http://www.suomenlemmikkisiilitry.fi/Etusivu.html
http://www.facebook.com/suomenlemmikkisiilitry
Suomen Lemmikkisiilit ry, Tervetuloa mukaan
17
422
Vastaukset 17
- Mitäs mitäs
onko "Tinillä"mennyt sukset ristiin lopullisesti edellisessä yhdistyksessä vai miksi uusi yhdistys?Eipä liene yhtään parempi,jos sellainenkaan.
- sitäs sitäs
Katsoppas "Kutri" rakas hallituksen muitakin jäseniä. Kyse ei ole vaan yhdestä ihmisestä. Harmittava tapa mollata yhtä ihmistä.
- siilisti 2012
Eikös tässä jo jokunen pv sitten sovittu kaikki, että kummankaan yhdistyksen hallituslaiset ei mollaa toisiaan. Luulen, että kommenttien laittajat eivät kuulu kumpaankaan ydinporukkaan, ja jos kuuluvat, niin aika idioottimaista paskaa jauhavat. Riidankylväjät on saaneet aika monta eläinyhdistystä menneisyydessäkin kaatmaan, vaikka eivät itse osallistu ees toimintaan.
Ko . porukat on ihan väleissä keskenään ja toivottavasti tekevät myös yhteistyötä keskenään tulevaisuudessa.
Ja sitä paitsi suomi24 on ehkä turhim palsta keskustella mitään järkevästi, tännehän saa kuka vaan pistää anonyyminä mitä tahansa.- Uskotko tosiaan
itsekkään ettei muka asiat vuoda kentälle niin ne ovat ennenkin tehneet.Mites ne suut nyt supussa pysyisivät kun ei ole ennenkään pysyneet.Ei parane vaikka tehtäisi kymmenen uutta yhdistystä ainakaan tällä porukalla.
- ssoispoggjdsjdk
Käsittämätöntä toimintaa, joka vahingoittaa harrastustoimintaa. Ketä kiinnostaa kiukuttelevat "kakarat"??
- apinat33
Olen itse ollut mukana ehkä viidessä eri lemmikkiyhdistyksessä, joissa kaikissa valitettavasti toiminta kaatui riitoihin, hallitusta oli vaikea saada kasaan, ihmiset tappelivat ihan tyhjistä asioista, jne.
Siis, lisää miehiä porukkaan tasottaan naisten juoruilu ja paskanpuhumisintoa ;) - Siilisti
Ihanaa että saatiin Suomeen yhdistys joka oikeasti ja aidosti toimii lajin eduksi!
Aika noloa että toisen yhdistyksen riitaiset henkilöt ovat heti täällä kommentoimassa toista yhdistystä... Jos vaikka keskittyisitte miettimään miksi ihmiset erovat teidän yhdistyksestä !- Ennustan
Toivoa sopii,veikkaan etä ei teille tule tunkua jäsenistä olemaan.
- Siilisti
Minä uskon että jäsen määrä tulee olemaan suurempi kuin toisen yhdistyksen. Luulen että vanha yhdistys tulee olemaan aika lailla muutaman ihmisen toimesta vain pyörimässä. Kyllä ihmiset huomaa ja siirtyvät uuteen yhdistykseen, joka on toimiva.
Tiedän yhden kasvattajan joka tulee tuomaan paljon uusia jäseniä uuteen yhdistykseen kasvatus toiminnallaan. ;) - MK
Täällä ei ole puhunut KUMMANKAAN YHDISTYKSEN HALLITUKSEEN kuuluvat toisistaan pahaa, vaan täysin ulkopuoliset lietsovat tätä.
Asia on selvitetty, eikä näiden kahden siiliyhdistyksen välillä ole mitään eripuraa, vaan on vaan perustettu erilainen uusi vaihtoehto harrastaa.
Onhan Suomessa useita eri yhdistyksiä ja alayhdistyksä ja seuroja, jotka ajavat samaa asiaa. Siilitietous ainakin leviää tehokkaasti.
Eikös se ole tärkeintä, että intoa riittää.? - Tini
Aika käsittämätöntä ja katkeraa touhua netissä nimettömästi haukkua.. Eipä sillä, ei haukku haavaa tee ja kertoo kirjottajasta itsestään aika paljon.
Uutta yhdistystä ei ole perustettu kilpailemaan vanhan kanssa vaan toimimaan rinnalle tarjoamaan erilaista harrastusmahdollisuutta.
Kaikki ovat tervetulleita rakentamaan uutta yhdistystä (ja varmasti myös Suomen siiliyhdistyksen toimintaan) tai vaikka molempiin! :) Toki, jos se itselle saa paremman mielen, voi tälläistä toimintaa jatkaa täällä roskafoorumillakin, kai sekin harrastukseksi lasketaan.
Jokainen yhdistys on puheenjohtajan lisäksi myös muu hallitus sekä kaikki jäsenensä. Eli kannattaa miettiä ketä "sivullisia" loukkaa myös sen kapeakatseisen raivonsa syövereistä.- Voi voi
Tini oletko ymmärtänyt jotakin väärin ...
- Piikaliina
Tini ei oo ymmärtäny mitään väärin.. tismalleen samoin ajattelen minäkin!
- niiiipsu
Kumpaan kannattaisi liittyä? Suomen lemmikkisiilit ry, vaiko suomen siiliyhdistykseen?? Onko molempien toiminta rehtiä? Kertokaa onko suomen lemmikkisiilit ry rehtiä toimintaa, kun siinä on niin halpa hinta ja samat edut kuitenkin?
Pikaista vastaamista! - sdkgjasdkgjs
suomen siiliyhdistys on 2002 perustettu rekisteröity yhdistys ja toiminut siitä asti, kun Suomeen siilejä alkoi enemmän tulla. Siiliyhdistyksen toiminta on rehtiä ja kyllä varmasti Lemmikksiilit ry:nkin. Suomen siiliyhdistys ylläpitää edelleen ainoana siilirekisteriä, ja kasvattajalistaa, sekä antaa Siiliyhdistyksen viralliset kasvattajanimet.
Vertaa esim. Kennelliitto -> joku rotujärjestö... Eli Kennelliitto on kattoyhdistys ja vaikkapa joku rotujärjestö on erikoistuneempi...
Suomen siiliyhdistys huolehtii siileistä tiedottamisesta, messutapahtumista ja esittelyistä, siilinäyttelyistä, ja julkaisee lehteä Silium, sekä siilikalenterin joka vuosi. Suomen siiliyhdistys tiedottaa jonkin verran myös villisiileistä, ei pelkästään lemmikkisiileistä.
Suomen Lemmikksiilit on perustettu 2012, ja on tehty vaihtoehdoksi, esim. kasvattajakriteerit eivät ole samat kuin Suomen siiliyhidstyksellä, kasvattajanimen saa listalle ihan maksamalla maksun.
Vain SY alkuiset kasvattajanimet ovat ns. valvottuja, joissa kasvattajilta vaaditaan mm. siilien rekisteröinti, kasvatussuunnitelmat, tietyt olosuhteet siileille, tietyt iät ja sukujen tuntemusta... ja sairaiden siilien jättäminen pois kasvatuksesta.
Kasvattajanimi voi olla molemmillakin listoilla.
Kumpaankin voi liittyä, sillähän tukee ko yhdistyksen toimitaa ja siileistä tiedottamista.
Molemmista saa varmasti kysymällä ohjeita siilien hoitoon yms.- tp14
viiden siilin kasvattajana olen ideoinut aikamoisen idean .yksi siileistäni kieltäytyi menemästä kramppia ylös ja tulla alas .aloin miettiä miten sais siilen kulkemaan kaapisa ylös ja alas.
mulla oli sitten biltemasta ostettua ilmastointi putkea 10 cm läpimitoiltaan sellainen haitariputkea .
kiinitin sen niiteillä alhaalta ja kiristin sen jämäkäsi suoraan ettey heiku ja sitten niittasin kiinni ylös kramppeihin ja se toimi ja putken voi pestä tarvittaessa siilini uskalsi mennä sen jälkeen ylös että alas ongelmitta - joooo o
tp14 kirjoitti:
viiden siilin kasvattajana olen ideoinut aikamoisen idean .yksi siileistäni kieltäytyi menemästä kramppia ylös ja tulla alas .aloin miettiä miten sais siilen kulkemaan kaapisa ylös ja alas.
mulla oli sitten biltemasta ostettua ilmastointi putkea 10 cm läpimitoiltaan sellainen haitariputkea .
kiinitin sen niiteillä alhaalta ja kiristin sen jämäkäsi suoraan ettey heiku ja sitten niittasin kiinni ylös kramppeihin ja se toimi ja putken voi pestä tarvittaessa siilini uskalsi mennä sen jälkeen ylös että alas ongelmittaKramppi.... Ramppi vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 671084
- 981054
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i22902Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔62852Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t124835- 134817
- 57745
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27721Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen19704- 45666
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol47642- 19617
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48600Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.82596Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128594Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142592- 47590
- 35580
Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6573Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi11549