Pakkomielteenä homot

erilainen nainen

Hei, olen nuorehko heteronainen. En ole tällä hetkellä vakituisessa seurustelusuhteessa, mutta olen jonkin aikaa tapaillut erästä miestä, johon olen ihastunut. Pääsin töistä kesälomalle pari päivää sitten. Näinä parina päivänä en ole tehnyt juuri mitään muuta kuin tutkinut netissä maailman mielenkiintoisinta asiaa: homomiehiä.

Olen useamman vuoden, oikeastaan jo teini-iästä lähtien, ollut keskimääräistä kiinnostuneempi homomiehistä. Olen aina mediassa seurannut kaikkia ilmiöitä, henkilöitä, uutistapahtumia jne, jotka jollain tavalla liittyvät homoseksuaalisuuteen ja nimenomaan homomiehiin. En ole kiinnostunut lesboista, vaan ainoastaan homomiehistä. Edelleen minua kiinnostavat enemmän tosielämän homot kuin esim. elokuvat ja tv-sarjat, joissa aihetta käsitellään. Tv-dokumentit ja vakavasti kirjoitetut lehtihaastattelut ovat kiinnostavimpia. Myös netin avoimilla keskustelupalstoilla toisinaan lueskelen homomisten kirjoituksia kaikenlaisista aiheista, mistä tahansa ihan arkisistakin aiheista. Haluan katsella, kuunnella, lukea, ymmärtää tosielämän homomiehiä. Haluan seurata heidän elämäänsä, arvioida sitä miten he arvioivat omaa elämäänsä, ajatella myös heidän rakkauttaan ja unelmiaan.

Tiedän että on olemassa naisia, ns. faghageja, jotka fanittavat homomiehiä, haluavat homon ystäväkseen ja shoppailukaverikseen jne, mutta en koe olevani sellainen. Olen niin ujokin, etten ikinä uskaltaisi tuollaisella motiivilla lähestyä ihmistä, vaikka tietäisin tämän olevan homo. Tämä tarpeeni on paljon syvempi. En tiedä, mistä se johtuu. Ainoa mahdollinen syy, jonka olen pystynyt erittelemään, on se, että olen aina itse kokenut olevani jollain määrittelemättömällä tavalla erilainen. Vaikka oma erilaisuuteni, tai kokemani erilaisuus, ei ole luonteeltaan seksuaalista tai sukupuoleen liittyvää, yritän kaiketi homoseksuaalisuudesta, joka on hyvin ilmeinen ja "tunnettu" erilaisuuden muoto, etsiä jonkinlaista kaikupohjaa sille, miten omaan erilaisuuteen tulisi suhtautua. Muuta selitystä en ole keksinyt.

Eilen illalla vietin monta tuntia netissä tutkien homomiesten elämää mm. youtuben videoiden ja homoseksuaalisuutta koskevien artikkeleiden sekä nettikeskusteluiden kautta. Lopulta en enää keksinyt muuta ja kirjoitin googlen kuvahakuun 'gay men', ja niin katselin ja selailin pitkään kuvia homomiehistä (en kuitenkaan seksuaalisessa mielessä, kuten joku voisi luulla)... Tiedostan itsekin, miten epätavallista ja ehkä naurettavaakin tämä on.

Onko muita minun kaltaisiani?

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakasta itseäsi

      Luettuani kirjoituksesi taidan ymmärtää mitä tarkoitat sillä, että koet itse olevasi erilainen ja siksi olet kiinnostunut hankkimaan tietoa homomiehistä. Minusta se ei ole ollenkaan vakava "pakkomielle" eikä ole aihetta huoleen vaan ehkä tämä kiinnostuksesi auttaa sinua oppimaan jotain tärkeää itsestäsi.

      Kirjoituksesi ydin on itseäsi kuvaavissa sanoissa: "määrittelemättömällä tavalla erilainen". Ollaanhan me ihmiset toki kaikki jollain tapaa toisistamme erilaisia, kuka mitenkin. Ei ole olemassa kahta samanlaista. Mutta mitäköhän tämä sinun erilaisuutesi mahtaisi sisältää?

      Taidat jotenkin samaistua homomiehiin ja siinä ei ole mitään kummallista. Mutta mitä se kertoo sinusta? Mitä erilaista sinussa on verrattuna valtaväestöön? Miksi olet kiinnostunut juuri tästä vähemmistöryhmästä etkä jostain muusta vähemmistöstä, joka yhtä lailla olisi erilainen kuin valtaväestö?

      Liittyisikö se jotenkin rakkauteen ja rooliisi ujona heteronaisena suhteessa heteromiehiin? Oman naiseutesi hyväksymiseen? Näitä kysymyksiä voit kysyä itseltäsi. Ehkä homomiesten kautta sinun on jotenkin helpompi peilata itseäsi ja identiteettiäsi. Hyväksy itsesi (ja kiinnostuksesi) sellaisena kuin olet.

    • erilainen myös...

      Jep, mulla on tää sama pakkomielle. Musta se ei ole outoa just siks koska oon ollu tällanen niin kauan ku muistan...
      Oon siis 20v nainen ja jossain sisimmässäni toivoisin vaan että voisin olla homomies jossain New Yorkissa. En mitenkään osaa selittää miksi. Mun mielestä homokulttuurissa ja miesten välisessä rakkaudessa on jotain niin ainutlaatuista että oon vaan niin kade että jotkut pääsee sen kokemaan. Ja ite pitäis vaan olla nainen miehelle. Huoh. En tiedä, kai tää sittenkin on aika outoa... :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe