RKP:n keplottelut puheenjohtajasta ministeriksi!

Voitteko hyväksyä?

http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/?ref=hakemisto

Oletteko ajatelleet asiaa Rkp:n puheenjohtaja kysymyksessä, miten tässä oikeastaan käytiin ei pelkkää puheenjohtajan valintaa ja vaihtoa, joka johtaa Haglundin sen kautta ministerin pallille puolustusministeriöön jne. Ja kovin hepposesti ja laskelmoiden, onko mies edes pätevä siihen tehtävään pelkän puheenjohtajuuden kautta!

Mutta jos Carl Haglund onkin armeijaa käymätön mies ( -mikä se sairaus olikaan jonka takia palvelu jäi?) - ja siis ottaa vastaan puolustusministeriön johdon ollaan aikalailla oudossa ja uudessa tilanteessa!

Ihan samalla tavalla kuin Stefan Wallin pelasi luottamuksensa ruotsinkielisten kielietujen kautta (vaikka onkin äidinkieleltään suomea puhuva) jne. talvella 2012.

Tässä pelisssä siis Stefan Wallin EI JÄTÄ RKP:N edustajuuttaan Eduskunnassa vaan jatkaa edelleen ...? Miksi?!
Samalla kun 'nuori broileri' Carl Haglund ottaa Eduskuntaan kuulumattomana ministerin tehtävät, - eikä siis ole Suomen kansan edustaja tässä mielessä, vaan Euro-parlamentarikko jonne hänen tilalleen meneekin taas toinen mies Nils Torvalds (rkp). Nämä kaksi erillistä istituutiota!

2 1= 3 ukkoa ! Siis toisin sanoen Wallinin jättämän pestin ja ministerin pallin kautta Rkp saakin kaksi uutta miestä peliin tavallaan!
EU.hun ja Suomen edustuslaitokseen ja kaikki ILMAN UUSIA VAALEJA! Miten siis nyt esim. äänestys asioissa Eduskunnasssa yms. jossa heillä onkin yht'äkkiä yksi uusi mies kehissä? (Näinhän myös tapahtuio 'isosuu' Stubbin kanssa taannoin kokoomuksessa kun I. Kanerva joutui (jouti) jättämään UM.n eli ulkoministerin pallin!).

*** _Minusta tässä olisi aihetta enemmän spekulatioon ja oikeudellisesti tutkitavaa kuin nyt kaikkien huulilla ja arvioitavina oleva Jussi Halla-ahon 'tuomio' ja lausumat menneen elämänsä kannanotoista yksityisenä ihmisenä, blogikirjoittelussaan yms.!
Halla-aho on ollut ennakoivasti koko kansan asialla - ja on sitä edelleen, ja on täysin oikeassa ja kansalaiset ovat suurimmaksi osaksi samaa mieltä mitä juuri somalien ryhmään tulee!

Kiitokset Halla-aholle todellisesta rohkeudestaan, mutta Rkp:n linjauset (edellä) olisivat oltava enemmän tarkastelun aiheena ja oikeampia tuoda esiin myös mediassa nyt!

Selitystä pliis, odotamme joka tapausessa - ennen syksyä (vaaleja)!

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PenaVXT

      Haglund on helppo jättää rannikolle ruikuttamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      80
      4466
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      84
      4346
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3709
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3383
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2937
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2622
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2614
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      1923
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1698
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      92
      1220
    Aihe