Taisipa olla tuo samainen alla mainittu radio-ohjelma kun YLE uutisoi kuinka KePu on Suomen toiseksi suurin oppositiopuolue.
Kas kun radio ei sanonut että KePu on Suomen PIENIN oppositiopuolue.
Risto Uimonen sanoi Oulu-radion Ajantasa -ohjelmassa 12.6.2012 klo 10.24
Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja Risto Uimonen sanoi Oulu-radion Ajantasa -ohjelmassa, 12.6.2012 klo 10.24, erikoisen törkeän kommentin Timo Soinista.
Sipilän valintaa kommentoidessaan hän sanoi mm. näin: "Hän on myös kaukana Timo Soinin kaltaisesta kansankiihottajasta"
Törkeä veto Julkisen sanan neuvoston puheenjohtajalta.
KePu Suomen toiseksi suurin tai PIENIN oppositiopuolue
2
<50
Vastaukset
- MOT.
Radio veti taas KePuun päin.
Opposition pienin eduskuntaryhmä on Markus Mustajärven ja Jyrki Yrttiahon vasenryhmä. Se ei ole rekisteröity puolue, kun taas keskusta ja perussuomalaiset ovat paitsi puolueita, myös eduskuntaryhmiä. Näin ollen Yleisradion olisi pitänyt sanoa, että kepu on Suomen toiseksi suurin oppositioRYHMÄ.
Eduskunnan virallisessa kielessä puhutaan vain ryhmistä, ei koskaan puolueista. Tiedotusvälineet ovat kuitenkin tottuneet käyttämään molempia ilmaisuja rinnakkain, joten lipsahduksen voi antaa anteeksi.
Paljon enemmän häiritsisi, jos yleläiset käyttäisivät superlatiivia (suurIN, pienIN), kun vertailukohteita on vain kaksi (keskusta ja perussuomalaiset). Kun puhutaan näiden kahden puolueen keskinäisestä kokojärjestyksestä, pitää käyttää komparatiivia (suureMPI, pieneMPI puolue).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671