerointi tai WLAN-liikenteen murtaminen hankaloituu?

      Saako esim. MAC-osoitteet rekisteröityä niin ettei modeemi keskustele kuin erikseen sille merkittyjen MAC:ien kanssa?

    • WLANilla

      Elikkä kun asetan salauksen WLAN:ille niin voiko ennen salauksen "Tallenna Asetukset" kirjaamista naapuri nähdä langattoman yhteyden kautta mitä olen siihen "WPA jaettu avain (Shared Key)" kohtaan laittanut, se kun näkyy selväkielisenä???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe