villi siili lemmikiksi?

jk

aattelin että voisko villin siilen ottaa lemmikiksi ja sirutta rokottaa ja tarkistaa sukupuolen, älkää vetäkö heti rageja, mut kysyin vain:)

12

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siilisti 0000

      Ei missään tapauksessa. Ne on rauhoitettuja, eli saat sakot, jos turhaan häiritset siiliä. Ehdottomasti EI!

    • EHDOTON EI!

      EIEIJAVIELÄKERRANEII!!!! tosiaankaan saa ottaa!

      • mikss ei ;(

        miksei?
        Ajattelin juuri itsekkin samaa olen jo yrittänyt mutta en tiedä mitä siiilille saa antaa? että se ei tule sairaaksi tai kipeäksi... :( ): :)


    • H3BUL11NU

      Ei saa! Saat satkot ,jos häiritset siiltä ,niinkuin äskön jo kerrottiin.
      Ota lemmikki siili josa on pakko saada!
      Se on lunnon lemmikki ja siili on rauhotettu ,ettei tommoset kakarat ottais ja tappais niitä :(
      Ja ne ovat villejä.

      • Hämmentynyt

        Mitkä on satkot?


    • jk

      no anteeks.

    • Siilifani3

      Siili - pihapiirin villi lemmiki. Siilelle voi tehdä talvipesän ja ruokkia sitä kissan märkäruualla tai liotetuilla kissanmuroilla ja juomaksi vettä.

    • Antipuhuja

      Väitättekö että nämä "Lemmikkisiilet" eivät ole luonnon lemmikkejä? Mikäli jostain löydätte siilinpoikasen, niin senkun otatte lemmikiksi. Periaate on juuri sama kuin näillä "lemmikkisiileillä" eli kun poikasesta asti kasvaa lemmikkinä ei ole tietoa paremmastakaan.

    • hudtruer

      Se taipuu "siilin," ei "siilen." Ja mieluummin se varmaan on luonnossa, ku on tottunu siihen.

    • ijuiolkljkj

      Villisiili on RAUHOITETTU, sitä ei saa siirtää tai vangita, loukkaantunut pitää toimittaa hoitoon. Muuten sakkoja!!!

      Afrikkalainen kääpiösiili ollut lemmikkinä jo kymmeniä vuosia...

      • siilitmaksaavitusti

        "Afrikkalainen kääpiösiili on ollut vankeudessa kymmeniä vuosia" mitä sitten jos yhden suomalaisen siilin ottaa hoidokikseen? Jos on kesy siili niin mikäs ongelma siinä on? Kyllähän ne lemmikki siilit karkaa tilaisuuden tullen eikä ne eroa mitenkään näistä meidän maan siileistä :D On joo laissa kielletty, mutta minkäs teet.


    • siilisti

      Lemmikkisiili on paljon pienempi kuin Suomessa elävä villisiili. Villisiili on 3-4 kertaa suurempi, ja vaatii kymmeniä kilometreja juoksemista joka päivä. Se on rauhoitettu Suomen laissa ja sitä EI SAA siirtää, vangita tai tappaa. Siitä seuraa aina sakkoja.

      Lemmikkisiili kuolee luonnossa, koska ei pysty kokonsa vuoksi horrostamaan, horroksesta herääminen vaatii useamman kilon painon, koska se vaatii energiaa.

      Lukekaa eläimestä, ennenkuin puhutte soopaa tai luulette tietävänne. Moni oikeasti asiat osaava voi auttaa. Mutta älkää vain vangitko muutenkin harvinaisia luonnon siilejä!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1829
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1141
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1135
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      992
    5. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      153
      862
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      856
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      761
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      54
      701
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe