Japanilaiset kusessa - pakko muuttaa maahanmuuttopolitiikkaa

Japani avaa ovet

Japani on joutunut pahaan kuseen vuosikymmeniä jatkuneen maahanmuuttokielteisen politiikkansa vuoksi. Nyt maasta uhkaa loppua tekevät kädet - asukkaiden keski-ikä on maailmanennätysluokkaa - Japanissa on eniten maailmassa 100-vuotiaita. Maa uhkaa näivettyä pois - eläkeikää on pakko nostaa sinne 85 vuoteen jos mikään ei muutu.

http://www.verkkouutiset.fi/index.php/ulkomaat/35-ulkomaat-stt/103491-ikaantyva-japani-haluaa-elakelaiset-toihin

Japanissa väestö ikääntyy ennätystahtia. Maan hallituksen perjantaina julkaiseman raportin mukaan yli 65-vuotiaiden osuus kaikista asukkaista nousee 40 prosenttiin vuoteen 2060 mennessä.

Samaan aikaan syntyvyys on kääntynyt laskuun, kun nuoret lykkäävät perheen perustamista.

Ikääntyvä väestö tuo maalle taloudellisia haasteita, kun työikäisten määrä vähenee. Ratkaisuksi hallitus ehdottaa eläkeläisten panosta työelämään. Sen mukaan monet eläkkeelle jäävät haluaisivat jatkaa töissä, mutta työpaikkoja ei ole tarjolla.

– Talouskasvun vauhdittamiseksi Japanin täytyy luoda yhteiskunta, jossa yli 65-vuotiaat voivat tehdä töitä, hallituksen raportissa todetaan.

Viime vuonna Japanissa oli noin 30 miljoonaa yli 65-vuotiasta eli reilu 23 prosenttia maan väestöstä. Luku on maailman suurimpia.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        2005
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        29
        1052
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        878
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        261
        766
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        65
        752
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        14
        735
      7. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        83
        688
      8. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        686
      9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        213
        673
      10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        671
      Aihe