Sosialidemokraateilla on ollut selkeä, johdonmukainen ja tiukka linja Euroopan rahoituskriisin hoidossa. Ratkaisut tehdään Suomen talouden ja suomalaisten veronmaksajien etua ajatellen.
Kumpula-Natrin mukaan on seuraavia vaihtoehtoja: Kumpula-Natrin mukaan kolme vaihtoehtoa.
- Ottaa letkut irti ja päästää euro vapaaseen pudotukseen tai, että Espanja ottaa itse lainaa ja koko maa hakee apua sekä kolmantena pienimmän riskin tie eli nyt valittu linja: laina Espanjan valtiolle terveiden pankkien kapseloimiseksi.
- Jos Espanja kaatuisi, euroalue voisi alkaa hajota, devalvaatiokierteen Euroopassa maksaisi kansa, Kumpula-Natri varoitti.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php/politiikka/984-politiikka/103331-perussuomalaisten-letkut-irti-politiikka-olisi-kallis-vaihtoehto
Letkut irti -politiikka olisi kallis vaihtoehto
5
<50
Vastaukset
- Allah-Aho
Minä ehdotan, että otetaan letkut irti persujen tyhmästä huutelupolitiikasta. Jos persuilla ei kerran ole mitään vaihtoehtoja asian ratkaisuun eikä halua vastuunkantoon olkoon hiljaa maassa. Tämä koskaa myös Allah-Ahoa.
- Irti!
Miksi maksella pankkien hölmöilyt. Letkut irti vaan. Ei Suomessa huonommin voi käydä kuin nyt jo on. Eihän täällä teollisuus ole pysynyt tähänkään asti. Ainut mikä työllistää on kotimarkkinat ja siihen liittyvä. Lopetetaan elättämästä Euroopan keinottelijoita. Pärätään täällä paremmin - on ennenkin pärjätty. Kaikki oli hyvin vielä 1980-luvulla.
- pula-ahon poika
Irti! kirjoitti:
Miksi maksella pankkien hölmöilyt. Letkut irti vaan. Ei Suomessa huonommin voi käydä kuin nyt jo on. Eihän täällä teollisuus ole pysynyt tähänkään asti. Ainut mikä työllistää on kotimarkkinat ja siihen liittyvä. Lopetetaan elättämästä Euroopan keinottelijoita. Pärätään täällä paremmin - on ennenkin pärjätty. Kaikki oli hyvin vielä 1980-luvulla.
1980-luvulla elettiin hyvinvointivaltion huumassa. Verotulot nousivat koko ajan ja vienti Neuvostoliittoon elätti paljon Suomessa. Siinä mielessä olen samaa mieltä, että vielä 80-luvulla asiat olivat hyvin. Monien tutkijoiden mukaan itse asiassa 80-luvun jälkipuolisko oli ainoaa oikeaa hyvinvointivaltion aikaa Suomessa. Sitä ei ollut sitä ennen eikä sen jälkeen. Kaikki romahti kuin korttitalo Neuvostoliiton kaatumiseen ja sitä seuranneeseen lamaan.
- usko pois
Suoritamme yksinkertaistetun eurousko/kataistestin.
Paljonko Suomesta kärrätyt rahat ovat tähän mennessä Kreikkaa tai kreikkalaisia auttaneet tai hyödyttäneet?
Montako minuuttia niskalenkki markkinavoimista on pitänyt?
Miksi Saksa ja Ranska ovat olleet innokkaita tukemaan Kreikkaa?
Kuinka hyvä bisnes Kreikan lainat ovat noin niin kuin korkotuottojen kannalta?
Entäpä siihen suhteutettuna kun emme saa lainapääomaa takaisin?
Paljonko saksalaisilla tai ranskalaisilla pankeilla on saatavia Kreikasta?
Mikä on suomalaisten pankkien saamisten määrä verrattuna täältä sinne työnnettyyn rahaan?
Uskotko todella että se on Suomen rahoista kiinni pelastuuko Kreikka tai/ja Espanja?
Onko Teräsmies ja Joulupukki todella olemassa?- Raakaa peliä.
Se raha, mitä näihin maihin työnnetään, käy vain kääntymässä kohdemaassa ja palaa välittömästi velkojille / sijoittajille / pankeille. Lisäksi korot ovat huimia. Jos näitä maita haluttaisiin todella auttaa, niin korot pitäisi laskea inhimilliselle tasolle. Mutta, kun tämä on tätä raakaa kapitalismia, niin hädänalaisen tilannetta käytetään säälimättä hyväksi. Kansa ei näistä tuista mitään hyödy - kituuttaa niin kauan, kun kyseisen valyion pitää maksaa niille, joilla on maassa sijoituksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668