omenapuun katkennut oksa

sunnuntai puutarhuri

tänään meidän nuoresta omenapuusta katkesi iso alaoksa rungosta poikki. sidoin sen yön ajaksi paikalleen kun oksa ei kokonaan irronnut. kasvaakohan katkennut oksa enää takaisin umpeen? auttaakohan edes tuo paikoilleen sitominen.. onkohan jotain liiman tyyppistä olemassa tuollaisiin tapauksiin.

3

5230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eedenistä itään

      Jos oksa ei ole nuutunut, niin voi yrittää pelastaa. Ei tietenkään liimaa, vaan oksa pitää sitoa. Oksan voi kiinnittää pulttaamalla läpi. Tarvitaan jonkinlainen porakone ja noin 10mm puuporanterä, ja samankokoista kierretankoa ja mutterit ja prikat. Sitten vaan oksasta ja rungosta läpi. Kannattaa tieitenkin pultata jokin verran revenneen kohdan yläpuolelta.

      • sunnuntai puuharhuri

        pitää kokeilla tuota pulttaamista. mut kärsiikö tai lahoaako puu jos sitä porailee. jos rungosta poraa läpi niin kuoleekohan koko puu. oletko itse hyväksi havainnut tämän keinon?:) kiitos


    • Eedenistä itään

      Tietenkin rungosta läpi kiinnittäminen on niitä viimeisempiä keinoja. Ei puu läpi poraamiseen kuole. Ajan myötä mutteri ja aluslyvy uppoavat rungon sisään. Tämä kosti sopii ertyisesti suuriin, revämisvaarassa oleviin oksiin. Suurilla oksilla tarkoitan lähemmäs kymmensentistä oksaa. Reikä on kumminkin pienempi paha kuin iso repeämä rungossa. Jossain kaupungin puistoissa voi nähdä näin tuettuja oksia. Pienet revenneet oksat voi leikata kokonaan pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      51
      1449
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      169
      1244
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1077
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      1022
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      213
      971
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      13
      925
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      54
      838
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      30
      836
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      812
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      785
    Aihe