http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/06/15/asuntokauppa-syoksyy-hinnat-eivat-vaan-laske/201231633/310
"Pääkaupunkiseudun kunnista asuntokauppa tahmasteli huhtikuun tapaan edelleen Helsingissä, jossa tehtiin 15 prosenttia vähemmän kauppoja viime vuoteen nähden."
"Asuntokauppa piristyi selvästi toukokuussa, Kiinteistömaailma myi ennätysmäärän asuntoja.
Vaikka taloudellinen epävarmuus euroalueella velloo voimakkaasti, on kevätaurinko sulattanut suomalaisten asunnon ostajien epävarmuutta. Kiinteistömaailma myi toukokuussa yli viidenneksen enemmän asuntoja kuin huhtikuussa ja vuoden 2011 toukokuuhun verrattuna kasvu oli noin 7 prosenttia."
http://www.kiinteistomaailma.fi/ostamassa/-/asset_publisher/Ga5v/content_large/asuntokauppa-piristyi-selvasti-toukokuussa-kiinteistomaailma-myi-ennatysmaaran-asuntoja;jsessionid=7C5A659365C7DDAF9AD499C87CF05991?p_p_url_type=0&redirect=/ostamassa
Jompikumpi valehtelee
Asuntokauppa syöksyy - hinnat eivät vaan laske
7
165
Vastaukset
- 13+3
Veikkaisin Lukia.
Talsan tiedot perustuvat Logican palveluun. Ei ehkä hirveän luotettava, mutta voi tuo pitää paikkansakin. Ainakin niiden 900 välittäjän osalta, jotka tuonne ovat rekisteröityneet. Tosin, ovatko ne suurimmat siellä?
Kiinteistömaailma taas kertoi omia lukujaan. Ilmeisesti kiinteistömaailma on sitten kasvattanut osuuttaa verrattuna noihin 900 välittäjään, jotka Logica tilastoi.
Kummankaan ei tarvitse valehdella, että tilanne olisi näin.- Luki.
ihmiset eivät jostakin syystä lähteneet asuntokaupoille tänä keväänä, hän sanoo.
Kauppa on todella seis ok-talojen kanssa,suomen turku se on kaunis ja unohtakaa helsinki se ei ole kaike napa,elämää on muuallkin sielä missä suurin osa ihmisitä asuu eli ihelsingin ulkopuolella.
Kumma kun ok taloista ei mainita että ei käy kauppa tai että kauppa käy nyt simona.
Totuus on iskenyt kaikkialle,kukaan ei osta älkää uskoko tilastoja,kauppa on ok-taloissa jäätynyt keskellä kesää.- s.v.t.
Asuntokeinottelijat pyrkivät ainakin pk-seudulla aggressiivisesti keinottelemaan ihmisten perustarpeella, asumisella. Apunaan kusettajilla on oikeistohallitus ja ostettu "oikeus"-laitos, tässä kähminnässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626
vielä 70-luvulla näitä kusiaisia olisi vedetty turpaan (jota puolestani suosittelen edelleenkin) ja pyöritetty tervassa ja höyhenissä.
- Eitoimi..t
Jos kiinteistömaailma olisi noin hyvä myymään eihän markkinoilla muille tilaa olisi. siis täysi kusetus kiinteistömaailman osalta.
Nokian irtisanomiset, ja tuleva Eurokriisishow pitää ihmiset varovaisena.
Muistakaa että jatkossa Italian pitäisi lainata Espanjalle alhaisemmalla korolla kuin mitä itse markkinoilta saa!! toimiiko ? No ei. - Luki.
Muista kiina ja japani myös,koko maailma menee suurlamaan.Mitään hätää ei ole jos ei ottanut jättilainoja ja kiinteistöissä ei ole koko omaisuutta kiini.
- tiatuula
Op-kiinteistökeskus myynyt TAAS Lahden möysästä KT-asunnon ennen ensimmäistä näyttöä. Ess omaankotiin lehdessä ilmoitus. Ainakin täällä kauppa käy vähän liian hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672385- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww691130EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41097- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660- 43658
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27581