Onko Kyllösellä aivovamma?

???????????

Vasemmistoliiton ministeri Merja Kyllönen perustelee KU:ssa Espanjan pankkien tukemista sillä, että maa on toteuttanut EU:n vaatimia rajuja leikkauksia esimerkillisesti ja sitoutunut samaan jatkossakin >>>>>

http://www.kansanuutiset.fi/scripts/edoris/edoris.dll?app=server&com=sqlxml&tem=d_aihepuu.tpl&topicid=97686&selected=97686

Onko Kyllösellä kaikki mutterit paikoillaan? Epäilen, sillä kukaan oikea vasemmistolainen ei voi kannattaa tälläistä hulluutta >>>>>>

http://www.talouselama.fi/uutiset/espanja syytaa miljardeja pankkiireille lapset jaavat ilman laakkeita/a2107831

16

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wanha isäntä

      Kyllösen tuki pankeille näyttää poikineen aikamoisia reaktioita Facebookin puolella. Kyllöstä nimitellään "oikeiston huoraksi " ja muuta mukavaa.
      Näyttää siltä että viime vaalien alla puolueeseen tullut nuori porukka on saanut tarpeekseen puolueen linjauksista. Eikä ihme, kun näitä Kyllösiä, Saramoja ja Andersoneja kuuntelee niin ei vasemmistolaisuus enää näy missään. Nyt tarvittaisiin oikeasti vasemmalle kallellaan olevaa puoluetta. Olisiko sellainen mahdollista perustaa Yrttiahon ja Mustajärven ympärille? Varsinkin kun Yrttiahon vaalipiirin päällepäsmärit ovat jo ilmoittaneet että miestä ei enää tulevaisuudessa oteta puolueen vaaliehdokkaaksi.

      • TyöeIäkeläinen

        Mustajärvi esiintyi äsken taas edukseen täysistunnossa... perusteli kantansa asiantuntevasti ja kyseenalaisti syystä Vasemmistoliiton toimintaa!


      • khblkjhbl

        "Nyt tarvittaisiin oikeasti vasemmalle kallellaan olevaa puoluetta. Olisiko sellainen mahdollista perustaa Yrttiahon ja Mustajärven ympärille?"

        Ainakin kaikkien rehellisten ihmisten yhteinen kansanliike Suomen pelastamiseksi pitäs laittaa pystyyn, mukaan kaikki ihmiset puoluerajoista piittaamatta. Epärehellisiä kyllösiä löytyy varmaan kaikista puolueista, mutta löytyy niistä rehellisiäkin ihmisiä. Eniten rehellisiä ihmisiä on kuitenkin puolueiden ulkopuolisessa maailmassa.


    • ei ole

      Täyspäinen, mutta hyvä vasurien kannatuksen tuhooja!

    • 3

      Vasemmistoliiton nimen voisi ihan hyvin rehellisyyden nimissä muuttaa Kookoomuksen vasemmaksi siiveksi, näin noita Kyllösen aivoituksia ymmärtäisi paremmin.

    • leeko

      Onhan Vasemmistoliitto saavuttanut ja pitänyt lähes kaikki vaalilupauksensa.
      Ainakin jos on uskomista puolueen puheenjotajaan.

      • Buahhaahaaaaaaaaa!!!

        "Vasemmistoliitto ei hyväksy uutta pysyvää tukijärjestelyä eli ns. Euroopan vakautusmekanismia. Se sitoisi suomalaiset vielä suurempiin uhrauksiin."

        - Paavo Arhinmäki, keväällä 2011


    • Työttömyyseläkeläine

      "Onko Kyllösellä kaikki mutterit paikoillaan? Epäilen, sillä kukaan oikea vasemmistolainen ei voi kannattaa tälläistä hulluutta >>>>>>"

      Kyllähän Kyllösellä järki pelaa, tietää millä äänestysnapilla saa lahjuksia ja millä ei. Oishan hullua kuvitella että miljardit vaihtaisivat omistajaa ilman voitelurahaa.

      Mutta Kyllöskä vasemmistolainen? Höpsistä. Pata musta porvari se on.

    • Kyllästynykyllöseen

      Kyllösellä taitaa vaan olla liian kiire kun istuu kakstonnistaan taksin takapenkillä veronmaksajien piikkiin tajutakseen tosiasioita:

      "Bloomberg kirjoittaa, että monessa Euroopan maassa on tehty viime aikoina säästöjen nimissä leikkauksia terveydenhuoltoon, mistä kärsivät etenkin heikko-osaiset. Esimerkiksi Kreikassa pula lääkkeistä on johtanut tilanteisiin, missä apteekkeihin saattaa jonottaa satoja ihmisiä."

      Esimerkillistä, painotus kolmen ensimmäisen kirjaimen jälkeisellä osalla.

      • Työeläkeläinen

        Tuskin Kyllösellä on paljoakaan tekemistä Kreikan tilanteen kanssa, kyllä kreikkalaiset itse ajoivat maansa katastrofin partaalle.

        Mitä itse ehdotat ratkaisuksi? Maksetaanko porukalla Kreikan velat vai pannaanko ne töihin maksamaan omansa? Jaa että mihin töihin? No siihen mihin he pystyvät, hintaan joka heidän työstään ollaan valmiit maksamaan.

        Jos homman annetaan romahtaa niin mistä ne lääkkeet silloin tulevat? Taivaasta mannaa periaatteellako? Mistä saadaan rahat terveydenhuoltoon jos rahoitus ei ole kunnossa? Ilman palkkaako pitäisi tehdä töitä?

        Mitä Kyllönen voi tehdä asialle? Tuskin mitään muuta kuin tehdä hallituksessa päätöksiä joilla pyritään auttamaan Kreikkaa selviämään töpeksinnästään.

        Sama on meillä edessä jos emme tajua ajoissa parantaa kilpailukykyämme, kehittyvät maat ovat koko ajan ottamassa suurempaa ja suurempaa osaa tavaratuotannossa, siinä ei enää ole paljoakaan jakoa Eurooppaan eikä Pohjois-Amerikkaan vaan meidän on pärjättävä ideoinnin vaativalla saralla jotta meillä olisi jotain myytävää tuonnin maksamiseksi.


      • Työeläkeläinen
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Tuskin Kyllösellä on paljoakaan tekemistä Kreikan tilanteen kanssa, kyllä kreikkalaiset itse ajoivat maansa katastrofin partaalle.

        Mitä itse ehdotat ratkaisuksi? Maksetaanko porukalla Kreikan velat vai pannaanko ne töihin maksamaan omansa? Jaa että mihin töihin? No siihen mihin he pystyvät, hintaan joka heidän työstään ollaan valmiit maksamaan.

        Jos homman annetaan romahtaa niin mistä ne lääkkeet silloin tulevat? Taivaasta mannaa periaatteellako? Mistä saadaan rahat terveydenhuoltoon jos rahoitus ei ole kunnossa? Ilman palkkaako pitäisi tehdä töitä?

        Mitä Kyllönen voi tehdä asialle? Tuskin mitään muuta kuin tehdä hallituksessa päätöksiä joilla pyritään auttamaan Kreikkaa selviämään töpeksinnästään.

        Sama on meillä edessä jos emme tajua ajoissa parantaa kilpailukykyämme, kehittyvät maat ovat koko ajan ottamassa suurempaa ja suurempaa osaa tavaratuotannossa, siinä ei enää ole paljoakaan jakoa Eurooppaan eikä Pohjois-Amerikkaan vaan meidän on pärjättävä ideoinnin vaativalla saralla jotta meillä olisi jotain myytävää tuonnin maksamiseksi.

        Alunperinhän taisi olla puhetta Espanjan pankeista, ne ovat päässeet huonoon jamaan kuten jokainen tiedämme. Voimme tietysti antaa niiden kaatua mutta mitä menee samalla? paljon muuta!

        Taloutemme on sidoksissa muihin EU ja euromaihin sekä koko maailman talouteen koska olemme riippuvainen viennistä. Nyt vienti tökkii mutta mitä se tekisi jos muutama suuri pankki Euroopassa kaatuisi? Mistä silloin saataisiin rahaa investointeihin jota tavaraa vientimme pääasiassa on nyt kun ei enää edes kännyjä tehdä vientiin suurten kustannusten johdosta.

        Talouden vapaa putoaminen olisi tietysti komukoille mieleen koska se saattaisi ainakin heidän uskomuksensa mukaan avata heille portteja valtaan. Se ei kuitenkaan onnistu, Neuvostoliitolla oli aikaa noin 1920 - 1990 kokeilla kommunismin menestystä ja huonosti meni, kapitalismiin palattiin. Kannattaa siis heidänkin olla auttamassa Espanjan pankkeja, onhan siinä toivo vielä saada sijoituksensa takaisinkin joten ei se niin kallista ole.


    • ex...

      Toki jos palvomaasi kapitalismia tarkastelet niin ehkä huomaat ettei se kestänyt sekään romahtamatta.Sitä on sosialistisesti ja sosiaalisesti tuettu niin täällä kuin jenkeissä.Ainoa toimiva järjestelmä on kiinalainen kommunismi joka sekään ei taida kenellekään kelvata.Toki etelä-amerikan sosialismi saattaa tuoda uuden ja raikkaan tuulahduksen tähän romahtaneiden järjestelmien maanosaan?
      Sosiaalinen ja sosialistinen aalto on lähtenyt jyräämään sen tuulet jo puita täällä heiluttaa.

      • Työeläkeläinen

        Missäs "ex..." kapitalismi on romahtanut? Ainoastaan sosialistiset valtiot ainakin Euroopassa romahtivat 1990 tienoilla.

        Ei toimi kommunismikaan edes Kiinassa vaan sielläkin talous pyörii kapitalistien ehdoilla ja vain hallinnossa on entisiä komuja kuten Venäjälläkin. Kun elintaso Kiinassa nousee niin Kiinan kommunistisen puolueen päivät ovat luetut koska kansa alkaa vaatimaan demokratiaa ja sehän ei komukoille sovi.

        Ei se näytä hyvin menevän Etelä-Amerikassakaan, eihän se Kuubankaan elintaso ole kovin korkea. Ei kannata alkaa väittämään mitään ilmaisesta terveyden huollosta koska ainakaan minä en vaihtaisi kuubalaiseksi pelkästään sen ansiosta.

        Jossain muodossa kapitalismi tulee jatkamaan edelleen mutta kapitalismi kestää korjauksia sekä kehitystä vastoin kuin sosialismi ja kommunismi jotka ovat aina valtaan päästyään alkaneet vainoamaan niitä jotka haluaisivat kehitystä. Muistele vaan aikoinaan Budaa ja Pestiä sekä Prahan kevättä niin tiedät miten asiat ovat. Mitenkä siellä Rauhan aukiolla kävikään Pekingissä kun joku uskalsi hieman arvostella?


    • ex...

      Kun katsot mitä tapahtui hyvinkin kovissa kapitalistisissa irlannissa,islannissa, espanjassa missä markkinat ja valtion sääntely petti.Missä markkinoiden annettiin itse toimia ja määrätä rajat.Taitaa sinulla olla nykyaika hivenen haussa tarkoitin lähinnä brasiliaa,boliviaa yms...Kuuban suurin ongelma lienee yk:n monia kertoja tuomitun kauppasaarron.Siihen suhteutettuna kuuba on pärjännyt yllättävänkin hyvin.Miten kävi lakkoileville työläisille etelä-amerikassa vuonna 1929?Siitä on pitkä kirjoitus sadan vuoden yksinäisyydessä.Miten käy maaorjuuden asemassa oleville siirtotyöläisille niin yhdysvalloissa kuin euroopassa?Miten tuomiotta vankeudessa ehkä ikuisuuden istuvien guantanamossa?Miten kidutukset irakin sodassa?Laitommat sodat ja terrorismin tukeminen väliamerikassa?
      Ei ystäväni ei mikään järjestelmä ole ongelmaton eikä mikään puhdas ja oikea.On olemassa erilaisia ratkaisuja joista oikeana aikan valitaan paras.

      • Työeläkeläinen

        Unohdit kysyä miten Kiinassa käy mielipidevankien, tiibetiläisten, uiguurien ja falun kong lahkon aktiivien? Miksi unohdit ne?

        Kuuban tilaan vaikuttaa eniten Castron siellä pitämä järjestys ja kansalaisoikeuksien halventaminen. Muuttamalla yhteiskuntansa vapaaksi voitaisiin koko saarto purkaa koska sitä ei enää tarvittaisi. Kuuba tarvitsee demokratiaa kuten muutkin sosialismin kokeilut.

        USA:n "siirtotyöläiset" eivät ole pakkosiirrettyjä kuten neuvostoaikaan Siperiassa pakkotyössä olevat joten samoin he pääsevät pois kuin pääsivät USA:n, luvattomasti useimmat uskoisin.

        Varmaan Guantanamossa on syyttömiäkin mutta suuri osa on samaa porukkaa joka valmisteli ja suoritti iskun Nykiin ja sen torneihin. Moisesta saakin saada raskaan tuomion ja varmasti pääsee vähemmällä kun selvittää rehellisesti toimensa ja sen mitä tietää noista muslimigangstereista.


    • ex...

      Kuten jo ensinmäisessä avauksessa kirjoitin niin ei sitä olla mihinkään tuomassa!No sinun mielipide voidaan varmaan sivuuttaa koska muun maailman mielipiteet niin eroaa sinun tulkinoistasi.Eli Kuuban pitäisi antaa oman vallankumouksen vesittyä siksi että toinen ihmisoikeuksia polkeva maa niin haluaa?Ei järin loogista?Kuuba tarvitsee demokratiaa totta ja yhdysvallat sitä kovasti vaatii.Samalla yhdysvallat tukivat sotilasjunttia ja sissiliikkeitä väli-amerikassa?Niitä maita jossa tapettiin ,vangittiin ja josta tänne suomeenkin pakeni pakolaisia?
      Guantanamon vangeistakin sinulla on taas ihan oma mielipide.Se tosin eroaa lähestulkoon kaikkien muiden paitsi bush nuoremman vastaavista.
      Mikä sinulla riittää samaksi porukaksi?Että on ihminen?Että on parta?Sama uskonto?Jos siellä on epäiltyjä luulisi silloin jonkun keksivän jonkun syytteen ja sitten vaikka tuomion?Ei paljoa gulakista eroa.Tosin venäjällä tuomio taisi tulla oikeuden jälkeen.Se että köyhä tarttuu aseeseen ja vastustaa valloittajia ei taida riittää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe