Agressiivisuutesi

pisti miettimään

Nyt, kun on ollut muutama yö aikaa ajatella, on alkanut vahvistua käsitys, etten halua olla tekemisissä sellaisen ihmisen kanssa, joka on valmis fyysiseen väkivaltaan sanojen jatkeena. Tänään kuulin lisää viimeisimmästä purkauksestasi. Olit kyllä muistanut pyytää anteeksi käytöstäsi sellaiselta henkilöltä, joka ei siinä tilanteessa varsinaisesti edes ollut. Heitä, jotka vihasi tielle osui, ja joiden omaisuutta tuhosit, heille et anteeksipyyntöä ole vaivautunut esittämään. Pistää todellakin miettimään arvomaailmaasi...

Tiedätkö, olen määrätietoisesti ulkoistanut elämästäni kaikki sellaiset ihmiset, joiden arvelen uhkaavan itseäni, et ole siitä poikkeus. Olen elämässäni nähnyt jo liikaa kaikkea pahaa, sinun kohdalla annoin yhden mahdollisuuden enemmän, sitä et käyttänyt. Sanotaan, ettei kaksi kolmannetta, kaksi meni jo, kolmatta kertaa ei tule. Kadun sitä päivää, kun päästin sinut lähelleni, enää et pääse, henkisesti, etkä fyysisesti.

Kaikki se kauniskin, mikä välillämme oli, on enää kaukainen muisto, nopeasti haalistuva, sitä se pahuus aiheuttaa. Jos nyt ihmettelet, voiko se sama mies kirjoittaa tällaista, joka vielä vähän aikaa sitten jutteli, ja kirjoitteli sinulle kauniisti, niin sen tulet huomaamaan, kun seuraavan kerran yrität ottaa minusta katsekontaktin. Katseeseesi vastaa silmät, joista on kaikki lämpö kadonnut, tilalla on jäätävä kylmyys.

Mieti sitten, kannattiko?

7

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miehelle...

      Minusta tämä voisi olla miehelle. En itse ikinä käytä väkivaltaa, fyysistä. Mutta kerran hän, mies, riuhtaisi minut itseään kohden ja kaikkien edessä huusi minulle. Se oli pelottavaa, mutta olen nähnyt pahempaa.

    • Mitä

      siellä nyt on hajotettu?

    • I

      Oho no tuo ei ainakaa ole hyvä juttu, eikös nuo kannattaisi jutella irl eikä täällä
      tuollaisista viesteistä saa helposti vääriä käsityksiä jopa sellaiset jotka eivät ole tehneet mitään vastaavaa
      jotenki musta tuntuu et tää ei kyllä kuulu tänne ikäväpalstalle
      vois olla tuonne vihapalstalle mieluummin kun vähän vaikuttaa et olet vihainen?

      • Ap

        Minulla ei ole mitään syytä olla vihainen, pettynyt kylläkin. Silloin, kun Ihminen, josta odotti paljon, jolle antoi paljon, ja jolle oli valmis vielä paljon enemmänkin antamaan, osoittautuukin arvomaailmaltaan täysin erilaiseksi, mitä muutakaan jäljelle jää: Pettymys.

        En todellakaan aio ryhtyä kenenkään nyrkkeilysäkiksi, johon voi purkaa pahan olonsa.


      • Leena H.
        Ap kirjoitti:

        Minulla ei ole mitään syytä olla vihainen, pettynyt kylläkin. Silloin, kun Ihminen, josta odotti paljon, jolle antoi paljon, ja jolle oli valmis vielä paljon enemmänkin antamaan, osoittautuukin arvomaailmaltaan täysin erilaiseksi, mitä muutakaan jäljelle jää: Pettymys.

        En todellakaan aio ryhtyä kenenkään nyrkkeilysäkiksi, johon voi purkaa pahan olonsa.

        Oikein. Se on sinulta hyvä päätös. Mä olen tehnyt samanlaisen. Ken kätensä nostaa minua vastaan, nostaa sen viimeisen kerran. Koska mä katoan. Henkisessä mielessä sama pätee. Julmuutta on monenlaista. Ja se voi ilmetä monin tavoin.


    • Tuo on NIIN totta!

      Allekirjoitan joka sanan. Pettymys.
      Jotenkin sitä juoksee koko ajan täysillä päin tiiliseinää, kun toinen vain torjuu ja kiusaa.
      Omasta mielestään aina oikeutetusti ja koskaan hän ei omien sanojensa mukaan aio tekemättömiä asioita anteeksi pyytää.
      Siis, joskus juuri se tekemättömyys onkin se suurin ongelma! Ja lopuksi se, että tehtyjä asioita (rumia) ei pidä minään, ainoastaan oikeutettuina.
      Se on niin VÄÄRIN, koska toinen on puhunut tunteistaan kuin tuuleen huutaen. Mikään ei mene läpi.

    • Se kirjoitetaan

      Aggressiivinen. Hieno että Sinä, huora, poistut elämästäni. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe